Braća Zinkovski, episkop Kirilo i iguman Metodije svojom životnom pričom i delima podsećaju nas da su čuda moguća i da su ljubav i vera moćniji od svega.
U savremenom svetu gde buka i gužva čoveku često ne ostavljaju dovoljno prostora za susret sa samim sobom i uskraćuju mu mogućnost da oseti lekovitost mira, postoje primeri koji nas ohrabre i ozare. Primeri koji nas podstaknu da zastanemo i bar ponekad usporimo. Jedan od takvim primera je priča o blizancima, Kirilu i Metodiju Zinkovski.
Rođeni u Rusiji, nadomak Sankt Petersburga, braća Zinkovski nekada su bili student čuvenog Politehničkog univerziteta, čak i kandidati za doktorske studije. Svoje obrazovanje sticali su širom sveta, pa su se obreli i u dalekoj Americi. Međutim, odlučili su da svoj životni put nastave stazama koje nisu konvencionalne. Odbacili su sjaj i glamur Amerike i vratili se u Rusiju da bi služili Bogu i ljudima u svojoj zemlji, u svom Sankt Petersburgu. Visoko svetovno obrazovanje produbili su crkvenim i zamonašili se istoga dana, istoga časa. Bilo je to 26. marta 1999. godine.
Printscreen/Youtube/Besede u kazanskoj crkvi Virica
Kiril i Metodije Zinkovski rođeni su i odrasli nadomak Sankt Petersburga
Kroz dečaštvo su delili sve, od garderobe do snova. Bili su poput blizanaca iz priča, neodvojivi i sinhronizovani u svemu što rade. Njihova odluka da postanu monasi nije bila laka, posebno za roditelje, ali upravo je taj trenutak bio trenutak istine. Njihova majka Ljudmila Ivanovna često se priseti dana kada su blizanci rođeni, dana koji je protekao u strahu i neizvesnosti, ali koji se pretvorio u blagoslov.
Printscreen/Youtube/Besede u kazanskoj crkvi Virica
Braća Zinkovski zamonašili su se 26. marta 1999. godine
Kao monasi u Viriti, Kiril i Metodije služili su Bogu i svom narodu nadomak hram Kazanskog Bogorodičinog ikonostasa u kome počivaju mošti mošti Svetog Serafima Virickog. Opravdavajući imena svetaca, U septembru 2022, otac Kirilo hirotonisan je u episkopa zvenigorodskog, vikara patrijarha moskovskog i sve Rusije Kirila, dok je mesec dana kasnije otac Metodije postao iguman Nikolo-Ugreškog stavropigijalnog manastira. U avgustu 2023. vikarni episkop Kiril hirotonisan je u episkopa Eparhije sergijevoposadske i dmitrovste u Moskovskoj oblasti.
Kiril i Metodije ne samo da nastavljaju tradiciju monaštva i prosvetiteljstva svetaca čija imena nose, već se posvećuju i pomaganju onima kojima je pomoć najpotrebnija. Kroz svoj rad sa siročadi i bolesnom decom, oni izgrađuju mostove ljubavi, suprotstavljajući se zlu najjačim oružjem – dobrotom, dobrotoljubljem i dobročinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Rođeni u nesvakidašnjim okolnostima, odrastali u sovjetskoj porodici daleko od vere, braća Zinkovski su kasnije pronašli svoj put do monaštva. Njihov duhovni put, ispunjen sumnjama i traženjima, odveo ih je kroz mnoge zemlje i religijske studije, ali su konačno našli mir i ispunjenje u pravoslavlju.
Zauzimanje svetinja u naselju Bela Crkvi u Ukrajini, izaziva osude širom sveta, dok Ruska Federacija traži hitnu zaštitu kanonskih pravoslavnih objekata i pravdu za sveštenstvo.
Episkop remezijanski Stefan o svojoj prvoj godini na čelu Srpskog podvorja u Moskvi, o iskustvima iz manastira Ostrog, studijama na Moskovskoj duhovnoj akademiji i nezaboravnom duhovnom pozivu koji ga vodi ka svetlosti i jedinstvu dva bratska naroda.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Pravoslavlje uči da je brak zajednica ljubavi, u kojoj oba partnera, kroz međusobnu podršku i poštovanje, imaju ulogu da rastu i postignu duhovnu zrelost.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.