Duhovna riznica 25.12.2024 | 18:50

MOLITVENI JECAJ SESTRE JUSTINE IZ SIRIJE, TERA SUZE NA OČI: Ponovo ugrožena svetinja koju su islamisti ranije opljačkali i kidnapovali 12 monahinja (VIDEO)

Izvor: religija.rs
Autor: Saša Tošić
MOLITVENI JECAJ SESTRE JUSTINE IZ SIRIJE, TERA SUZE NA OČI: Ponovo ugrožena svetinja koju su islamisti ranije opljačkali i kidnapovali 12 monahinja (VIDEO)
Screenshot/Instagram/ivanzru

Ovo dirljivo pojanje podseća na stradanje hrišćana u Siriji, dok glasmonahinje, pun vere i nade, odjekuje iz mesta gde se i dalje govori aramejski, jezik kojim je govorio Hrist.

Snimak monahinja iz manastira Svete Tekle u Maluli, u Siriji, poput svetionika budi osećanja tuge, nade i molitve širom sveta. Na društvenim mrežama postao je simbol borbe za očuvanje vere i ljudskog dostojanstva u zemlji rastrgnutoj ratom i progonom. Niko ne može ostati ravnodušan slušajući anđeoski glas sestre Justine dok poje himnu Bogorodici i moli se za spasenje.

„Molitveni jecaj monahinja iz Sirije“ – tako ga nazivaju oni koji su ga videli, a njihove reči nisu ništa drugo do odraz dubokih emocija koje pojanje ovih duhovnih sestara izaziva.

Andrey Nekrasov / Zuma Press / Profimedia
Manastir Svete Tekle nalazi se u mestu Maluli, nadomak Damaska
 

U pozadini ovog dirljivog snimka leži surova stvarnost hrišćanskog života u Siriji, posebno nakon što je Hajat Tahrir al-Šam (HTS) preuzeo kontrolu nad većim delom zemlje. Hrišćani, koji su decenijama živeli u relativnoj sigurnosti pod režimom Bašara al Asada, danas su izloženi progonom, nasilju i strahu. Fanatični džihadisti ne prezaju od zločina u ime svoje vizije „čistog“ društva, ciljajući sve koji se ne uklapaju u njihova stroga tumačenja šerijatskog zakona.

Malula, grad poznat po očuvanju aramejskog, jezika kojim je govorio Isus Hristos, našla se u centru ovog sukoba. Monahinje iz manastira Svete Tekle, koje su svojim glasovima dirnule srca miliona, same su prošle kroz stravična iskustva, uključujući kidnapovanje i razaranja tokom građanskog rata.

Shutterstock
Manastir Svete Tekle
 

Manastir Svete Tekle, izgrađen 1935. godine pod upravom Antiohijske patrijaršije, zauzima posebno mesto u pravoslavnom svetu. Smatra se utočištem, ne samo za pravoslavne hrišćane u Siriji, već i za sve one koji traže duhovnu utehu. Ovo hodočasničko mesto nosi ime Svete Tekle, prve mučenice hrišćanstva, čija je legenda o čudesnom bekstvu kroz klanac Malule duboko utkana u veru naroda ovog kraja.

Tokom građanskog rata, manastir je teško stradao. Pobunjenici iz Al Nusra fronta zauzeli su grad 2013. godine, kidnapovali dvanaest monahinja i opljačkali svetinju. Monahinje su, na sreću, oslobođene, ali su njihova trauma i razaranja ostavili duboke tragove. Manastir je ponovo otvoren 2018. godine, simbolično potvrđujući nepokolebljivu veru koja nije poklekla ni pred najvećim iskušenjima.

LOUAI BESHARA / AFP / Profimedia
Manastir Svete Tekle

Danas, kada nova ratna previranja oživljavaju stare rane i unose dodatni strah, pojanje monahinja iz manastira Svete Tekle odjekuje kao molitva za mir i utehu. Njihovi glasovi, noseći vekovno aramejsko nasleđe, podsećaju svet na vrednost vere, zajedništva i nade, čak i u najmračnijim trenucima.

Malula i manastir Svete Tekle nisu samo simboli otpornosti pravoslavne zajednice u Siriji, već i podsetnik svima nama na snagu molitve i duha. Molitva monahinja, preneta putem društvenih mreža, osvetljava put onima koji veruju da su ljubav i vera veći od svakog zla.

VIDEO