Posle decenija duhovne obnove pod vođstvom blaženopočivšeg arhiepiskopa Anastasija, na čelo Pravoslavne crkve u Albaniji staje prvi episkop rukopoložen u obnovljenoj jerarhiji.
Sveti Sinod Autokefalne Pravoslavne Crkve Albanije izabrao je danas mitropolita koronjskog Jovana za novog arhiepiskopa Tirane, Drača i cele Albanije. Šezdesetdevetogodišnji jerarh, koji je nakon upokojenja blaženopočivšeg arhiepiskopa Anastasija bio postavljen za mestobljustitelja arhiepiskopskog trona, sada preuzima odgovornost da nastavi veliko delo koje je njegov prethodnik započeo pre 34 godine.
Izbor mitropolita Jovana predstavlja istorijsku prekretnicu za pravoslavlje u Albaniji, jer je on prvi albanski episkop koga je rukopoložio arhiepiskop Anastasije nakon obnove Svetog Sinoda. Kako istuče jedan jerarh Albanske Crkve za portal "Vima Ortodoksijas", njegov izbor simbolizuje kontinuitet obnove i jačanje domaćeg klira.
Životni put novog arhiepiskopa Albanije
Novi poglavar Pravoslavne crkve Albanije, svetovnog imena Fatmir (Evtihije) Peluši, rođen je 2. januara 1956. godine u Tirani. Njegova porodica pripadala je bektašijskom verskom pravcu, ali je on tajno kršten 1979. godine od strane oca Kosme Kirija, koji je kasnije postao episkop Apolonije.
Nick Paleologos / AFP / Profimedia
Blaženopočivši arhiepiskop Anastasije
U vreme kada je u Albaniji bila zabranjena svaka verska aktivnost, pridružio se maloj tajnoj pravoslavnoj zajednici koja je održavala veru uz veliki rizik.
Studirao je psihologiju na Univerzitetu u Tirani i radio u psihijatrijskoj bolnici u gradu. Godine 1990, pred sam pad komunističkog režima, prebegao je u Italiju, a zatim u Boston (SAD), gde je studirao bogoslovlje na Teološkoj školi Časnog Krsta. Magistrirao je 1993. godine sa najvišim odlikovanjem.
Povratak u Albaniju i posvećenost Crkvi
Dok su mnogi Albanci napuštali zemlju 1992. godine, on je odlučio da se vrati kako bi pomogao obnovi Crkve. Arhiepiskop Anastasije ga je imenovao za profesora u Teološkoj akademiji Albanske Pravoslavne Crkve.
Adnan Beci / AFP / Profimedia
Saborni jram u Tirani
Dana 27. februara 1994. godine rukopoložen je u čin đakona, a 4. decembra iste godine u čin prezvitera. Potom ga je arhiepiskop Anastasije podstakao da nastavi školovanje u Bostonu, gde je stekao drugo master zvanje u bogoslovlju 1997. godine.
Godine 1998. izabran je za mitropolita Koronjskog. Od tada se posvetio duhovnoj i društvenoj obnovi ove oblasti. U Koronji je predvodio izgradnju novih hramova, obnovu starih i osnivanje dobrotvornih ustanova za pomoć najugroženijima. Istovremeno, prevodio je značajna teološka dela na albanski jezik, doprinoseći obrazovanju mladih sveštenika.
Uloga u međupravoslavnim i međuhrišćanskim odnosima
Mitropolit Jovan više puta je predstavljao Albansku Crkvu na međunarodnim međupravoslavnim i međuhrišćanskim skupovima. Bio je član pripremnih komisija za Sveti i Veliki Sabor na Kritu (2016) i učestvovao u radu Svetskog saveta Crkava, zalažući se za međureligijski dijalog.
Wikipedia
Novi arhiepiskop Pravoslavne crkve Albanije Jovan
Kao glavni urednik naučnog časopisa "Tempulli" ("Hram"), objavio je brojne čanke o bogoslovlju, istoriji i kulturi Albanije.
Izazovi i perspektive novog poglavara
Izbor mitropolita Jovana za arhiepiskopa Albanije označava početak nove ere za Crkvu u ovoj zemlji. Blaženopočivši arhiepiskop Anastasije ostavio je ogromno nasleđe: obnovu desetina hramova, osnivanje škola, razvoj socijalnih i dobrotvornih ustanova, kao i učvršćivanje statusa Pravoslavne Crkve Albanije kao značajnog faktora na Balkanu.
Novi arhiepiskop sada ima zadatak da očuva to nasleđe i suoči se sa savremenim izazovima, kao što su jačanje pravoslavnog obrazovanja, unapređenje odnosa sa albanskom državom i očuvanje mirnog suživota različitih verskih zajednica.
