Susret crkvenih poglavara sa političkim rukovodstvom Sirije završio se bez davanja konkretnih garancija za budućnost hrišćanskih zajednica. Dok građanski rat traje, verske manjine strahuju da bi njihove slobode mogle biti dodatno ugrožene.
Posle sastanka predstavnika hrišćanskih crkava i novog političkog rukovodstva Sirije, koje je svrgnulo prethodni režim 8. decembra 2024. godine, crkveni predstavnici i dalje izražavaju zabrinutost zbog uloge hrišćanstva u brzo promenljivom političkom pejzažu zemlje, prenosi "Christian Post".
Sastanak je održan u atmosferi rastućeg straha među manjinama koje traže garancije nakon što je vlast preuzela koalicija predvođena islamističkom organizacijom Hayat Tahrir al-Sham. Na sastanku su učestvovali predstavnici različitih hrišćanskih crkava, uključujući Sirijsku pravoslavnu crkvu, katoličku crkvu, Jermensku apostolsku (pravoslavnu) crkvu, Anglikansku crkvu, kao i franjevačke monahe i druge.
Sveštenik Ibrahim Faltas, zamenik Čuvara Svetih mesta, i otac Rami Ilija razgovarali su o pitanjima sirijskog ustava, demokratije i jednakosti.
- Situacija je nejasna – ne možemo da razumemo njihove stvarne namere. Nemamo garancija, i mi ostajemo u ćorsokaku - rekao je otac Ilija o ishodu sastanka, prenose mediji.
Edouard ELIAS / Sipa Press / Profimedia
Verski lideti Sirije prvih dana januara u Damasku su se sastali i sa franscuskim francuskim ministrom spoljnih poslova Žan Noel Barom
Tokom razgovora Al-Saraa je podsetio na vreme koje je proveo među hrišćanskim zajednicama u Damasku i Dariji, uveravajući delegaciju da njihovi interesi neće biti ugroženi.
Otac Rami Ilija pozvao je hrišćanske lidere da pripreme svoje preporuke za budući ustav, naglasivši da bi potencijalne izmene ustava iz 1950. godine mogle dobiti podršku različitih grupa. Otac Ilija je novinarima izrazio rastuću zabrinutost među sveštenstvom. Istakao je da ishod događaja nije jasan:
- Nadam se da naša situacija neće biti gora nego što je bila - rekao je.
Predstavnici hrišćanskih zajednica istakli su da je građanski rat, koji traje gotovo 14 godina, podelio društvo po verskim, etničkim i političkim linijama. Vlada Al-Saraa suočava se sa izazovom vraćanja mira u područja gde su vandalizam i verski napadi izazvali proteste.
Louai Beshara / AFP / Profimedia
Stotine sirijskih hrišćana protestvovalo je 24. decembra 2024. godine nakon što su džihadisti zapalili božićnu jelku
Podsećamo da su 24. decembra 2024. godine stotine hrišćana protestovale nakon što su nepoznati počinioci, za koje se sumnja da su povezani sa džihadističkom grupom, zapalili božićnu jelku. Susret crkvenih poglavara i političkog rukovodstva Sirije završio se bez konkretnih garancija za budućnost hrišćanskih zajednica. Dok traje građanski rat, verske manjine strahuju da bi njihove slobode mogle biti dodatno ugrožene.
U trenutku kada Sirija pokušava da pronađe put ka miru i stabilnosti, položaj hrišćanskih zajednica ostaje jedno od ključnih pitanja koje traži hitna rešenja. Bez konkretnih garancija i jasnih koraka ka inkluzivnosti, ostaje pitanje da li će nova vlast uspeti da izgradi društvo zasnovano na jednakosti i međusobnom poštovanju, ili će manjine poput hrišćana ostati u neizvesnosti, između nade i straha za svoju budućnost.
Abu Muhamed al Golani, nekadašnji istaknuti član Al Kaide, sada predvodi Hajat Tahrir al-Šam i kontroliše poslednje uporište opozicije u Siriji. Njegov pokušaj da menja imidž i postane međunarodno priznat lider prate dramatična dešavanja i diplomatske manipulacije.
Hrišćani u Siriji, jedna od najstarijih verskih zajednica na svetu s istorijom iz apostolskih vremena, na meti su naoružanih fanatika – verski progon preti da zauvek izbriše multikulturni duh ove zemlje, dok međunarodna zajednica nemo posmatra.
