MLADI CAREVIĆ SE ZBOG NJENE NEUZVRAĆENE LJUBAVI UBIO, A ONA JE ŽIVOT SVOJ DALA ZA HRISTA: Danas je Sveta mučenica Pelagija Tarsijska!
Nju je majka lično predala mučiteljima.
Rektor Niške bogoslovije, protojerej Dejan Krstić objašnjava da to da li će se blagoslov Božji zadržati na kući i ukućanima, ne zavisi od sveštenika ili molitve, nego od toga da li se trudimo da živimo po jevanđelskim zapovestima.
U pravoslavnoj tradiciji običaj osveštavanja doma predstavlja ritual koji je duboko ukorenjen u duhovnom nasleđu i kulturi srpskog naroda. Datira još iz srednjeg veka i deo je bogate srpske tradicije koja se prenosi s kolena na koleno kao vitalan deo života vernika, podsećajući ih na važnost vere, porodičnih vrednosti i zajedništva u duhu pravoslavlja. Ovaj običaj predstavlja spoj vere, porodičnog zajedništva i poštovanja prema Božijem blagoslovu za dom i ukućane. Osveštavanje se obično vrši na praznik Bogojavljenja, 19. januara, kada sveštenik dolazi u domove vernika kako bi blagoslovio domaćinstva. Prilikom osveštavanja, sveštenik osvećuje vodicu uz molitvu za zdravlje, sreću, blagostanje i Božiji blagoslov nad domom i porodicom. Vernici obično pripremaju sveću, žito, med, vino i ikonu za ovaj svečani čin.
Osveštavanje doma nije samo religiozni čin, već predstavlja i priliku za okupljanje porodice i slavi zajedništvo. Posle osveštavanja, domaćini obično goste sveštenika i druge goste svoje kuće uz bogatu trpezu i gostoprimstvo.
Osim na Bogojavljenje, osveštavanje kuća može se obaviti i u druge dane, posebno uoči važnih događaja poput porodične krsne slave, venčanja, rođenja deteta. Ovaj običaj podseća vernike na važnost Božijeg blagoslova u njihovim životima i na potrebu za duhovnim vođstvom u svakodnevnom životu.
- Često me ljudi pozivaju da im osveštam dom. Posle osvećenja stana, ili kuće, imam običaj da se malo našalim sa njima, da im dam jednu pouku, ali u pomalo šaljivom obliku. Pitam ih, kada dovedu nekog majstora u kuću da popravi šporet ili veš mašinu, da li je pošteno da im on posle urađenog posla da neki garantni list. Ako se popravljeni uređaj pokvari u nekom roku, majstor će ponovo doći i besplatno izvršiti popravku. Kada osveštam stan ili kuću, nažalost, ne mogu dati garanciju na to. Ne zbog toga što sumnjam da li je Bog poslao blagoslov i blagodat svoju i osveštao taj dom. Verujem čvrsto da Bog odgovara pozitivno na molitvu mene kao sveštenika i njih kao ukućena koji su me pozvali. Verujem da je Bog poslao svoju blagodat i blagoslov na dom u kome oni žive. – prenosi “Živa reč” izjavu rektora Bogoslovije Svetog Kirila i Metodija privremeno smeštene u Nišu, protojereja Dejan Krstić, koji potom ističe:
- To da li će blagoslov Božji ostati i zadržati se i na njima i u domu, ne zavisi ni od mene, ni od molitve, a ni od Boga. Zavisi isključivo od toga kako živite u svom domu. Ako se budete trudili da živite po jevanđelskim, Hristovim zapovestima, ukoliko se budete trudili da u svome životu ispunjavate volju Božju, budite sigurni, blagoslov Božji će biti i na vama. A ako je blagoslov Božiji na vama, onda će biti i na mestu na kome živite i biće na svima onima koji su sa vama i koji dolaze u kontakt sa vama. Međutim, ukoliko vi svojim životom budete oterali blagodat Božju od sebe, onda za to što blagoslova Božjeg nema na vama i na vašem domu, ne možete kriviti nikoga osim sebe same.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.
Arhimandrit Vasilije Kostić podseća da nam Bog nikada ne daje krst, koji nismo u stanju da ponesemo.
Veruje se da kada sveštenik daje blagoslov, Isus Hristos sam, preko sveštenika, blagosilja narod.
Davanje nije gubitak, to je način života koji oslobađa čoveka i otkriva mu istinsku radost i smisao postojanja.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Pozvao je na trenutnu trezvenost prostim saznanjem da smo pozvani da živimo u spasonosnoj zajednici.
Protojerej Lambros iz Larise ispratio je još jedno dete na onaj svet. Njegova ćerka ubijena je nožem, a osumnjičeni je njen dvadesetjednogodišnji sin.
U svojoj priči naglašava to kako su ateisti uskraćeni jedne dimenzije, koja je spasonosna.
Bračnim pravilima Srpske pravoslavne crkve propisano je da lica, koja žele da sklope brak, odlaze zajedno sa roditeljima i kumovima kod sveštenika.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.