Istraživanja Komisija za naučno proučavanje čudesnih pojava Moskovske patrijaršije otkrila su da smirna koju ikona luči ima svojstva zarastanje rana i antidepresivno dejstvo, a ovoga puta svojom prisutnošću obasjaće Crnu Goru od 9. do 16. jula i Srbiju od 16. do 18. jula.
Na krilima božanske milosti, mirotočiva ikona Majke Božije "Umekšanje zlih srca" ponovno dolazi u Crnu Goru i Srbiju, donoseći neizmernu radost vernicima i Srpskoj pravoslavnoj crkvi. U srcima onih koji je sa čežnjom očekuju, već se rađa osećaj dubokog mira i blagoslova, kao što je to bilo prošle godine, kada su nepregledne kolone vernika hrlile u Hram Hristovog Vaskrsenja i Crkvu Svetog Đorđa u Crnoj Gori, da se poklone pred čudotvornim likom Presvete Majke Božije. A iste scene mogle su se videti i početkom ove godine kada je ikona bila u Srbiji.
Shutterstock
Ikona Majke Božje "Umekšanje zlih srca"
Velika svetinja Rusije i celog pravoslavnog sveta, svojom prisutnošću obasjaće vernike u Crnoj Gori od 9. do 16. jula, a potom će od 16. do 18. jula pohoditi Srbiju.
Ikona će biti izložena na celivanje u Sabornom hramu Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, Sabornom hramu Svetog Jovana Vladimira u Baru, Manastiru Ostrog, i Sabornom hramu Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću. Svakog mesta koje poseti, donosi božansku svetlost i nadu, dok se vernici okupljaju u molitvi, nadajući se čudima i blagodatima. A potom će biti ispraćena u Užice, pa u Novi Sad.
Priče o čudesima koje prati ova ikona Majke Božije "Umekšanje zlih srca" su brojne i svedoče o neizmernoj ljubavi i milosti Presvete Bogorodice. Ova ikona, poznata i kao "Semistreljnaja" (sedam strela), nalazi se u selu Bačurino, u podmoskovskoj oblasti, gde je po blagoslovu shiarhimandrita Ilije izgrađena kapela. Na njenoj površini često se pojavljuju kapljice "nebeske rose", sitni providni biseri koji simbolizuju njenu živu prisutnost među vernicima.
Printscreen/Youtube/Televizija Hram
Nepregledne kolone vernika čekale su da bi celivali mirotočivu ikonu Majke Božje početkom 2024. u Beogradu
Svako ko joj se približi, odmah oseti nežan i blagočestiv miris, dok ikona već 24 godine neprekidno mirotoči, reagujući na događaje u društvu sa mirotočenjem ili krvotočenjem. Ova živa ikona, koja putuje svetom, isceljuje stradale i nemoćne, a vernici širom sveta svedoče o njenim čudima.
Na ikoni je prikazana Presveta Bogorodica sa sedam strela koje probadaju njeno srce, što simbolizuje punoću tuge koju je pretrpela u svom zemaljskom životu. Reči pravednog Simeona Bogonosca, koje kažu: „A i tebi samoj probošće mač dušu, da se otkriju pomisli mnogih srca“, ukazuju na duboku vezu između njene patnje i nade koju donosi vernicima.
Shutterstock
Ikona "Umekšanje zlih srca" već 24 godine neprekidno mirotoči
Mnogi koji su dotakli ovu čudotvornu ikonu svedoče o blagodatnoj pomoći Majke Božije. Komisija za naučno proučavanje čudesnih pojava Moskovske patrijaršije ispitala je ikonu i otkrila da smirna koju luči ima životvorna svojstva, uključujući zarastanje rana i antidepresivno dejstvo. Ova otkrića su zabeležena i u dokumentarnom filmu.
Slava o mirotočivoj ikoni proširila se daleko van granica Rusije, posetivši Češku, Italiju, Nemačku, SAD, Australiju, Ukrajinu i mnoge druge zemlje. Čudotvorna ikona je pet puta posetila Atos, Svetu goru, a na Kipru je u njenu čast izgrađen hram.
Dok ikona "Umekšanje zlih srca" nastavlja da mirotoči, mnogi vernici pružaju ruke prema njoj, tražeći utehu. U njenom prisustvu, srca se otvaraju, tela isceljuju, a duše pronalaze mir, znajući da Majka Božija razume i oseća bol svakog srca okrenutog njenom sinu.
Vernici u Srbiji ponovo imaju priliku da se poklone i celivaju čudotvornu ikonu Majke Božje koja od 13. veka i njenog prvog čuda u šumi Kurska ostaje simbol nade i zaštite.
U srcu Ovčarsko-kablarske klisure, u dvorištu ove svetinje podignute u 15. veku nalaze se grobovi dva sina kneza Miloša Obrenovića, a centralno mesto zauzima sveti bor za koji se veruje da ima isceliteljsku moć, o čemu postoje zabeležena brojna svedočanstva, posebno žena sa psihičkim problemima.
Jedan od najomiljenijih besednika današnjice, na duhovnoj tribini u Čačku evocirao je uspomene na blaženopočivšeg vladiku i njegova mnogobrojna čudesna dela, među kojima je i razagnanja oblaka.
Pored arhitektonskih i duhovnih sličnosti, oba svetilišta služe kao mostovi između prošlosti i sadašnjosti. Manastir Ostrog i crkva posvećena Svetom Mihailu nose sa sobom priče o veri koja je opstala uprkos svim izazovima, podsećajući nas na snagu duhovnosti i kulturnog nasleđa.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Svako ko se približi ovoj svetinji, odmah oseća blagočestiv miris, dok ikona već 24 godine neprekidno mirotoči, isceljuje i donosi mir i utehu vernicima širom sveta.
U manastiru posvećenom Svetim Kozmi i Damjanu, na mestu koje je nekada bilo srušeno i zapaljeno, dešavaju se nepojmljive isceliteljske priče; tu, pod senkom minareta, Božija sila spaja ono što ljudski um ne može razumeti – muslimane i pravoslavce u tišini oproštaja i zajedničke vere u čudo.
U prvu nedelji posle Spasovdana, manastir Tumane domaćin je jedinstvenog sabranja – liturgije, litije i osvećenja novog konaka, događaja koji je spojio predanje, veru i živu potrebu savremenog čoveka za mirom i isceljenjem.
Vekovima, iznenadna božanska otkrovenja, nebeski stubovi svetlosti i neobjašnjiva isceljenja potvrđuju da je ovaj praznik više od istorijskog događaja – to je živo prisustvo Hristovo koje duhovno osnažuje pravoslavne vernike širom sveta.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.