Duhovna riznica 14.12.2024 | 18:24

“IKONA BOGORODICE FILERIMSKE TREBA DA SE VRATI U CETINJSKI MANASTIR”: Ohrabrujuća reakcija crnogorskih vlasti na apel mitropolita Joanikija

Izvor: religija.rs
Autor: Saša Tošić
“IKONA BOGORODICE FILERIMSKE TREBA DA SE VRATI U CETINJSKI MANASTIR”: Ohrabrujuća reakcija crnogorskih vlasti na apel mitropolita Joanikija
printskrin/Al Jazeera Balkans/RTCG ikona Presvete Bogorodice Filerimske

Ova relikvija, čije se poreklo vezuje za Svetog apostola Luku, nosi bogatu istoriju i simbol je duhovne i kulturne baštine Crne Gore. Da li će ponovo naći svoje mesto pored ruke Svetog Jovana Krstitelja i kivota Svetog Petra Cetinjskog?

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije uputio je krajem novembra snažan apel za povratak jedne od tri najveće hrišćanske relikvije, čudotvorne ikone Presvete Bogorodice Filerimske, u Cetinjski manastir, iz kog je ova ikona u vihoru komunističkog doba odneta. Iz kabineta predsednika Skupštine Crne Gore, dve nedelje nakon tog apela, stigao je glas koji uliva nadu u mogućnost njenog povratka.

printskrin/Al Jazeera Balkans
Ikona Presvete Bogorodice Filerimske

Mitropolit Joanikije je, posle liturgije u Cetinjskom manastiru, podsetio vernike na veličanstvenu istoriju ove svetinje:

„Čudotvorna ikona Presvete Bogorodice Filerimske poznata je od davnina. Predanje kaže da ju je naslikao Sveti Apostol i Jevanđelist Luka. Bila je u istočnim zemljama, na Rodosu, zatim na Malti, a kasnije je, zajedno sa rukom Svetog Jovana Krstitelja i česticom Časnog Krsta Hristovog, preneta u Rusiju za vreme cara Pavla. Čudesnim putem, ove svetinje su dospele u Jugoslaviju. Majka cara Nikolaja predala ih je na čuvanje kralju Aleksandru Karađorđeviću, poslednjem pravoslavnom vladaru u pravoslavnim zemljama.“

Foto: SPC
Mitropolit Joanikije

Govoreći o sadašnjem statusu ikone, mitropolit nije skrivao razočaranje:

„Naše vlasti nisu pokazale razumevanje da se ova velika svetinja, ikona Presvete Bogorodice Filerimske, izloži ovde, pored ćivota Svetog Petra Cetinjskog i ostalih svetinja. Umesto toga, iz sebičnih interesa, ikona je smeštena u muzej. Ne samo da je tamo stavljena, već je i nedostupna vernicima. Prema dostupnim informacijama, poslata je na restauraciju, ali se postavlja pitanje da li imamo stručnjake koji su dorasli zadatku da obnove ikonu staru skoro dve hiljade godina.“

RTS/Printscreen
Cetinjski manastir

Dve nedelje nakon ovog obraćanja, svetinja je ponovo došla u fokus. Prilikom završetka zvanične posete predsednika parlamenta Malte Anđela Feruđe Crnoj Gori, predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić uručio mu je reprodukciju ikone Presvete Bogorodice Filerimske, ističući njen značaj ne samo za hrišćansku veru, već i za istorijsko i kulturno nasleđe Crne Gore.

„Uzevši u obzir njenu veliku istoriju i važnost za celo hrišćanstvo, Mandić je istakao da bi ova svetinja trebala da se ponovo sjedini sa desnicom Svetog Jovana Krstitelja i česticama Časnog krsta u Cetinjskom manastiru, kako bi svoje mesto našla uz kivot Svetog Petra Cetinjskog“, rekli su u Mandićevom kabinetu, prenosi aloonline.me.

Printscreen/Instagram/andrijamandicdf и још 2
Predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić poklonio je repliku ikone Bogorodice Filerimske predsednika parlamenta Malte Anđelu Feruđi

U nastavku, iz kabineta predsednika Skupštine Crne Gore dodali su da ova ikona predstavlja ne samo neprocenjivo kulturno i versko blago za Crnu Goru, već i vekovnu vezu između naše zemlje i Malte. Feruđa se duboko zahvalio na ovom poklonu i naglasio da će ikona biti postavljena na posebno odabranom mestu u Parlamentu Malte.

Ovaj trenutak još jednom je ukazao na snagu svetinja koje ne poznaju granice ni vekove, povezujući narode u veri i nasleđu. Povratak ikone Presvete Bogorodice Filerimske u Cetinjski manastir bio bi ne samo čin obnove duhovne celovitosti Crne Gore, već i duboki izraz poštovanja prema svetinji koja vekovima inspiriše i osvećuje hrišćanski svet.