MALO KO ZNA DA U ALBANIJI POSTOJI PRAVOSLAVNA SVETINJA NALIK OSTROGU: Hram Svetog Mihaila vekovima prkosi gravitaciji na liticama iznad grada koji se ranije zvao Beograd
ShutterstockPravoslavni Hram Svetog Mihaila podignut je u 13. veku
Pored arhitektonskih i duhovnih sličnosti, oba svetilišta služe kao mostovi između prošlosti i sadašnjosti. Manastir Ostrog i crkva posvećena Svetom Mihailu nose sa sobom priče o veri koja je opstala uprkos svim izazovima, podsećajući nas na snagu duhovnosti i kulturnog nasleđa.
U srcu albanskog grada Berata, gde se kamene zidine uzdižu kao čuvari vekova, nalazi se pravoslavna crkva Svetog Mihaila ili Kisha e Shën Mëhillit na albanskom jeziku. Ovaj sveti hram, smešten na padinama brda, nudi vernicima i posetiocima priliku da urone u duhovnu prošlost, koja prožima svaki njegov kamen.
Shutterstock
Crkva Svetog Mihaila
Crkva Svetog Mihaila izgrađena je u 13. veku i predstavlja dragocen primer srednjovekovne pravoslavne arhitekture u Albaniji. Njene freske, oslikane rukama veštih umetnika, govore o biblijskim pričama i svetiteljima, prenosivši vernicima poruke vere i nade. Freske su sačuvane u izvanrednom stanju, otkrivajući svetlost i boje koje vekovi nisu uspeli da uguše. Pored ovog jedinstvenog svetilišta u Beratu postoji i Crkva Svete Trojice.
Berat, drevni grad sa bogatom istorijom, nekada poznat kao Svetigrad i Beograd, nosi tragove prošlih vremena u svakom svom kamenu. Jedno od gradskih naselja, smešteno između reke i gore, zadržalo je svoje slovensko ime - Gorica, koju most istog imena povezuje sa ostatkom grada.
Shutterstock
Crkva Svetog Mihaila u albanskom gradu Berat
Jugoistočno od Berata je selo Vodice, dok je sam Berat svedok bitke na Saurskom polju iz 1395, u kojoj su časno poginuli srpski velikaši Balša II Balšić i Ivaniš Mrnjavčević. Na prvoj tajnoj konferenciji o Albaniji 17. novembra 1896. Austrija je planirala da Berat postane centar nove države, prepoznajući njegovu stratešku važnost i duhovno bogatstvo.
Kao što Manastir Ostrog u Crnoj Gori prkosi gravitaciji, uklesan u liticama planine, tako i Crkva Svetog Mihaila prkosi zubu vremena, stojeći čvrsto na padinama Berata. Oba svetilišta dele sličnu sudbinu: postala su simboli duhovnosti i vere za svoje narode, kao i mesta hodočašća gde vernici dolaze u potrazi za utehom, molitvom i mirom.
Wikipedia/William Hall
Manastir Ostrog
Manastir Ostrog, koji je 17. veku osnovao Sveti Vasilije Ostroški, jedno je od najposećenijih pravoslavnih svetilišta na Balkanu. Njegova spektakularna lokacija i čudotvorne mošti svetitelja privlače stotine hiljada hodočasnika godišnje. Slično tome, crkva Svetog Mihaila nudi utočište za one koji traže duhovno prosvetljenje, iako je manje poznata na međunarodnom nivou.
Pored arhitektonskih i duhovnih sličnosti, oba svetilišta služe kao mostovi između prošlosti i sadašnjosti. Manastir Ostrog i crkva Svetog Mihaila nose sa sobom priče o veri koja je opstala uprkos svim izazovima, podsećajući nas na snagu duhovnosti i kulturnog nasleđa.
Shutterstock
Pravoslavni Hram Svetog Mihaila podignut je u 13. veku
Dok hodate kamenim stazama Berata, podsećajući se na vekove koji su prošli, Crkva Svetog Mihaila stoji kao tiha svedočanstva o trajnosti vere. I baš kao što Manastir Ostrog u Crnoj Gori pruža utočište onima koji traže duhovni mir, tako i ovaj mali pravoslavni dragulj u srcu Albanije nudi trenutke kontemplacije i veze sa nečim većim od nas samih.
Svojim entuzijazmom, trudom i sredstvima stanovnici ovog sela u opštini Bar uspeli su iz ruševina i korova da podignu Crkvu Svetog Jevastija, ali su se suočili sa pravnim izazovima zbog nepoštovanja Zakona o zaštiti kulturnih dobara.
Darko Damnjanović i Aleksandar Tkač, pripadnici Vojske Srbije, na hodočašću od Pančeva do Manastira Ostrog posvetili svoje putovanje stradalom kolegi Miodragu Toškoviću, moleći se za njegovu dušu i zdravlje njegovih bližnjih.
Otkrijte fascinantnu istoriju manastira Ravanica, od burnih vekova turskih najezdi do današnje tihe, duhovne oaze koju čuvaju posvećene monahinje. Mesto gde se molitve uslišavaju, a isceljenja dešavaju.
Svakim ispisanim slovom i svakom naučenom pesmom, mladi iz regiona kroz igru i učenje u Manastiru Svetih Arhangela kod Prizrena, ne samo da usvajaju znanje, već postaju i čuvari dragocene tradicije koja vekovima čini srpski narod posebnim.
Godine 2019, čudo je zabeleženo na praznik svetog Aleksija kada su deca i učitelji iz Centra za rehabilitaciju "Pearl", koji se bavi decom sa autizmom i poremećajem autističnog spektra, posetili Crkvu Svetog Nikole Čudotvorca.
U trenucima najveće patnje, porodica Brasko pretvara tugu u svetlost – kapela posvećena njihovoj ćerci postaje simbol nepokolebljive vere i ljubavi koja neće biti zaboravljena.
Sekti ima raznih, počevši od minornih pojedinaca, grupa od nekoliko pojedinaca, pa do ozbiljnih organizacija sa više milionskim članstvom, kao što su Jehovini svedoci, baptisti, mormoni, razne protestantske denominacije kojih ima preko 30.000 u svetu…
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Posle decenija duhovne obnove pod vođstvom blaženopočivšeg arhiepiskopa Anastasija, na čelo Pravoslavne crkve u Albaniji staje prvi episkop rukopoložen u obnovljenoj jerarhiji.
Nakon upokojenja poglavara Pravoslavne crkve Albanije, pokrenuta je rasprava o njegovom nasledniku. Grčki mediji prenose da je mitropolit Korčanski Jovan glavni kandidat, ali izbor novog poglavara donosi velike izazove – od crkvenih do geopolitičkih.
Opelo arhijereja koji je posvetio život obnovi pravoslavlja u Albaniji, u Sabornom hramu Vaskrsenja Gospodnjeg u Tirani služio je patrijarh carigradski Vartolomej.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U donjoj zoni Dohije nalazi se vešernica za pranje posteljine monaha i gostiju, kao i ostava za potrebe ambulante (smeštaj medicinske opreme i lekova).
Prevarant koji se predstavljao kao jerej Grčke pravoslavne crkve iskoristio nevolju žene u invalidskim kolicima, obećavajući joj isceljenje molitvama i nestao sa novcem koji je uzeo.
Nakon što je arhiepiskop Elpidofor poklonio predsedniku Sjedinjenih Američkih Država zlatni simbol hrišćanstva i uporedio ga sa Svetim carem Konstantinom, usledila je oštra reakcija iz Turske – od zahteva za oduzimanje pasoša do poziva na progon.