SPCPatrijarh Porfirije nad kivotom sa moštima Svete prepodobnomučenice Stefanide Bitoljske i Skadarske
Posle svečanog bogosluženja i kanonizacije Svete prepodobnomučenice Stefanide Bitoljske i Skadarske u Hramu Svetog Dimitrija u Bitolju poglavar SPC je u svojoj besedi govorio o značaju ujedinjenosti i bratoljublja.
U toku Svete liturgije koju su služili patrijarh srpski Porfirije i arhiepiskop ohridski i makedonski Stefan u Sabornoj crkvi Svetog Dimitrija u Bitolju svečano je obavljen čin kanonizacije Svete prepodobnomučenice Stefanide Bitoljske i Skadarske.
Ovom uzvišenom događaju prisustvovali su mnogobrojni visoki crkveni velikodostojnici, među kojima su bili arhijereji iz različitih eparhija, kao što su prespansko-pelagonijski Petar, zvorničko-tuzlanski Fotije, crnogorsko-primorski Joanikije, evropski Pimen i mnogi drugi.
SPC
Patrijarh srpski Porfirije i arhiepiskop ohridski i makedonski Stefan
Nakon bogosluženja patrijarh Porfirije je održao nadahnutu besedu, u kojoj je istakao važnost jedinstva u veri i ljubavi, poredeći današnje vernike sa okupljenima na dan Pedesetnice, kada su apostoli, vođeni Duhom svetim, govorili jezikom razumljivim svima.
- Saobraćajući međusobno jezikom tela u ozračju i radosti Pedesetnice, mi zasigurno - budući da smo jedno telo i jedna krv, da smo telo Hristovo, da smo crkva njegova - razumemo jedni druge jezikom vere i jezikom ljubavi. Isto onako kako su 3.000 ljudi sabranih u Jerusalimu, koji su došli sa svih strana i nisu znali jevrejski jezik, razumevali apostola Petra koji im se obraćao na jevrejskom jeziku, kao da im govori na njima razumljivom jeziku - kazao je patrijarh Porfirije, a potom je istakao:
SPC
Ikona Svete prepodobnomučenice Stefanide Bitoljske i Skadarske
- To je bilo zbog toga što su imali veru u živog Boga, što su imali ljubavi prema Bogu, što su tragali za istinom, punoćom, savršenstvom i svetošću, a onda je Duh Sveti govorio kroz apostola Petra i svi su se međusobno razumeli.
Tako i mi, braćo i sestre, govoreći istim jezikom, jezikom Duha svetog, govoreći jezikom pravoslavnim, govoreći jezikom crkve, govoreći jezikom ljubavi, ne samo da se razumemo, nego i istinski jesmo jedno, jer se pričešćujemo istim telom Hristovim i istom krvlju njegovom - rekao je patrijarh srpski.
SPC
Patrijarh Porfirije nad kivotom sa moštima Svete prepodobnomučenice Stefanide Bitoljske i Skadarske
Ove reči poglavara SPC odzvanjale su snagom duhovnog jedinstva i ljubavi, podsećajući sve prisutne na važnost zajedništva u veri. Svečana liturgija i kanonizacija Svete prepodobnomučenice Stefanide Bitoljske i Skadarske ostavili su snažan utisak na sve prisutne, podstičući ih na dublje razumevanje i posvećenost veri.
Ovaj događaj, ispunjen svetlošću i duhovnom snagom, još jednom je potvrdio snagu pravoslavlja i važnost očuvanja vere i ljubavi među vernicima, koji su, vođeni Duhom svetim, istinski jedno telo u Hristu.
Postoji razlog zašto ova molitva odzvanja vekovima u srcima vernika i zašto je nazvana „molitvom nad molitvama” – otkrivamo njeno pravo značenje, skrivene dubine i zašto bez nje nijedan dan nije potpun.
Govoreći na 44. konferenciji Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), koja se trenutno održava u Rimu, Lav je istakao da Katolička crkva podržava ''sve inicijative da se okonča skandal gladi u svetu".
U vremenima krize i straha reči svetih otaca bude nadu i hrabrost – otkrivamo šta su vekovima unapred govorili o ratu, gladi, obmanama i danima kada će vera biti jedino utočište.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Uz molitveno učešće patrijarha srpskog Porfirija, arhiepiskopa ohridskog i makedonskog Stefana, kao i brojnih arhijereja, vernici su Hramu Svetog Dimitrija u Bitolju prisustvovali svečanom činu kanonizacije velike podvižnice koja je svetionik vere i nade za sve generacije.
Na centralnom obeležavanju Vidovdana u manastiru Ravanici, patrijarh srpski poručio je vernicima da svetost Kosova nije prošlost već poziv za spasenje duše i život u Hristovoj ljubavi.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.