Schutterstock/Luis Rojas Estudio/printskrin tv hram
Kažu u Crkvi da je joga povezana sa duhovnošću i umnom meditacijom karakterističnom za Daleki istok.
Joga kao telesna vežba tokom koje se ponavljaju određene molitve tj. mantre nije samo fizička aktivnost, već se iza nje krije nešto dublje, a oslanja se na hinduizam - mnogobožačku religiju, koja se poštuje na istoku.
U obrazloženju zašto hrišćani i pravoslavci ne bi trebalo da praktikuju jogu, sveštenik SPC Oliver Subotić navodi da telesne vežbe na jogi "u velikoj meri u pozama koje se zauzimaju predstavljaju ritualno nasleđe hinduizma".
Printscreen/Youtube/Dok anđeli spavaju
Otac Oliver Subotić
Da li ste nekada išli na časove joge?
Shutterstock/Studio Romantic
Anketa
On je kao primer "blagodarenja hinduističkim božanstvima" analizirao pojedine poze u jogi navodeći i poznati "Lotosov cvet".
- Ne znači da onaj koji sedne u ovu pozu postaje automatski hinduista, ali je sasvim očigledno da najpoznatija joga poza svoju simboliku ima direktno u hinduističkom ritualnom nasleđu - rekao je Subotić.
Zašto se ljudi "navuku" na jogu?
Crkva je u saopštenju iz 2023. godine navela sledeće:
"S obzirom na činjenicu da se bitne informacije o jogi dobijaju već na prvoj godini osnovnih studija bogoslovskih nauka u okviru predmeta Istorija religije, niti jedan svršeni student ili čak doktor bogoslovskih nauka ne može osnovano tvrditi da nema nikakva saznanja o jogi. Neophodno je da se naši pastiri, teolozi i doktori bogoslovskih nauka podsete bar elementarnih znanja o ovoj oblasti kako makar od njih ne bi dolazila smutnja u verni narod...
Stereotip da je joga najsavršeniji sistem fizičkih vežbi, koji je neko vreme vladao u zapadnoj javnosti, prvi put je ozbiljnije doveden u pitanje pre jedne decenije posle objave članka Vilijama Brouda pod nazivom "Kako joga može upropastiti vaše telo" u "Njujork tajmsu". U članku je taksativno naveden veliki broj telesnih poremećaja i rizika po zdravlje koji mogu nastupiti dugotrajnim vežbanjem joge" - naveli su u SPC i upitali zašto najveći broj "jogi vežbača" odbija da zameni joga vežbe alternativnim, poput pilatesa, koji po nekim istraživanjima imaju daleko veću učinkovitost na telesno zdravlje.
Odgovor je, kažu u Crkvi, zato što je joga povezana sa duhovnošću i umnom meditacijom karakterističnom za Daleki istok.
Printscreen/Youtube/Orthodox
Otac Rafailo Boljević je naglasio da hrišćanin, pravoslavac, duhovno iskustvo treba da crpi iz Jevanđelja, a ne iz joge.
- Kakve to veze ima s duhovnim životom? A ima. To su ti prva duhovna iskustva, to što držiš Sveto Jvanđelje u rukama. Pa nećeš valjda u duhovna iskustva da ubrajaš, ne znam, jogu, tretmane i ta šamanska feniranja... To je duhovnost, ali demonskog porekla. Mi govorimo o duhovnosti u Duhu Svetom. Neuporedivo si duhovniji kad držiš Sveto Jevanđelje - samo kad ga držiš, bez da ga čitaš, nego kad kao izučavaš nekakve drevne duhovne tradicije, nekakve egipatske, afričke mudrosti....
Republika/Shutterstock
Otac Marko Jeftić
Sveštenik Marko Jeftić, iz Mladenovca, navodi da pravoslavni hrišćani ne treba da praktikuju ovu aktivnost jer se čineći to udaljavaju od Isusa Hrista.
- Sve što se nalazi u jogi i što je iz nje proizašlo, što sa njom ima srodstvo i bilo koju vrstu sličnosti potiče iz hinduizma i drugih mnogoboćačkih religija - započinje sveštenik i dodaje:
- Sve se svodi na to da je duhovi tj. religiozni aspekt nemoguće isključiti. Kada su u pitanju pravoslavni hrišćani, moram reći bez političke korektnosti, u takvim aktivnostima se oni koji to čine klanjaju demonima i služe njima - upozorio je.
BONUS VIDEO: NOVA BESEDA OCA RAFAILA: Kako da se pripremimo za Sudnji dan
U jednom obraćanju otac Oliver Subotić se dotakao palog anđela objašnjavajući da je njegova prevara izvedena u krugovima koji smatraju da on ne postoji, kao i da to đavolu odgovara.
Visokopreosvećeni mitropolit Justin je besedio vernima o značaju Svetih apostola Petra i Pavla, njihovim životima i suštini pečata apostolstva u Gospodu:
Dok smo suočeni s talasom zločina, nesreća i duhovne tame, mitropolit crnogorsko-primorski u snažnoj poruci poziva na povratak Bogu kao jedini izlaz iz sve dublje društvene krize.
U svojoj besedi za 7. nedelju po Duhovima, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički podseća da je vera najčvršći bedem protiv svakog duhovnog napada i da se ona, kao i ljubav, potvrđuje kroz stradanje.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
U svojoj besedi za 7. nedelju po Duhovima, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički podseća da je vera najčvršći bedem protiv svakog duhovnog napada i da se ona, kao i ljubav, potvrđuje kroz stradanje.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.