Bugarska pravoslavna crkva zatražila je hitnu reakciju međunarodnih organizacija i političkih lidera kako bi se zaštitili životi, prava i vera hrišćanskog naroda na Bliskom istoku, čije je postojanje pod ozbiljnom pretnjom.
Sinod Bugarske pravoslavne crkve uputio je apel svim međunarodnim organizacijama i političkim liderima koji mogu pružiti pomoć i podršku da deluju brzo i efikasno.
Sinod je izrazio duboku zabrinutost zbog situacije u Siriji i Libanu. U apelu objavljenom na zvaničnom sajtu Bugarske pravoslavne crkve naglašava se značaj očuvanja hrišćanskog prisustva u ovim zemljama:
„Zemlje Sirija i Liban bile su plodno tlo za jevanđelsku propoved i mesto rođenja mnogih svetitelja pravoslavne crkve.“
Omar HAJ KADOUR / AFP / Profimedia
Ratna katastrofa u Siriji izaziva duboku zabrinutost celog sveta
Dalje se ističe:
„Ne možemo ostati ravnodušni prema patnjama i iskušenjima naše braće i sestara u Hristu, koji su naslednici i nosioci dvehiljadugodišnje crkvene tradicije, koja je pod pretnjom potpunog uništenja.“
Članovi Sinoda izrazili su „srdačnu bratsku molitvenu podršku Njegovoj Blaženosti Patrijarhu Jovanu X Antiohijskom i celog Istoka, članovima Svetog Sinoda Antiohijske patrijaršije, sveštenstvu i bogoljubivom narodu Sirije i Libana.“
Na kraju, Sinod Bugarske pravoslavne crkve uputio je poziv za međunarodnu pomoć:
„Pozivamo sve međunarodne organizacije i političke lidere da brzo i efikasno deluju kako bi zaštitili i garantovali život, ljudska prava i slobodu veroispovesti hrišćana u Siriji i Libanu.“
Iako je broj onih koji pate u Siriji i Libanu velik, pravoslavlje nas uči da svaka molitva ima snagu i da svaki gest ljubavi prema bližnjem ima večnu vrednost. Sudbina ovih svetih zemalja nije samo pitanje ljudske solidarnosti već i ispit vere i hrišćanskog zajedništva, jer gde god strada jedan član Tela Hristovog, stradaju svi. Neka nas ove reči podstaknu da budemo svesni odgovornosti koju nosimo kao naslednici iste vere – da budemo svetlost u tami i ruka koja pomaže.
Srpska pravoslavna crkva poziva vernike da se mole za nevine žrtve u Palestini i Siriji. Patrijarh Porfirije apeluje na globalnu solidarnost i hrišćansku ljubav kao put ka okončanju patnje.
Abu Muhamed al Golani, nekadašnji istaknuti član Al Kaide, sada predvodi Hajat Tahrir al-Šam i kontroliše poslednje uporište opozicije u Siriji. Njegov pokušaj da menja imidž i postane međunarodno priznat lider prate dramatična dešavanja i diplomatske manipulacije.
Bratska podrška pomesnih pravoslavnih crkava sve je jača i glasnija, a patrijarh antiohijski Jovan kontinuirano prima poruke ohrabrenja od duhovnih lidera širom sveta.
Hrišćani u Siriji, jedna od najstarijih verskih zajednica na svetu s istorijom iz apostolskih vremena, na meti su naoružanih fanatika – verski progon preti da zauvek izbriše multikulturni duh ove zemlje, dok međunarodna zajednica nemo posmatra.
Uz blagoslov vladike Atanasija, u jednom od najvažnijih manastira Srpske crkve, sveštenici Eparhije su, u sabornosti, pristupili Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, nakon čega je usledila trpeza ljubavi.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.
Situacija je sada pod kontrolom u većini gradova i opština Republike Srpske. Ukinute su vanredne mere i u gotovo svim opštinama situacija se normalizuje.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Trojica verskih lidera, patrijarh Jovan, patrijarh Ignjatios-Efrem II i patrijarh Josif, osvetljavaju ključne korake ka nacionalnom pomirenju i izgradnji budućnosti Sirije zasnovane na suživotu i međusobnom poverenju.
Dok džihadisti nemilosrdno uništavaju crkve i ubijaju čitave porodice, međunarodna zajednica okreće glavu. Pravoslavni patrijarsi Sirije dižu glas protiv tragedije koja preti da izbriše vekovno prisustvo hrišćana na Bliskom istoku, ali da li iko sluša?
Prema podacima organizacije "Pomoć crkvi u nevolji" 2011. godine, na početku građanskog rata, hrišćani u Siriji su brojali oko 1,5 miliona, a sad ih je manje od 300.000.
Nakon što je Hajat Tahrir al-Šam preuzeo vlast, hrišćanske zajednice suočavaju se sa radikalizacijom. Kako će međunarodna zajednica reagovati na sve veću opasnost po kulturno i versko nasleđe Bliskog istoka?
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.
Situacija je sada pod kontrolom u većini gradova i opština Republike Srpske. Ukinute su vanredne mere i u gotovo svim opštinama situacija se normalizuje.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Pod maskom pobožnosti krije se obmana – dvojica samozvanaca, bez blagoslova i kanonskog priznanja, obavljaju bogosluženja i zbunjuju vernike. Mitropolija nemačka Grčke pravoslavne crkve upozorava: čuvajte se onih koji nisu deo kanonskih pravoslavnih crkava.