Dvanaest se često javlja u Bibliji, noseći bogatu simboliku i duhovne poruke koje označavaju celovitost, savršenstvo i božanski poredak.
U svetlu današnjeg praznika Sabora svetih 12 apostola, osvrnimo se na duboku i sveprožimajuću simboliku broja 12 u hrišćanstvu. Ovaj broj, osim što označava broj apostola koje je Gospod Isus Hristos odabrao, ima mnogo širu i sveobuhvatniju važnost u Svetom pismu i pravoslavnom predanju.
Broj 12 se pojavljuje na mnogim mestima u Bibliji, noseći sa sobom bogatu simboliku i duhovne poruke. On predstavlja celovitost, savršenstvo i božanski poredak. U Starom zavetu, broj 12 je prvi put značajno pomenut kroz 12 plemena Izrailjevih, koji su potomci 12 Jakovljevih sinova. Ova plemena su činila osnovu Božijeg naroda Izraela, a njihovo jedinstvo i podela predstavljaju temelje božanskog poretka i organizacije naroda izabranog od Boga.
U Novom zavetu, broj 12 ponovo dobija centralnu ulogu kroz 12 apostola koje je Isus Hristos izabrao. Ovi apostoli su bili svedoci njegovog života, smrti i vaskrsenja, a njihova misija je bila da šire Radosnu vest i osnivaju crkve širom sveta. Apostoli su postali temelji crkve, kao što je Isus rekao Petru: "Ti si Petar, i na toj steni sagradiću crkvu svoju" (Matej 16:18).
Simbolika broja 12 ne prestaje tu. U Otkrovenju Jovanovom, broj 12 se pojavljuje mnogo puta u opisima Novog Jerusalima. Grad ima 12 vrata, 12 temelja i meru od 12 hiljada stadija. Svako od 12 vrata nosi ime jednog od 12 plemena Izrailjevih, dok temelji nose imena 12 apostola Jagnjeta (Otkrivenje 21:12-14). Ovaj simbolizam ukazuje na jedinstvo Starog i Novog zaveta, na savršenstvo Božijeg plana spasenja kroz istoriju.
Pravoslavna crkva prepoznaje ovaj broj kao simbol božanskog poretka i savršenstva. Kroz 12 apostola, Crkva je utemeljena i osnažena. Svaki apostol donosi jedinstveni dar i poslanje, ali zajedno predstavljaju jedinstvo i celovitost tela Hristovog. Oni su stupovi vere, kroz koje se prenosi apostolsko nasledstvo i čuva čistoća učenja i predanja.
Profimedia
Biblija
Na današnji praznik Sabora svetih 12 apostola, pravoslavni vernici se sećaju ne samo njihovih dela i misija, već i dublje simbolike koju broj 12 nosi. On nas podseća na celovitost i jedinstvo crkve, na božanski poredak i na savršenstvo Božijeg plana spasenja. Kao što su 12 plemena Izrailjevih činila narod Božiji u Starom zavetu, tako i 12 apostola predstavljaju temelje nove zajednice, Crkve, koja je Hristovo telo na zemlji.
Neka nas ovaj praznik inspiriše da se prisetimo duboke duhovne simbolike broja 12 i da produbimo svoju veru i posvećenost u sleđenju Hrista, kao što su to činili sveti apostoli. Jer, kroz njihovu veru i poslanje, Crkva i dalje živi i sija svetlost radosne vesti u svetu.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
Reči ruskog sveca iz njegove knjige „Misli za svaki dan u godini“ podsećaju nas da je prava sloboda dar koji nam donosi Gospod, oslobađajući nas od lanaca neznanja, strasti i uznemirenosti – put ka unutrašnjem miru i večnoj radosti.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Vizuelni prikazi nasleđa najbližih sledbenika i svedoka života Isusa Hrista, brojnim remek-delima obogatili su kulturu i umetnost, podsećajući nas na njihovu misiju i žrtvu.
Reči ruskog sveca iz njegove knjige „Misli za svaki dan u godini“ podsećaju nas da je prava sloboda dar koji nam donosi Gospod, oslobađajući nas od lanaca neznanja, strasti i uznemirenosti – put ka unutrašnjem miru i večnoj radosti.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.