DANAS JE SVETI OSIJA: On je prorokovao dolazak Isusa!
Proricao je ukidanje i prestanak starozavetne žrtve i ukidanje subote (umesto koje je Hristos ustanovio nedelju), i dolazak Gospoda, i bogatstvo darova, koje će on doneti sa sobom na zemlju.
Obeležavajući zajednički praznik svih svetih apostola, prisećamo se mučeništva koje su pretrpeli za širenje Hristove vere, kao i načina na koji je svaki od njih skončao svoj ovozemaljski život.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas s radošću slave Sabor svetih 12 apostola, u narodu poznat i kao Pavlovdan. Ovaj svečani dan posvećen je svim svetim apostolima koji su širili Hristovu veru, prolazeći kroz velike nevolje i mučeništva kako bi osvetlili svet svojom nepokolebljivom verom i ljubavlju prema Bogu.
Svaki od dvanaest velikih apostola ima svoj poseban dan praznovanja tokom godine. Ipak, Crkva je odredila da se njihova imena zajedno praznuju 13. jula, kako bi vernici mogli uz molitvu da se sete se njihovih dela. Ova dvanaestorica, poznata po svojim velikim podvizima i neprocenjivom doprinosu širenju vere Hristove, ostavila su neizbrisiv trag u istoriji hrišćanstva.
Andrej: Praznuje se 13. decembra. Bio je raspet na krstu, čuvajući veru do poslednjeg daha.
Vartolomej: Praznuje se 24. juna i 7. septembra. Bio je raspet, pa oderan i posečen, podnoseći mučeništvo s verom.
Jakov Alfejev: Praznuje se 22. oktobra. Skončao je raspet na krstu, svedočeći svoju veru do kraja.
Jakov Zavedejev: Praznuje se 13. maja. Bio je posečen mačem, pretrpevši mučeništvo za Hrista.
Jovan Bogoslov: Praznuje se 9. oktobra i 21. maja. Upokojio se čudesno, ostavljajući svetlu zaostavštinu svojih dela i pisanja.
Matej Jevanđelist: Praznuje se 29. novembra. Bio je sažežen ognjem, predajući dušu Bogu u velikim mukama.
Matija: Praznuje se 22. avgusta. Skončao je kamenovanjem, a zatim posečen sekirom.
Pavle: Praznuje se 12. jula. Bio je posečen mačem, postavši svetli primer vere i žrtve.
Petar: Praznuje se 12. jula i 29. januara kada su Časne verige Svetog apostola Petra. Raspet je glavačke, pretrpevši mučeništvo s velikom verom.
Simon Zilot: Praznuje se 23. maja. Bio je raspet, čuvajući svoju veru do kraja.
Tadej (Juda Jakovljev): Praznuje se 2. jula. Skončao je raspet na krstu, predajući svoju dušu Bogu.
Toma: Praznuje se 19. oktobra. Bio je izboden sa pet kopalja, postavši mučenik za Hrista.
Filip: Praznuje se 27. novembra. Bio je raspet, svedočeći svoju veru kroz patnje.
Proricao je ukidanje i prestanak starozavetne žrtve i ukidanje subote (umesto koje je Hristos ustanovio nedelju), i dolazak Gospoda, i bogatstvo darova, koje će on doneti sa sobom na zemlju.
Kad su jevrejske starešine saznale za Hristovo vaskrsenje, potplaćivali su vojnike da pronose lažnu vest - da Hristos nije vaskrsao nego da su ga ukrali njegovi učenici, ali ovaj svetitelj za to nije želeo ni da čuje.
Sveti sveštenomučenik Lukijan je skončao zbog hrišćanstva u teškim mukama, a Prepodobni Jevtimije je, između ostalog, ostao upamćen po osnivanju dva manastira.
Okupljeni vernici molitveno su proslavili ovu sveticu, inspirišući se njenim hrabrim primerom i porukama nade koje osvetljavaju tamu svakodnevice.
Tokom liturgije, iz ikone Gospoda Hrista, koju su hodočasnici darovali kao izraz podrške i ljubavi, počelo je da teče sveto miro. Ovaj čudesni događaj, koji vernici tumače kao Božiji znak, izazvao je snažne emocije među okupljenim narodom.
Izvori posvećeni Prepodobnoj mati Paraskevi privlače vernike i znatiželjnike svojim lekovitim svojstvima i blagorodnom energijom, a predstavljaju mesta gde se vera i priroda skladno prepliću.
Manastir Pavlovac, koji se nalazi u selu Koraćici kraj Pavlovačkog potoka, po kome je i dobio ime, je sveto mesto u kojem je Arsenije Čarnojević služio jednu od poslednjih liturgija.
Ono što posebno treba naglasiti jeste da SPC u isto vreme nije poklonila MPC sve one srpske svetinje i manastire, koje su gradili srpski vladari u istoriji. Tomosom o autokefaliji MPC te svetinje nisu poklonjene, kao što pojedini zlonamerni ili pak neznaveni ljudi komentarišu, već su dati na upotrebu, a to su dve suštinski različite pravne formulacije, istakao je arhimandrit Petar (Dragojlović).
Tokom liturgije, iz ikone Gospoda Hrista, koju su hodočasnici darovali kao izraz podrške i ljubavi, počelo je da teče sveto miro. Ovaj čudesni događaj, koji vernici tumače kao Božiji znak, izazvao je snažne emocije među okupljenim narodom.
Mitla (u prevodu "mesto mrtvih"), bio je grad u južnom Meksiku poznat po povezanosti s Pitaom Bezelaom, zapotečkim bogom smrti, a upravo tu se nalazi Crkva Svetog Pavla, ispod koje se proteže podzemni splet hodnika.
Priča o luksuznom vozilu, koje je privuklo pažnju meštana mioničkog kraja, dovela je do nesporazuma i pogrešnih predstava o životu monaha. Jeromonah Arsenije razjasnio je situaciju, pozivajući na smirenost i oprez u prosuđivanju.