U manastirskom kompleksu, simbolu duhovnosti i vere koji privlači vernike iz svih krajeva, nalaze se dve crkve, stara brvnara i novija iz 19. veka, ali i čudotvorni izvor poznat po isceljenjima, za koji se veruje da pomaže u pronalaženju bračnog druga.
U pitomom selu Tavnik, između Kraljeva i Čačka, krije se sveta oaza duhovnosti i vere – manastir Voljavča. Ova svetinja, čiji koreni sežu u daleku prošlost, nosi u sebi priče o čudima, isceljenjima i nepokolebljivoj veri. Dva svetilišta – stara crkva brvnara i novija crkva iz 19. veka – ponosno stoje kao svedoci bogate istorije i predanja.
Manastir Voljavča nije samo građevina, već mesto gde se tradicija i duhovnost spajaju u jedinstvenu harmoniju. Prema predanju, Arsenije III Čarnojević, tokom Velike seobe Srba, sagradio je malu crkvu-brvnaru na temeljima manastira nepoznatog porekla. Iscrpljeni Srbi, sa malo hrane i decom u naručju, našli su duhovnu utehu i pričest u ovom svetom mestu.
RINA
Manastirki komoleks Voljavča
Slična priča prati i crkvu brvnaru u selu Bresnica, podignutu na temeljima starije bogomolje. Kada su Turci stigli, od crkve je ostao samo kamen iz kojeg je tekla lekovita voda. Vekovima kasnije, knez Miloš je obnovio crkvu i uveo trodnevni „skupni dan“ posvećen svetom Prokopiju, čuvajući tradiciju i veru.
Od crkve brvnare i nekadašnjeg manastira na čijim temeljima je podignuta, ostao je samo jedan kamen i kivot nepoznatog svetitelja za koji se veruje da ga je tada sa Kosova patrijarh Arsenije doneo, a kraj tih moštiju narod prepričava da su se neretko dešavala čudesna icelenja
Kroz vekove, ovaj manastir je bio mesto čudotvornih isceljenja. Narodna predanja govore o kamenom izvoru iz kog teče čudotvorna voda, za koju se veruje da pomaže u pronalaženju bračnog druga. Kada su monahinje polovinom prošlog veka došle u obnovljeni manastir, sipale su vodu na kamen i izvor je čudnovato oživeo.
RINA
Celivajuća ikona u manastirskoj crkvi
- To nije bio običan kamen, već je iz njega tekla voda kojom se narod ovih krajeva vekovima lečio. On je postojao i pre Velike seobe Srba, a svi su ga poštovali kao svoju svetinju. Posle je manastir bio napušten i izvor je presušio, međutim kada su polovinom prošlog veka monahinje došle u obnovljeni manastir, posle nekoliko dana sipale su vodu u kamen i izvor je ponovo potekao - pričaju stariji meštani sela Tavnik, prenosi Rina.
Unutar crkve brvnare nalazi se ikonostas rad ruskih umetnika koji su posle revolucije 1917. godine spas našli u Srbiji. Njihova umetnost i duhovnost urezani su u svetilište koje i dalje privlači vernike svojim jedinstvenim duhom.
RINA
Manastir Voljavča
Pored crkve brvnare, u krugu manastira nalazi se i crkva posvećena Svetoj Petki, izgrađena 1967. godine zahvaljujući prilozima bračnog para Novaković. Ova crkva, kao i cela svetinja, simbolizuje neprekidnu vezu prošlosti i sadašnjosti, duhovnosti i svakodnevnog života.
Manastir Voljavča, sa svojom bogatom istorijom i čudesnim pričama, ostaje mesto gde vernici pronalaze mir, utehu i duhovno isceljenje. Njegova svetost i danas privlači one koji traže blagoslov i veru, nastavljajući tradiciju pravoslavlja u srcu Srbije.
U srcu Ovčarsko-kablarske klisure, u dvorištu ove svetinje podignute u 15. veku nalaze se grobovi dva sina kneza Miloša Obrenovića, a centralno mesto zauzima sveti bor za koji se veruje da ima isceliteljsku moć, o čemu postoje zabeležena brojna svedočanstva, posebno žena sa psihičkim problemima.
Otkrijte fascinantnu istoriju manastira Ravanica, od burnih vekova turskih najezdi do današnje tihe, duhovne oaze koju čuvaju posvećene monahinje. Mesto gde se molitve uslišavaju, a isceljenja dešavaju.
Pored arhitektonskih i duhovnih sličnosti, oba svetilišta služe kao mostovi između prošlosti i sadašnjosti. Manastir Ostrog i crkva posvećena Svetom Mihailu nose sa sobom priče o veri koja je opstala uprkos svim izazovima, podsećajući nas na snagu duhovnosti i kulturnog nasleđa.
Istraživanja Komisija za naučno proučavanje čudesnih pojava Moskovske patrijaršije otkrila su da smirna koju ikona luči ima svojstva zarastanje rana i antidepresivno dejstvo, a ovoga puta svojom prisutnošću obasjaće Crnu Goru od 9. do 16. jula i Srbiju od 16. do 18. jula.
Prevarant koji se predstavljao kao jerej Grčke pravoslavne crkve iskoristio nevolju žene u invalidskim kolicima, obećavajući joj isceljenje molitvama i nestao sa novcem koji je uzeo.
Nakon što je arhiepiskop Elpidofor poklonio predsedniku Sjedinjenih Američkih Država zlatni simbol hrišćanstva i uporedio ga sa Svetim carem Konstantinom, usledila je oštra reakcija iz Turske – od zahteva za oduzimanje pasoša do poziva na progon.
: U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu vođen je razgovor pun uzajamnog poštovanja i podrške srpskoj zajednici u Mađarskoj, potvrđujući neraskidivu snagu duhovnih i istorijskih veza koje vekovima povezuju naša dva naroda.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Otkrijte duboku simboliku odabira Blažene Ksenije da nakon što joj se muž upokojio, nosi njegovu odeću i kako je kroz ovu transformaciju postala snažan svetionik vere i duhovnog oslobođenja.
Proslavljamo svetitelja čije mošti mirotoč i donose isceljenje duše i tela, pomirenje među ljudima i nadu onima koji su na ivici očaja. Njegova svetost i ljubav prema bližnjima ostaju neugasivo svetlo vere u savremenom svetu.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U donjoj zoni Dohije nalazi se vešernica za pranje posteljine monaha i gostiju, kao i ostava za potrebe ambulante (smeštaj medicinske opreme i lekova).
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U svetogorskim manastirima, gde se vekovima neguje umetnost pripreme posnih jela, jednostavni sastojci postaju specijaliteti bogati ukusima i duhovnim značenjem. Otkrijte recept za jelo koje Svetogorci nazivaju „sfungato“ – monaški specijalitet pripreman s pažnjom, uz poseban dodatak koji mu daje osvežavajuću aromu.