Najveća čuda Svete Ksenije Petrogradske, koja je svojom nevidljivom rukom spasavala živote, domove, porodice i donosila utehu
Sveta Ksenija Petrogradska zauzima posebno mesto u srcima vernika širom pravoslavnog sveta. Ova velika podvižnica i bogonosna žena odrekla se ovozemaljskog komfora i odabrala put jurodivosti, služenja Bogu i bližnjima. Po njenom zagovoru, kroz vekove su se događala mnoga čudesa, a vernici je sa ljubavlju prizivaju u molitvama, naročito kada se nađu u nevolji, siromaštvu i beznadežnim životnim okolnostima. Njena sveta pomoć ogleda se u brojnim svedočenjima, od isceljenja do spasenja od nesreća i životnih tegoba.
Jedan od upečatljivih primera čudesne pomoći Blažene Ksenije Petrogradske zabeležen je u slučaju lekara Bulaha. On je doputovao u Petrograd u nadi da će dobiti službu, ali nakon tri nedelje upornog traganja i poseta raznim ministarstvima i kancelarijama, svuda je nailazio na odbijanje. Očajan i obeshrabren, poslušao je savet poznanika i pomolio se na grobu Blažene Ksenije, naručivši da joj se odsluži parastos. Sutradan je, na njegovo zaprepašćenje, primio obaveštenje da mu je dodeljena služba u gradu Ržavu. Njegova priča ostala je kao još jedno svedočanstvo o milosti i pomoći Svetiteljke onima koji joj se iskreno obrate.
Shuterstock
Sveta Ksenija Petrogradsdka
Otac Stefan prenosi još jedno čudesno zbivanje. U jednom selu, domaćica je, slušajući priče o Svetoj Kseniji, sa verom i usrdnošću uputila molitvu ovoj velikoj zastupnici pred Gospodom. Te noći sanjala je kako Blažena Ksenija obilazi njenu kuću i poliva je vodom. Ujutru je podelila san sa svojom gošćom, ali je ona san pripisala dojmovima od prethodne večeri. Nedugo zatim, u blizini njihove kuće izbio je veliki požar u ostavi punoj sena. Plamen je pretio da proguta i njihovo domaćinstvo, ali je, na čudo svih prisutnih, kuća ostala netaknuta i sačuvana od vatre.
Isceliteljska moć Blažene Ksenije takođe je ostala zabeležena u mnogim svedočanstvima. Jedna Nemica, luteranka, godinama je patila od nesnosnih migrena. Kada je njena poznanica, pravoslavna Ruskinja, čula za njenu patnju, donela joj je malo zemlje sa groba Svete Ksenije Petrogradske. Nemica je stavila svetu zemlju na bolno mesto, i bol je u trenutku nestao.
Međutim, čudesni događaji tu nisu prestali. Te večeri primetila je neobičnu svetlost koja je dolazila iz ormara u kojem je čuvala svetu zemlju. Ormar je podrhtavao, a ista pojava se ponovila kada je premestila zemlju na komodu. U strahu, pozvala je svoju pravoslavnu poznanicu, koja je postavila ikonu iznad zemlje i upalila kandilo. Tek tada su neobični fenomeni prestali, a žena je, zadivljena i ganuta, shvatila silu Božiju koja se projavljuje kroz Svete.
Facebook/ЖЕНСКИЙ МОНАСТЫРЬ ВО ИМЯ СВЯТОЙ БЛАЖЕННОЙ КСЕНИИ
Sveta ksenije Petrogradska
Tokom Drugog svetskog rata, Blažena Ksenija je spasila Martu, ženu koja je kasnije postala član hora Smolenske crkve. Jedne noći, javila joj se u snu, odevena u belu haljinu, sa štapom u ruci, i uputila joj jednostavnu, ali sudbonosnu poruku: „Naredne noći nemoj spavati u svojoj kući.“ Marta je poslušala i otišla kod rodbine na drugi kraj grada. Te iste noći, neprijateljski avioni bombardovali su njen deo grada i sravnili sa zemljom njenu kuću i sklonište pored nje. Sve je bilo uništeno, ali Marta je ostala nepovređena, zahvaljujući blagovremenom upozorenju Svetiteljke.
Duhovna tribina „Nasleđe Svete Ksenije Petrogradske: Vera, čuda i isceljenja“
Portal religija.rs organizuje duhovnu tribinu posvećenu životu i nasleđu Svete Ksenije Petrogradske, uz izlaganje oca Ivana Cvetkovića, starešine Hrama Svete Trojice, a po blagoslovu patrijarha Srpskog Porfirija. Tribina će biti održana 11. marta u Ruskom domu u Beogradu.
