ČUDA U HRAMU SVETOG PETRA I PAVLA PORED DESPOTOVCA: Posle višegodišnje borbe za potomstvo, sveštenik Aleksandar i njegova popadija dobili dete nakon molitvi u ovoj svetinji
Vernici i meštani svedoče o brojnim čudesima u maloj crkvi na obali reke Rasine, a otac Aleksandar i njegova supruga upravo u njoj su pronašli nadu i blagoslov nakon godina čekanja.
Danas, na praznik Svetih apostola Petra i Pavla, Srpska pravoslavna crkva proslavlja ova dva velika svetitelja. Crkva posvećena upravo njima, smeštena u malom selu Strmosten na obali reke Rasine blizu Despotovca, postala je mesto čuda za mnoge vernike. Jedan od najsvetlijih primera su sveštenik Aleksandar Aranđelović i njegova supruga, koji su godinama molili za porod bez uspeha. Ali kada ih je vladika poslao u Crkvu Svetih Petra i Pavla, sve se promenilo.
RINA
Otac Aleksandar Aranđelović sa suprugom u detetom
- Svaka crkva je sama po sebi svetinja, a do nas je koliko verujemo u čuda da će se ona i dešavati. Ja sam u ovo mesto stigao u decembru 2016. godine. Supruga i ja smo se molili za porod i naša Nikolina se rodila u aprilu, baš na praznik Cveti kada sam i ja rukopoložen u đakona - rekao je sveštenik Aleksandar Aranđelović, prenosi “Rina”.
- Moje kolege koje su dolazile kao i ja, mladi i bez dece, takođe su dobili naslednike. Molitvama svetih apostola Petra i Pavla, čuda su se dešavala.
RINA
Sveštenik Aleksandar Aranđelović sa suprugom i ćerkom
Crkva Svetih Petra i Pavla, jednostavna i skromna, odiše harmonijom, mirom i blagostanjem. Iako joj je potrebno ulaganje, ona zrači posebnom duhovnom snagom. Ova svetinja postala je simbol vere i nade za mnoge parove koji su je posetili, moleći se za potomstvo.
- Čovek mora da vidi i doživi. Crkva ne odiše luksuzom, već je zapravo sasvim jednostavna. Mnogo stvari koje se ovde nalaze iziskuju ulaganje, ali ona sama po sebi odiše harmonijom, mirom i blagostanjem - dodao je sveštenik Aleksandar.
Meštani sela Strmosten veruju u čudotvorne moći ovog hrama i tvrde da tu "nešto ima."
- Ko god dođe u ovu crkvu, vrlo brzo se nakon toga oženi ili uda, a život kreće na bolje. Nekoliko sveštenika iz ove crkve otišli su ostvareni kao roditelji. A, zahvaljujući moćima ove velike svetinje i apostolima Petru i Pavlu, škole i vrtići su nam puni - kažu meštani.
RINA
Popadija sa ćerkom Nikolinom
U pravoslavlju, vera i molitva zauzimaju centralno mesto u životu vernika. Mnogi parovi, suočeni sa izazovima neplodnosti, pronalaze utehu i nadu u crkvama, verujući da iskrena molitva može doneti čudo. Primer sveštenika Aleksandra i njegove supruge svedoči o snazi vere i moći molitve, pokazuje kako je Bog blagoslovio njihov trud i dao im dete koje su toliko želeli.
Ova priča je podsetnik na važnost vere, nade i ljubavi u životu svakog vernika, te da Bog zaista odgovara na naše molitve na načine koje ne možemo uvek predvideti, ali koje uvek prepoznamo kao istinska čuda kada se dese.
Jezička istorija Balkana je složena, pa je teško utvrditi da li je ova reč među Srbe došla iz latinskog ili iz grčkog, ali je sigurno da vodi poreklo iz hebrejskog jezika i da znači “neka bude, vaistinu, bez sumnje, nesporno”.
Pored arhitektonskih i duhovnih sličnosti, oba svetilišta služe kao mostovi između prošlosti i sadašnjosti. Manastir Ostrog i crkva posvećena Svetom Mihailu nose sa sobom priče o veri koja je opstala uprkos svim izazovima, podsećajući nas na snagu duhovnosti i kulturnog nasleđa.
