„PUCALI SU U GLAVU MOGA OCA, UBILI GA, POTOM UKRALI NJEGOV AUTOMOBIL“: Potresno svedočanstvo pravoslavnog sveštenika iz Sirije uznemirilo ceo hrišćanski svet
Otac Grigorije svedoči o brutalnom ubistvu svog oca, pljačkama i uništavanju imovine, dok mnogi pokušavaju da pobegnu iz zemlje koja za njih više nije sigurna.
Nasilje koje besni u zapadnoj Siriji od prošlog četvrtka odnelo je desetine civilnih života, među kojima i jedan pravoslavni hrišćanin. U gradu Banjas otac sveštenika Grigorija ubijen je hicem u glavu kada je izašao da proveri svoje vozilo.
Sam otac Grigorije, govoreći za grčku državnu televiziju, opisao je dramatičnu situaciju koja vlada u tom području.
- Ujutru su pretresli naš dom, ali bez napada. Međutim, noću su mi ukrali automobil i razbili staklo na automobilu moga oca. Kada je on izašao da vidi šta se dogodilo, neko ga je pogodio metkom u glavu i ubio. Potom su ukrali i njegov automobil - naveo je sveštenik.
Telo ubijenog čoveka ostalo je na ulici četiri sata, jer su sukobi onemogućili pristup nadležnim službama.
- Hitna pomoć nije mogla da dođe zbog blokada. Na kraju smo, uz pomoć jednog člana službe bezbednosti, uspeli da prebacimo njegovo telo pogrebnim vozilom - dodao je.
Houssam Shbaro / AFP / Profimedia
Hrišćani u Siriji žive u strahu
Sukobi u Banjasu izazvali su velika razaranja – većina kuća je izgorela, a imovina stanovnika opljačkana. Prema rečima oca Grigorija, nasilje je bilo usmereno na određene grupe.
- Pitali su ljude da li su alaviti, i ako jesu, streljali su ih. Kao hrišćani, najviše stradamo u vidu uništavanja i otimanja naše imovine. Jedini hrišćanin ubijen u gradu bio je moj otac - istakao je.
- Želim da odem iz Tartusa.
Još jedan pravoslavni stanovnik Tartusa izrazio je strah za svoj život
- Ovde je izuzetno opasno. Plašimo se da džihadisti ne upadnu u naše domove, kao što su učinili u Balmakehu, hrišćanskom selu kod Tartusa. Ne možemo da pobegnemo, granice su zatvorene, put ka Damasku nije bezbedan. Lično ću pokušati da odem što pre - rekao je.
- Ova zemlja više nije za hrišćane i alavite.
OMAR HAJ KADOUR / AFP / Profimedia
Zločii nad hrišćanima u Siriji ne jenajvaju
Govoreći za medije, Molham Al Botros, hrišćanin iz Sirije, opisao je tešku situaciju u zemlji.
- Alavite, hrišćane – svakoga koga su našli odvodili su u smrt. U Banjasu su ubili jednog sveštenika zajedno sa njegovom porodicom - izjavio je.
Nedostatak bezbednosti i ciljani napadi ostavili su hrišćane bez osećaja pripadnosti u sopstvenoj zemlji.
- Govore nam da nismo Sirijci, da moramo ili da odemo ili da umremo. U crkvu idemo sa strahom. Čak su nam zabranili i vaskršnju litiju na Veliku subotu - dodao je.
Rastuća zabrinutost za hrišćane na Bliskom istoku
Sirija ostaje jedna od najopasnijih zemalja za hrišćane, a progoni su poslednjih godina dramatično pojačani. Prema izveštajima, mnogi pokušavaju da napuste zemlju, ali ograničenja u kretanju i stalna nestabilnost čine odlazak izuzetno teškim.
Međunarodna zajednica više puta je izrazila zabrinutost zbog stanja hrišćanskih zajednica na Bliskom istoku, a organizacije za zaštitu ljudskih prava pozivaju na hitnu akciju kako bi se ugrožene manjine zaštitile.
Bugarska pravoslavna crkva zatražila je hitnu reakciju međunarodnih organizacija i političkih lidera kako bi se zaštitili životi, prava i vera hrišćanskog naroda na Bliskom istoku, čije je postojanje pod ozbiljnom pretnjom.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio je pismo podrške patrijarhu antiohijskom Jovanu, izražavajući solidarnost sa narodom Sirije, Palestine i Libana. Apelovao je na molitvu za okončanje ratnih strahota u svetim danima pripreme za Božić.
