Schutterstock/YT/ Манастир Подмаине - ПРОПОВЕДИOtac Rafailo
Jeromonah Rafailo je tokom svog predavanja istakao da vaspitanje dece ne treba da se zasniva na rečima, već na primerima koje roditelji pružaju.
Na jednom od skupova, na kojem je predavanje držao jeromaonah Rafailo gledalac iz publike se javio i upitao ga da li bi mogao da kaže detetu: "E sad dođi, ja želim da ti budeš svet. Da li bi roditelj trebalo da izvadi Jevanđelje i kaže ovo su svete vrednosti".
Na takvo pitanje otac Rafailo je odgovorio odrično, navodeći da to nije način da se deca vaspitavaju, već da roditelj na svom primeru treba da bude uzor detetu.
- Ima roditelja koji žele da im deca budu sveci, a oni da budu svitci. Takva deca će se prosvetiti samo preživljavanjem takve torture - poručio je jeromonah.
On se pozvao na priču starca Porfirija i naglasio važnost toga da promene treba da počinju od nas samih, a ne od menjanja sveta oko nas.
- Starac Porfirije je govorio da roditelji treba da osveštavaju sebe, a deca će to da prepoznaju i jasno će čitati takvo ponašanje svojih roditelja. Osetiće energiju svetosti i to je najbolji vaspitni model - pojasnio je otac Rafailo važnost toga da roditelj vaspitanje deteta počne od sebe.
Schutterstock/YT/ Манастир Подмаине - ПРОПОВЕДИ
Otac Rafailo
Rekao je i da mnogo vremena trošimo razmišljajući o stvarima koje istinski nemaju velik značaj za temu koja nas interesuje.
- Mi se danas bavimo pitanjem kako da hrišćanskim principima vaspitamo dete i onda upadamo u neke holivudske aranžmane i puštamo im filmove i crtaće. A ne pitamo se kako su rasli sveci pre nas? Koja produkcija je zadovoljavala njihove potrebe - upitao je jeromonah Rafailo.
Poentirao je pričom o svecima, odnosno primerom njihovih roditelja, koji decu nisu forsirali takvim zahtevima, već su se sami molili i na svom primeru pokazali pravi put.
- Njima mošti mirišu, čudotvore... prva asocijacija na Svetog Vasilija Ostroškog je majka, Svetom Grigoriju Palami otac nije govorio da mora biti svetac , već se molio Isusovom molitvom - zaključio je jeromonah Rafailo.
U ovom Jevanđelju Isus upozorava svoje učenike da ništa nije sakriveno što neće biti otkriveno, da se ne boje ljudi koji mogu ubiti telo, već Boga koji ima vlast da baci u pakao, i obećava da će im Sveti Duh pomoći.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Molitva - kao vid komunikacije sa Bogom, anđelima i svecima, naša je direktna linija sa nebom, bilo da smo srećni, tužni, u problemu ili nam je život ispunjen i sve ide kako treba.
Usrdna molitva majki ima neuništivu snagu u borbi protiv zla i njena reč menja sudbinu cele porodice — otkrijte molitvu koja svakom detetu donosi zaštitu i blagoslov.
Saznajte kako su monasi manastira Krušedol spremali ovo posno jelo zabeleženo još 1855. godine i zašto ga i danas smatraju hranom koja donosi blagoslov i mir u svakom domu.