Za sada nepoznata osoba upala je u ovu svetinju u selu Štitkovo i odnela novac sa ikona. Vernici, posle ovog incidenta, koji su zabeležile sigurnosne kamere, u molitvi iščekuju pravdu.
Dok su se vernici novovaroškog idiličnog sela Štitkovo pripremali za proslavu velikog verskog praznika Petrovdan, desio se nemio događaj koji je potresao celu zajednicu. Nepoznata osoba, neometana u svojoj nameri, ušla je u Crkvu Svete Trojice i odnela novac prikupljen od prodaje sveća, kao i novčane priloge koje vernici ostavljaju na ikonama.
Rina.rs
Crkva Svete Trojice u selu Štitkovo
Sigurnosne kamere su zabeležile ovaj čin svetogrđa, a snimke je odmah nadležnoj policiji prosledio sveštenik Mišel Memišević. Policija je obavila uviđaj, a jedan od meštana za agenciju RINA rekao je da su tog dana primetili sumnjivo vozilo kraj česme pored crkve i ljude koji su prali automobil.
Ovaj tužni događaj dešava se u Crkvi Svete Trojice koja pripada Eparhiji šabačkoj Srpske pravoslavne crkve. Radovi na izgradnji ovog hrama započeli su još 2007. godine, a crkva je konačno podignuta u leto 2014. godine. Crkvu je osveštao Patrijarh srpski Irinej sa Episkopom šabačkim Lavrentijem i sveštenstvom 9. oktobra 2016. godine, što je bio trenutak velike radosti za sve vernike.
Rina.rs
Snimak provalnika, zabeležen sigurnosnim kamerama, policiji je prosledio sveštenik
Nažalost, od kada je crkva u Štitkovu podignuta, ovo nije prvi slučaj razbojničkog upada i pljačke ove svetinje. Uprkos svim naporima da se sačuva mir i svetost ovog mesta, vandalizam i nepoštovanje su još jednom ukaljali svetlost i spokoj koji ova crkva donosi svojim vernicima.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.