MLADI CAREVIĆ SE ZBOG NJENE NEUZVRAĆENE LJUBAVI UBIO, A ONA JE ŽIVOT SVOJ DALA ZA HRISTA: Danas je Sveta mučenica Pelagija Tarsijska!
Nju je majka lično predala mučiteljima.
Na godišnjicu blaženog usnuća poglavara SPC, episkop toplički bogoslužio je u hramu na Tašmajdanu. Ova molitvena služba, u tišini i s poštovanjem, odala je počast velikom duhovnom lideru čije je delo i danas duboko ukorenjeno u životima vernika.
U spokoju Crkve Svetog Marka, pod svetlošću sveća i tihim pojanjem, episkop toplički Petar, vikar Patrijarha srpskog, služio je parastos blažene uspomene patrijarhu Germanu povodom godišnjice njegovog blaženog usnuća. Ova sveta služba, prožeta molitvama i setnim sećanjem, prizvala je duh jednog od najistaknutijih duhovnih vođa Srpske pravoslavne crkve, čije je ime duboko urezano u srce srpskog naroda.
Patrijarh German, rođen 7. avgusta 1899. godine u Jošaničkoj Banji, nosio je kršteno ime Hranislav. Njegov put ka duhovnom uzvišenju započeo je još u detinjstvu, a nastavio se kroz godine posvećene obrazovanju i službi Bogu i narodu. Kao sin učitelja, a potom i sveštenika, bio je predodređen za duhovni put, koji ga je vodio od Velike Drenove do Sremskih Karlovaca, a potom do Pariza i Beograda, gde je završio Bogoslovski fakultet 1942. godine.
Njegova služba bila je prožeta ne samo molitvama, već i neumornim radom na prosvećivanju i osnaživanju Crkve. Rukopoložen za đakona od strane Episkopa žičkog Jefrema, German je svoju prvu misiju započeo kao pisar Duhovnog suda u Čačku i veroučitelj. Njegova predanost službi nastavila se kroz godine, čak i nakon što je, iz zdravstvenih razloga, napustio crkveno-administrativnu službu i preuzeo parohiju u Miokovcima.
Njegova duhovna snaga i predanost narodu posebno su se istakli kada je postao vikarni Episkop moravički i kada je, nakon smrti svoje supruge, primio monaški čin u manastiru Studenici. German je, kroz sve teškoće i iskušenja, ostao veran službi Crkvi i svom narodu, a njegova dela ostavila su neizbrisiv trag.
Jedan od najvećih podviga patrijarha Germana bio je njegov neumorni rad na obnovi i izgradnji hrama Svetog Save u Beogradu. Njegova upornost i nepokolebljiva vera rezultirale su nastavkom izgradnje ove svetinje, za koju je molbe podnosio čak 88 puta, vodeći razgovore sa raznim vlastima i ne odustajući ni pred najvećim preprekama.
Pod njegovim duhovnim rukovodstvom, Srpska pravoslavna crkva prošla je kroz jedno od najtežih perioda u svojoj istoriji. Iako su vremena bila surova, patrijarh German je uspeo da osnaži Crkvu, osnuje nove eparhije, otvori bogoslovije i crkvene listove, te materijalno pomogne manastire koje je toliko voleo.
Episkop Petar, u svom nadahnutom obraćanju prisutnima, podsetio je na to da je patrijarh German, kao duhovni vođa, ostavio neizbrisiv pečat na Crkvu i narod, a njegova dela i danas govore o veličini njegove duhovne snage i posvećenosti. Parastos je završen molitvom za pokoj duše blaženopočivšeg patrijarha, uz prisustvo vernika koji su došli da odaju počast velikom pastiru.
U miru i dostojanstvu, Crkva Svetog Marka ponovo je postala mesto gde su se sećanja na patrijarha Germana preplitala sa molitvama, a njegova uspomena ostala je živa u srcima svih onih koji su prisustvovali ovoj svetoj službi.
Šestu godišnjicu upokojenja Vladete Jerotića obeležilo je bogosluženje u njegovoj voljenoj crkvi na Kalemegdanu, gde je episkop Petar služio molitvu, a starešina hrama u razgovoru za “Religiju” evocirao je uspomene na velikana i njegovu ulogu u oživljavanju vere u Srbiji u teškim vremenima.
U okviru centralnog programa manifestacije „Beogradski dani porodice“, održanog u prisustvu patrijarha srpskog i gradonačelnika Šapića, Kalemegdan je zasijao u znaku večnih vrednosti, podsećajući na snagu doma, ljubavi i odgovornosti.
Zahvaljujući podršci opštine Majdanpek, blagoslovu vladike Ilariona i pomoći vernog naroda, hram u Donjem Milanovcu dobio je novi živopis, ozvučenje, rasvetu i gorionik.
Princ Filip je naglasio da je dvor sagradio njegov pradeda, kralj Aleksandar I, koji je imao značajnu ulogu u ujedinjenju Srpskih pravoslavnih crkava.
U Beogradu je otvorena postavka „Služitelj mira i ljubavi“ povodom 80 godina od upokojenja Svetog Dositeja Vasića, duhovnog gorostasa koji je verom i hrabrošću ostao uz narod i Crkvu u najmračnijim vremenima.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Pozvao je na trenutnu trezvenost prostim saznanjem da smo pozvani da živimo u spasonosnoj zajednici.
Protojerej Lambros iz Larise ispratio je još jedno dete na onaj svet. Njegova ćerka ubijena je nožem, a osumnjičeni je njen dvadesetjednogodišnji sin.
U svojoj priči naglašava to kako su ateisti uskraćeni jedne dimenzije, koja je spasonosna.
Bračnim pravilima Srpske pravoslavne crkve propisano je da lica, koja žele da sklope brak, odlaze zajedno sa roditeljima i kumovima kod sveštenika.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.