Mnoga su čuda Blažene Ksenije Petrogradske, i vernici je i danas prizivaju u svojim molitvama, svedočeći o njenom neprestano prisutnom zastupništvu pred Gospodom. Njene mošti, koje počivaju u Smolenskoj crkvi u Sankt Peterburgu, i danas su mesto gde mnogi dolaze sa nadom, moleći je za pomoć, i ne ostaju neuslišeni. Sveta Ksenija, uteha nevoljnima, zaštitnica siromašnih i spasiteljka u trenucima očaja, i dalje prosipa svoje blagoslove na one koji joj se sa verom obrate.
Priče o čudima jedne od najpoštovanijih svetiteljki u Rusiji brižljivo su čuvane u narodu, prenosile su se s kolena na koleno i neprestano se umnožavale jer pomoć ove svetiteljke u životu vernika ne prestaje ni posle njene smrti.
Na snežnoj hladnoći, uz svetlost sveća i neprekidne molitve, verni narod je na Smolenskom groblju satima čekao da se pokloni svetiteljki koja i danas čini čuda.
Hiljade vernika sabralo se u manastiru Tumane, moleći se za isceljenje i blagoslov, dok su snažne reči arhimandrita Dimitrija odjeknule među okupljenima.
Portal religija.rs organizuje duhovnu tribinu posvećenu životu i nasleđu Svete Ksenije Petrogradske, uz izlaganje oca Ivana Cvetkovića, starešine Hrama Svete Trojice. Tribina će biti održana 11. marta u Ruskom domu u Beogradu.
Istočnim petkom zove se u narodu praznik Majke Božje čije je slavlјenje poteklo u hramu kod izvora pored Carigrada koji se nazivao "Živonosni istočnik“.
U svojoj knjizi Misli za svaki dan u godini, svetac u razmatranju za petak Svetle sedmice, otkriva da je moguće dostići vaskrsenje još za života — ako se čovek duhovno preporodi i živi slobodan od svega telesnog.
Zatvorenici, zaposleni i sveštenici sabrali su se U novoizgrađenom hramu posvećenom Svetom velikomučeniku Dimitriju, u molitvenom zajedništvu da proslave pobedu života nad smrću.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Sveta Ksenija Petrogradska poznata je kao "brzopomoćnica", odnosna kao svetica koja brzo ispunjava molitve ljudima koji se suočavaju sa teškim trenucima, kao što su bolesti, duhovne patnje, porodični problemi ili druge nevolje.
U svojoj knjizi Misli za svaki dan u godini, svetac u razmatranju za petak Svetle sedmice, otkriva da je moguće dostići vaskrsenje još za života — ako se čovek duhovno preporodi i živi slobodan od svega telesnog.
U ranom hrišćanstvu za reč ,,greh” korištena je grčka reč ,,amartija” (ἁμαρτία) koja se koristila u streličarskom sportu i značila je promašaj mete, cilja.
Odluka novog arhiepiskopa Pravoslavne crkve Albanije da prisustvuje poslednjem ispraćaju poglavara Rimokatoličke crkve izazvala je brojne reakcije među pravoslavnim vernicima širom sveta, dok su njegove izjave o papi otvorile pitanje granica međuverske ljubavi i crkvene tačnosti.
U ranom hrišćanstvu za reč ,,greh” korištena je grčka reč ,,amartija” (ἁμαρτία) koja se koristila u streličarskom sportu i značila je promašaj mete, cilja.
Sveštenstvo je odmah reagovalo i ceo slučaj je preuzela policija, a kako smo prvi objavili snimak pljačke, čitaocima je tako na uvid pružen video zapis pomenutog nedela.
U danima Svetle sedmice, patrijarh srpski Porfirije i patrijarh moskovski Kiril susreli su se u ozračju Vaskrsenja, svedočeći neraskidivo duhovno jedinstvo Srpske i Ruske Pravoslavne Crkve, uz poruke nade, ljubavi i vere u Hrista Vaskrslog.
U centralnom delu crkve, njenoj lađi, planirano je postavljanje bazena koji će imati mogućnost da se izdigne i potpuno sakrije pod, a prostorija može ostati prekrivena plitkim slojem vode, kako bi posetioci imali osećaj da “hodaju po vodi”.