Ponevši ime po svecu koji je živeo pre njega devet vekova, ovaj ugodnik Božji je svojom jurodivošću, posvećenošću veri i Hristu, i sam ovenčan vencem svetosti. Njegovi podvizi i danas nadahnjuju vernike na duhovni napredak i ljubav prema bližnjima.
Pored Svetog velikomučenika Prokopija, SPC danas proslavlja i Svetog Prokopija Jurodivog, čudotvorca Ustjužskog. Ovaj dan, bogat duhovnim značenjem, pruža priliku vernicima da se podsete na životne primere i podvige ova dva svetitelja, čija je ljubav prema Bogu i čoveku neizmerna.
Sveti Prokopije Jurodivi Ustjužski, čudotvorac iz 13. veka, bio je poreklom Varjag, a zanimanjem trgovac. Njegov put do svetosti započeo je kada je došao u Novgorod zbog trgovačkog posla. Tamo se divio krasoti pravoslavlja i prihvatio pravoslavnu veru.
Printscreen
Ikona Svetog Prokopija Jurodivog
Želeći da postane savršen hrišćanin, podelio je svoje imanje siromasima i posvetio se vežbanju u svim vrlinama. Živeo je kao jurodivi, prikazujući se ludim kako bi izbegao ljudske pohvale, dok je u stvarnosti prozirao u srca i sudbine ljudi, kao i u prirodne događaje.
Njegova plačna molitva pred ikonom Bogorodice čudesno je odvratila užasnu tuču od grada Ustjuga, privodeći grešni grad pokajanju. Nakon njegove smrti, telo Svetog Prokopija je pronađeno na ulici, prekriveno snegom, a nad njegovim čudotvornim moštima sagrađen je hram.
Danas, dok proslavljamo ove svete ljude, molimo se da i mi, poput njih, budemo istrajni u svojoj veri i ljubavi prema bližnjima. Njihove priče i podvizi su svetionik na putu svakog hrišćanina, pokazujući nam kako se uz Božiju pomoć može prevazići svaka prepreka i dostići svetost.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.
Hodočasnici se za put pripremaju postom i molitvom, uvek odlaze s blagoslovom srpskog patrijarha, a najbolji period da se poseti Jerusalim je na Preobraženje Hristovo
U Hramu Vaskrsenja raspravljalo se o ograničenju pristupa hodočasnicima tokom silaska Svetog Ognja, kadrovskim promenama na svetim mestima i sve većim izazovima koje donosi rat u Svetoj zemlji.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Obeležavajući zajednički praznik svih svetih apostola, prisećamo se mučeništva koje su pretrpeli za širenje Hristove vere, kao i načina na koji je svaki od njih skončao svoj ovozemaljski život.
Oni su bili muž i žena, koji su dvadeset dana nakon venčanja, za vreme vladavine Dioklecijana, izvedeni pred sud, pred tivaidskog namesnika Ariana, zbog hrišćanske vere.
Razni su zapisi u crkvenim knjigama Manastira Ostrog, koji beleže brojna izlečenja i čuda, koja se pripisuju delovanju sveca pred čijim moštima se unesrećeni mole.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.