Bugarska pravoslavna crkva zatražila je hitnu reakciju međunarodnih organizacija i političkih lidera kako bi se zaštitili životi, prava i vera hrišćanskog naroda na Bliskom istoku, čije je postojanje pod ozbiljnom pretnjom.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio je pismo podrške patrijarhu antiohijskom Jovanu, izražavajući solidarnost sa narodom Sirije, Palestine i Libana. Apelovao je na molitvu za okončanje ratnih strahota u svetim danima pripreme za Božić.
Nakon što je Hajat Tahrir al-Šam preuzeo vlast, hrišćanske zajednice suočavaju se sa radikalizacijom. Kako će međunarodna zajednica reagovati na sve veću opasnost po kulturno i versko nasleđe Bliskog istoka?
Ovo dirljivo pojanje podseća na stradanje hrišćana u Siriji, dok glasmonahinje, pun vere i nade, odjekuje iz mesta gde se i dalje govori aramejski, jezik kojim je govorio Hrist.
U jednoj od najznačajnijih duhovnih lavri pravoslavlja, patrijarh moskovski Kiril svečano je uručio najviše odlikovanje Ruske pravoslavne crkve srpskom patrijarhu, u znak dubokog poštovanja i jačanja neraskidivih veza između dva bratska naroda i crkava.
Ogrnuta plavom maramom, sitna figura klekla je pored odra Svetog Oca i tišinom ispisala priču o prijateljstvu, hrabrosti i veri koja prevazilazi granice — iza tog trenutka stoji život posvećen onima koje je svet zaboravio.
Delegacija Srpske pravoslavne crkve, u okviru zvanične posete Rusiji, obišla je manastire Novojerusalimski i Savino-Storoževski, gde su ih dočekali domaćini iz Moskovske patrijaršije.
Bog je taj koji priziva u život i koji poziva iz ovog života. Dakle, Bog ima konačnu reč, govori otac Aleksandar o samoubistvu, ali i naglašava da niko nikome, ipak, ne sme i ne treba da sudi.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Očevici svedoče o brutalnim egzekucijama hrišćanske zajednice, spaljenim domovima i telima razbacanim po ulicama. dok međunarodna zajednica ostaje pasivna.
Dok svet ćuti pred stradanjem hrišćana u Siriji, poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio je pismo podrške patrijarhu antiohijskom Jovanu, pozivajući na hitnu akciju i molitvu za nevine žrtve.
Otac Grigorije svedoči o brutalnom ubistvu svog oca, pljačkama i uništavanju imovine, dok mnogi pokušavaju da pobegnu iz zemlje koja za njih više nije sigurna.
Bog je taj koji priziva u život i koji poziva iz ovog života. Dakle, Bog ima konačnu reč, govori otac Aleksandar o samoubistvu, ali i naglašava da niko nikome, ipak, ne sme i ne treba da sudi.
Mnogi vrhunski sportisti ističu kako im je upravo sport bio najvažniji vodič kroz život, kako su na treninzima naučili šta znači raditi za cilj, kako nositi teret odgovornosti, ali i kako se dostojanstveno nositi s porazom.
U ranom hrišćanstvu za reč ,,greh” korištena je grčka reč ,,amartija” (ἁμαρτία) koja se koristila u streličarskom sportu i značila je promašaj mete, cilja.
Sveštenstvo je odmah reagovalo i ceo slučaj je preuzela policija, a kako smo prvi objavili snimak pljačke, čitaocima je tako na uvid pružen video zapis pomenutog nedela.
U danima Svetle sedmice, patrijarh srpski Porfirije i patrijarh moskovski Kiril susreli su se u ozračju Vaskrsenja, svedočeći neraskidivo duhovno jedinstvo Srpske i Ruske Pravoslavne Crkve, uz poruke nade, ljubavi i vere u Hrista Vaskrslog.
Fotografije iz bazilike Svetog Petra izazvale su lavinu komentara i pogrešnih tumačenja. Iza simbola koji mnogi poistovećuju sa zlom, zapravo stoji jedno od najdubljih svedočanstava hrišćanske vere – poniznost apostola Petra.
U jednoj od tihih monaških kuhinja, među pucketanjem vatre i mirisom maslinovog ulja, nastaje obrok koji pruža više od ukusa – nosi blagoslov, smirenje i tihu poruku pažnje. U nastavku saznajte kako da ga pripremite i u svom domu.
Nedoumicu je za čitaoce portala religija.rs rešio sveštenik Nenad Stojanović, navodeći šta smemo, a šta ne bi trebalo da radimo sa pokvarenim vaskršnjim jajima.