U manastirskom kompleksu, simbolu duhovnosti i vere koji privlači vernike iz svih krajeva, nalaze se dve crkve, stara brvnara i novija iz 19. veka, ali i čudotvorni izvor poznat po isceljenjima, za koji se veruje da pomaže u pronalaženju bračnog druga.
Tradicionalni lek na ovim prostorima, prirodni eliksir poznat i kao gorski čaj, čudesno pomaže kod kolitisa, dečje dijareje, a u spoljnoj upotrebi ubrzava zaceljenje rana.
U subotu pete sedmice po Vaskrsu oslušnimo mudrost svedoka večne istine – svetitelja koji nas podseća da dela Gospodnja i danas govore, ako smo spremni da ih vidimo.
Oni su ubedili prvo Kagana da se krsti, a zatim i mnogo naroda preveli u hrišćanstvo. Po povratku u Carigrad sastavili su slovensku azbuku od 38 slova i počeli da prevode crkvene knjige sa grčkog na slovenski.
Kada se uzmu u obzir prilično oskudni podaci o ovoj srednjevekovnoj građevini, nekako je i očekivano da postoje legende i predanja koja se vezuju za Araču.
Premijer Grčke razgovarao je sa trojicom predstavnika Svetogorskog bratstva o svakodnevnim izazovima i budućoj saradnji, najavivši pritom svoju prvu zvaničnu posetu Atosu – događaj koji bi mogao imati duboke duhovne i geopolitičke posledice
U iskrenom duhu pravoslavnog jedinstva, patrijarh srpski uputio je srdačne želje poglavaru Ruske Crkve, podsećajući na duboku povezanost dva naroda i nedavnu posetu svetinjama Moskve.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Hiljade vernika sabralo se u manastiru Tumane, moleći se za isceljenje i blagoslov, dok su snažne reči arhimandrita Dimitrija odjeknule među okupljenima.
Monasi Manastira Tumane svakodnevno čitaju posebne molitve za telesno i duhovno zdravlje vernika. Molitva u sabornosti donela je mnoga čudesa, a otac Stefan otkriva kako pravilno učestvovati u molitvi i koristiti osvećene predmete za blagoslov.
Dečaku je pretila transplantacija jetre, a lekari nisu davali nade. Međutim, posle molitve Svetima Zosimu i Jakovu u Manastiru Tumane, dogodilo se nešto što niko nije mogao da predvidi.
Kada se uzmu u obzir prilično oskudni podaci o ovoj srednjevekovnoj građevini, nekako je i očekivano da postoje legende i predanja koja se vezuju za Araču.
Na samoj crkvi nalazi se i nekoliko spomen ploča - posvećenih herojima, koji su Srbiju branili tokom NATO agresije 1999. godine, ali sam hram podseća i na važan simbol hrišćanstva.
Ovaj duhovni običaj ustanovili su ruski monasi u manastiru Tumane još pre Drugog svetskog rata, a obnovljen je 2017. godine dolaskom novog bratstva. Od tada, nedelja po Spasovdanu tradicionalno okuplja mnoštvo vernika.
Kada se uzmu u obzir prilično oskudni podaci o ovoj srednjevekovnoj građevini, nekako je i očekivano da postoje legende i predanja koja se vezuju za Araču.
Mladi sovjetski vojnik koji je tokom rata prešao u islam i osnovao porodicu sa šestoro dece, danas u pravoslavnoj Rusiji pronalazi mir i ponovo grli korene koje rat nije mogao da izbriše
U tišini podviga i molitve, iguman manastira Rukumija govori o biblijskom proroštvu – kraju jedne civilizacije, kao i dolasku antihrista i ruskom caru koji će biti utočište verujućih.
Mladi sovjetski vojnik koji je tokom rata prešao u islam i osnovao porodicu sa šestoro dece, danas u pravoslavnoj Rusiji pronalazi mir i ponovo grli korene koje rat nije mogao da izbriše
U zemlji poznatoj po liberalnim vrednostima i sekularizmu, raste broj mladih koji svoj mir i smisao pronalaze u liturgiji i veri drevne pravoslavne crkve - događaji okupljaju stotine tinejdžera, a hramovi postaju nova duhovna središta.