U zavetrini planinskog sela Skitnica, nadomak Banjaluke, na dan kada Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici obeležavaju praznik posvećen Svetom mučeniku Andreju Stratilatu , oglasila su se zvona novog hrama posvećenog Svetom proroku Iliji. Ovaj veličanstveni događaj, dugo očekivan od malobrojnih, ali vernih žitelja Skitnice, zapečatio je duhovnu obnovu mesta gde, po poslednjem popisu iz 2013. godine, živi svega 177 stanovnika.
SPC/Eparhija bihaćko-petrovačka
Osveštavanje Hrama Svetog Ilije u Sitnici
Skitnica, čija je duša vekovima bila prožeta verom, dobila je novi biser – hram izgrađen u vizantijsko-gruzijskom stilu, koji će čuvati svetlost pravoslavlja u ovom delu Republike Srpske .
Osveštanje hrama predvodio je episkop pakrački i slavonski Jovan, uz sasluženje episkopa bihaćko-petrovačkog Sergija i episkopa novobrdskog Ilariona, vikara patrijarha srpskog Porfirija. Taj svečani čin ujedinio je sveštenoslužitelje Eparhije bihaćko-petrovačke i drugih eparhija Srpske pravoslavne crkve, koji su zajedničkom molitvom osvetili novi dom Božji, podignut na temeljima osveštanim još 2. avgusta 2009. godine.
SPC/Eparhija bihaćko-petrovačka
Osveštavanje Hrama Svetog Ilije u Sitnici
Posebnu radost ovog svetog dana činila je liturgijska beseda episkopa Jovana, koji je nadahnuto govorio o Svetom proroku Iliji – velikom svedoku vere u vremenu kada je Izrailjski narod skrenuo sa puta istine. Vladika je podsetio prisutne na Ilijinu nepokolebljivu veru i hrabrost, pozivajući sve da slede njegov primer u svojim životima.
SPC/Eparhija bihaćko-petrovačka
Vladika Ilarion, vladika Jovan i vladika Sergije
Nakon završetka arhijerejske liturgije, episkop bihaćko-petrovački Sergije obratio se prisutnima, izražavajući zahvalnost svojim sabraćima u Hristu na ukazanoj ljubavi i poštovanju. U tom duhu bratske ljubavi, kum hrama, Aleksandar Vulin, zajedno sa Todorom Panićem, odlikovan je ordenom novomučenika bihaćko-petrovačkih za nesebičnu ljubav i požrtvovanje u izgradnji hrama. Porodica Vulin vodi poreklo iz oblasti Manjače, između Ključa i Banjaluke, kraja koji sada krasi novoosveštani hram Svetog proroka Ilije.
SPC/Eparhija bihaćko-petrovačka
Vladika Sergije uručuje orden kumu hrama Aleksandru Vulinu
Ovaj hram, koji je nastao iz ljubavi i vere naroda i dobrotvora, sada stoji kao svedočanstvo duhovne snage Skitnice, mesta u kojem se kroz molitve i liturgije sada još snažnije osnažuje veza sa Bogom i svetiteljima. Kroz ovaj hram, Sveti prorok Ilija nastavlja da bdije nad svojim narodom, čuvajući ga i u najtežim vremenima, kao što je to činio vekovima unazad.
Polemika o broju pravoslavnih hramova u Beogradu otvorila je pitanje usklađenosti urbanističkog razvoja sa duhovnim potrebama njegovih stanovnika. Patrijarh Srpske pravoslavne crkve, Porfirije, izrazio je bol zbog nerazumevanja ove inicijative i apelovao na značaj izgradnje hramova za duhovni život zajednice.
Ranije je patrijarh Porfirije uputio saučešće porodicama čiji članovi su nastradali. On je trada molitveno stao uz unesrećene, naglasivši važnost zajedništva i vere kao utehe u najtežim trenucima.
Bitno je da ne izgubimo veru, oslonimo se na moć molitve i u njoj pronađemo skrovište od privremenih oluja.
Srpska pravoslavna crkva poziva vernike da se mole za nevine žrtve u Palestini i Siriji. