Susret crkvenih poglavara sa političkim rukovodstvom Sirije završio se bez davanja konkretnih garancija za budućnost hrišćanskih zajednica. Dok građanski rat traje, verske manjine strahuju da bi njihove slobode mogle biti dodatno ugrožene.
Posle sastanka predstavnika hrišćanskih crkava i novog političkog rukovodstva Sirije, koje je svrgnulo prethodni režim 8. decembra 2024. godine, crkveni predstavnici i dalje izražavaju zabrinutost zbog uloge hrišćanstva u brzo promenljivom političkom pejzažu zemlje, prenosi "Christian Post".
Sastanak je održan u atmosferi rastućeg straha među manjinama koje traže garancije nakon što je vlast preuzela koalicija predvođena islamističkom organizacijom Hayat Tahrir al-Sham. Na sastanku su učestvovali predstavnici različitih hrišćanskih crkava, uključujući Sirijsku pravoslavnu crkvu, katoličku crkvu, Jermensku apostolsku (pravoslavnu) crkvu, Anglikansku crkvu, kao i franjevačke monahe i druge.
Sveštenik Ibrahim Faltas, zamenik Čuvara Svetih mesta, i otac Rami Ilija razgovarali su o pitanjima sirijskog ustava, demokratije i jednakosti.
- Situacija je nejasna – ne možemo da razumemo njihove stvarne namere. Nemamo garancija, i mi ostajemo u ćorsokaku - rekao je otac Ilija o ishodu sastanka, prenose mediji.
Trojica verskih lidera, patrijarh Jovan, patrijarh Ignjatios-Efrem II i patrijarh Josif, osvetljavaju ključne korake ka nacionalnom pomirenju i izgradnji budućnosti Sirije zasnovane na suživotu i međusobnom poverenju.
Sveti Teofan ističe da su upravo prekomerni užici i zabrinutost za svetovne stvari najveći neprijatelji molitve, jer nas odvode od unutrašnje pažnje i pripravnosti za susret sa Gospodom. Gospod nas poziva da budemo budni i da molitvom čuvamo svoja srca, jer, kako svetac kaže, poslednji dan sveta ili našeg života dolazi iznenada, kao lopov. Stoga, treba da živimo sa stalnim oprezom, ne dozvoljavajući da brige i telesni užici preplave naš duh. On ne zabranjuje rad, hranu i vino, ali nas savetuje da sve to činimo sa umerenošću, čuvajući slobodu srca od težine i vezanosti za materijalno.
Kontroverzni evangelista opisao je potresna iskustva iz duhovnog sveta, patnje duša onih koji su prerano napustili ovaj svet i najavio da će 2025. godina biti "godina vaskrsenja", a njegova priča izazvala je rasprave u verskim i javnim krugovima.
Mladi fotograf je postavio poznatu fotografiju patrijarha Pavla u tramvaju tako da se ivice sa fotografije podudaraju sa elementima u realnom prostoru stvarajući efekat mešanja prošlog i sadašnjeg trenutka.
Religija.rs je posetila hram Svetog Aleksandra Nevskog, gde je posle unošenja badnjaka započelo praznično slavlje, dok je episkop hvostanski Aleksej darivao decu, a potom se uputio ka Svetosavskom hramu, gde će služiti ponoćnu liturgiju i povesti vernike u radost Hristovog rođenja.
U porti najveće svetinje Srbije tradicionalno je zapaljen badnjak, dok su osvećenje i crkvene pesme ispunile duše vernika, pripremajući ih za proslavu Rođenja Hristovog.
Povodom najradosnijeg praznika Božića sveštenik Marko Jeftić je za čitaoce portala religija.rs odgovorio je na najčešća pitanja sa kojima se susreći vernici.
Marija i Nebojša iz Male Ježevice kod Požege sa svojom dečicom svakog praznika oživljavaju drevnu srpsku tradiciju - troje mališana odrasta uz molitvu, negovanje tradicije i ljubav, koja ruši sve prepreke.