Susret crkvenih poglavara sa političkim rukovodstvom Sirije završio se bez davanja konkretnih garancija za budućnost hrišćanskih zajednica. Dok građanski rat traje, verske manjine strahuju da bi njihove slobode mogle biti dodatno ugrožene.
Dok džihadisti nemilosrdno uništavaju crkve i ubijaju čitave porodice, međunarodna zajednica okreće glavu. Pravoslavni patrijarsi Sirije dižu glas protiv tragedije koja preti da izbriše vekovno prisustvo hrišćana na Bliskom istoku, ali da li iko sluša?
Papa Martin sazvao je sabor od 105 episkopa, na kome je osuđena ova knjižica careva. U isto vreme napisao je papa pismo patrijarhu Pavlu moleći ga da se "drži čiste vere pravoslavne i da cara savetuje, da se okane jeretičkih mudrovanja".
U tišini ispunjenoj molitvom i zahvalnošću, prisećamo se deset bisera mudrosti pape Franje koji će i dalje grejati svet – podsećajući nas da vera spaja, raduje i vodi kroz tamu.
Za vreme njegovog pontifikata crkvena država je izgubila najveći deo svojih teritorija, a papa se povukao u Vatikan. Godine 1854. proglasio je dogmu o bezgrešnom začeću Bogorodice, a 1870. o nepogrešivosti pape.
U najuzvišenijem hrišćanskom svetilištu, latinski patrijarh Jerusalima služio je misu koja je spojila molitve, nade i veru, dok se njegovo ime sve više pominje kao kandidat za papu.
Grčki monah Livios Kuriakis otkriva duboku istinu o molitvi kao mostu između čoveka i Boga, pozivajući nas na svakodnevnu zahvalnost za darove života i unutrašnju obnovu.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Trojica verskih lidera, patrijarh Jovan, patrijarh Ignjatios-Efrem II i patrijarh Josif, osvetljavaju ključne korake ka nacionalnom pomirenju i izgradnji budućnosti Sirije zasnovane na suživotu i međusobnom poverenju.
Očevici svedoče o brutalnim egzekucijama hrišćanske zajednice, spaljenim domovima i telima razbacanim po ulicama. dok međunarodna zajednica ostaje pasivna.
Dok svet ćuti pred stradanjem hrišćana u Siriji, poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio je pismo podrške patrijarhu antiohijskom Jovanu, pozivajući na hitnu akciju i molitvu za nevine žrtve.
U Sabornoj crkvi Uspenja Presvete Bogorodice, simbolu vere i nade, patrijarh Jovan služio je svetu liturgiju, šaljući moćnu poruku duhovnog povratka i postojanosti hrišćanstva u Siriji.
Grčki monah Livios Kuriakis otkriva duboku istinu o molitvi kao mostu između čoveka i Boga, pozivajući nas na svakodnevnu zahvalnost za darove života i unutrašnju obnovu.
U pesmi Svetog Vladike Nikolaja "Zidanje Ljubostinje“, carica Milica je na svakom kamenu, koji je Rade Neimar pripremao za uziđivanje u crkvu, palila voštanicu, namenjujući je "jednom, desetorici, jal buljuku celom", ističe sveštenik.
Više od 200.000 ljudi prisustvovalo je istorijskoj misi zadušnici u Vatikanu, dok portal Religija.rs iz minuta u minut donosi potresne detalje sa poslednjeg ispraćaja omiljenog pontifika.
U ranom hrišćanstvu za reč ,,greh” korištena je grčka reč ,,amartija” (ἁμαρτία) koja se koristila u streličarskom sportu i značila je promašaj mete, cilja.
Sveštenstvo je odmah reagovalo i ceo slučaj je preuzela policija, a kako smo prvi objavili snimak pljačke, čitaocima je tako na uvid pružen video zapis pomenutog nedela.
U pesmi Svetog Vladike Nikolaja "Zidanje Ljubostinje“, carica Milica je na svakom kamenu, koji je Rade Neimar pripremao za uziđivanje u crkvu, palila voštanicu, namenjujući je "jednom, desetorici, jal buljuku celom", ističe sveštenik.
Ribarov prsten, simbol svetovne vlasti i duhovnog služenja, svečano se uništava pred kardinalima kao znak da se završila papina zemaljska misija i da Crkva započinje novo poglavlje svoga života.
Na naslovnoj strani posvećenoj oproštaju od poglavara Rimokatoličke crkve, glasilo hrvatskih nacionalista optužuje ga za izdaju Hrvata, šurovanje sa Srpskom pravoslavnom crkvom, i zaustavljanje kanonizacije Alojzija Stepinca.