Odlikovanje koje nosi naziv po velikom svecu, simbol duhovne obnove i očuvanja pravoslavne baštine, naglašava sinergiju između države i Crkve u unapređenju moralnih i duhovnih vrednosti.
Na dan kada pravoslavna crkva slavi Svetog kneza Vladimira, kao i dan u sećanju na krštenje Rusije, predsednik Ruske Federacije Vladimir Vladimirovič Putin posetio je Svetotroitsku Aleksandro-Nevsku lavru u Sankt Peterburgu. Ova svečana poseta, obeležena liturgijom i molitvama za predsednika, bila je prilika da se uvide značajni koraci u obnovi i očuvanju pravoslavne baštine u Rusiji.
Printscreen/YouTube/russianchurch
Patrijarh Kiril, predsednik Rusije Vladimir Vladimirovič Putin i arhijereji RPC
Zajedno sa patrijarhom moskovskim i cele Rusije Kirilom, predsednik Vladimir Vladimirovič Putin obišao je gornji hram posvećen Svetom g. knezu Aleksandru Nevskom u okviru Aleksandro-Nevske lavre. U ovom svetom hramu patrijarh Kiril je prethodno služio Božansku liturgiju, tokom koje su upućene molitve za zdravlje predsednika, koji je tog dana obeležavao i svoj imendan.
Tim povodom, u znak zahvalnosti za doprinos duhovnom preporodu Rusije, patrijarh Kiril je predsedniku Putinu uručio Orden Svetog kneza Aleksandra Nevskog I stepena. Ova visoka počast dodeljena je za njegovu izuzetnu ulogu u očuvanju i jačanju moralnog i duhovnog temelja ruske nacije.
Printscreen/YouTube/russianchurch
Predsednik Rusije Vladimir Vladimirovič Putin
U svom obraćanju patrijarh Kiril je istakao:
- Poštovani Vladimire Vladimiroviču, želim da vam zahvalim za sve što činite u obnovi duhovnog života Rusije.
Patrijarh je potom dodao da je Rusija jedinstven primer kako moderna tehnološki i naučno napredna zemlja može da kombinuje naučno-tehnički napredak i pravedan socijalni sistem sa poštovanjem prema religijskim vrednostima, oslanjajući se na duhovnu komponentu.
Predsednik Putin je zahvalio patrijarhu Kirilu za ovo odlikovanje, naglasivši značaj Ruske pravoslavne crkve kao ključnog moralnog temelja ruskog naroda i osnove ruske državnosti.
Printscreen/YouTube/russianchurch
Patrijarh Kiril i predsednik Rusije Vladimir Vladimirovič Putin poklonili su se moštima Svetog kneza Aleksandra Nevskog
- Vaše svetosti, hvala vam na ovom visokom crkvenom odlikovanju. Ruska pravoslavna crkva, zajedno sa tradicionalnim ruskim religijskim zajednicama, čini osnovu ruske državnosti. Vaša posvećenost je neprocenjiva za jačanje države, jer je duhovno načelo najmoćnija snaga na kojoj sve drugo počiva - rekao je predsednik Vladimir Vladimirovič.
Nakon ceremonije dodeljivanja odlikovanja patrijarh Kiril i predsednik Putin su se uputili u donji hram Blagoveščenske crkve, gde su položili cveće na grob velikog vojvode A. V. Suvorova, odajući tako poštovanje velikim ličnostima ruske istorije.
Printscreen/YouTube/russianchurch
Ruska pravoslavna crkva ustanovila je Orden Svetog Aleksandra Nevskog 2021.
Orden Svetog kneza Aleksandra Nevskog, ustanovljen 13. aprila 2021. u čast 800. godišnjice blagoslovenog kneza Aleksandra, dodeljuje se onima koji su uložili izuzetan doprinos u zaštiti i prosperitetu domovine, jačanju mira i saglasja među narodima, te razvoju međudržavnih odnosa i odnosa sa Ruskom pravoslavnom crkvom.
Ova ceremonija predstavlja još jedan korak u obnovi i očuvanju duhovne baštine Rusije, naglašavajući značaj sinergije između državne i duhovne sfere u vođenju nacije prema svetlim horizontima.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Na praznik Svetog kneza Vladimira, kada Rusija obeležava i dan svog krštenja, u muškom manastiru u Sevastopolju održane su svečanosti povodom manastirske slave i otvaranja kompleksa "Novi Hersones" koji spaja hrišćansku tradiciju sa savremenim tehnologijama.
Dok Ruska Federacija dodatno učvršćuje svoje opredeljenje za zaštitu porodičnih vrednosti, novi zakon koji zabranjuje usvajanje ruske dece u zemljama koje legalizuju promenu pola, izazvao je burne reakcije širom sveta.
Prema predanju, ova svetinja nalazila se u Feodorovskom manastiru grada Gorodca u Nižegorodskoj oblasti, kada ga je 1238. godine spalila vojska Batu-kana, a zatim se „javila“ drugi put, ovoga puta stanovnicima Kostrome.
U najstarijem manastiru Sankt Peterburga, predsednik Rusije i poglavar Ruske pravoslavne crkve obeležili su 300 godina od prenosa moštiju svetog kneza, pored koga počiva i jedan od najuticajnijih Srba 18. veka, Sava Vladislavić.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Pravoslavlje uči da je brak zajednica ljubavi, u kojoj oba partnera, kroz međusobnu podršku i poštovanje, imaju ulogu da rastu i postignu duhovnu zrelost.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.