Dok džihadisti nemilosrdno uništavaju crkve i ubijaju čitave porodice, međunarodna zajednica okreće glavu. Pravoslavni patrijarsi Sirije dižu glas protiv tragedije koja preti da izbriše vekovno prisustvo hrišćana na Bliskom istoku, ali da li iko sluša?
Otac Grigorije svedoči o brutalnom ubistvu svog oca, pljačkama i uništavanju imovine, dok mnogi pokušavaju da pobegnu iz zemlje koja za njih više nije sigurna.
Jedan od najdirljivijih trenutaka tribine bila je priča o Kruševačaninu, poznatom privredniku, čiji je život neprepoznatljivo promenjen zahvaljujući ovoj svetiteljki.
Grčki ustanak 1821. godine nije bio samo borba za oslobođenje od Osmanlija – bio je to i duhovni pokret u kojem je pravoslavna vera igrala ključnu ulogu.
Treće sredu po Vaskrsu, reči ruskog svetitelja i velikog duhovnika iz 19. veka, iz njegove knjige "Misli za svaki dan u godini", otkrivaju duboku istinu – ne vidiš uvek svoju unutrašnju stvarnost, ali Bog je taj koji sve poznaje.
Rimski vojskovođa gotskog porekla, svojim mučeništvom i verom pomerio je granice ljudske izdržljivosti i postao simbol nepokolebljivosti u vremenu progona.
U pravoslavni manastir na najvećem ostrvu Mramornog mora svake godine dolazi više od 250.000 ljudi islamske veroispovesti, posebno na Đurđevdan, ostavljajući molitve i želje pred ikonom sveca za kojeg kažu da ne gleda ko je ko — već kako mu se srce moli.
Andrea Forca i Đorđe Trajković iz Beograda prošli su kroz pakao bolesti i gubitka nade. Onda je, vođena neobičnim znakom, otišla sa partnerom u manastir Tumane, pomolili su se — i godinu dana kasnije vratili da zablagodare na potomstvu.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Nakon upokojenja poglavara Pravoslavne crkve Albanije, pokrenuta je rasprava o njegovom nasledniku. Grčki mediji prenose da je mitropolit Korčanski Jovan glavni kandidat, ali izbor novog poglavara donosi velike izazove – od crkvenih do geopolitičkih.
Odluka novog arhiepiskopa Pravoslavne crkve Albanije da prisustvuje poslednjem ispraćaju poglavara Rimokatoličke crkve izazvala je brojne reakcije među pravoslavnim vernicima širom sveta, dok su njegove izjave o papi otvorile pitanje granica međuverske ljubavi i crkvene tačnosti.
Opelo arhijereja koji je posvetio život obnovi pravoslavlja u Albaniji, u Sabornom hramu Vaskrsenja Gospodnjeg u Tirani služio je patrijarh carigradski Vartolomej.
Uz zvuke crkvenih zvona i uprkos kiši, narod iz svih krajeva Albanije okuplja se u Sabornom hramu Vaskrsenja Hristovog kako bi odao počast i poslednji put poljubio arhiepiskopa koji je pravoslavlje u Albaniji podigao iz pepela.
Treće sredu po Vaskrsu, reči ruskog svetitelja i velikog duhovnika iz 19. veka, iz njegove knjige "Misli za svaki dan u godini", otkrivaju duboku istinu – ne vidiš uvek svoju unutrašnju stvarnost, ali Bog je taj koji sve poznaje.
Andrea Forca i Đorđe Trajković iz Beograda prošli su kroz pakao bolesti i gubitka nade. Onda je, vođena neobičnim znakom, otišla sa partnerom u manastir Tumane, pomolili su se — i godinu dana kasnije vratili da zablagodare na potomstvu.
Andrea Forca i Đorđe Trajković iz Beograda prošli su kroz pakao bolesti i gubitka nade. Onda je, vođena neobičnim znakom, otišla sa partnerom u manastir Tumane, pomolili su se — i godinu dana kasnije vratili da zablagodare na potomstvu.
U hramu Svetog proroka Ilije odjekivale su molitve nade i smirenja koje je predvodio episkop londonski i velikobritansko-irski Nektarije, donoseći utehu vernicima uzdrmanim zločinima koji su, u praznične dane, potresli čitavo naselje.
Ova lepa slika porodične sloge, gde se tri brata ne samo okupljaju, već i pojedinačno domaćinski dočekuju goste, govori o snazi tradicije i zajedništva.
Na svakoj trpezi koja se postavlja uz molitvu i zahvalnost, ova bogata salata u obliku torte donosi ne samo raskoš ukusa, već i poruku zajedništva – jer kada se jede u ime Gospoda, i najjednostavniji sastojci postaju blagoslov.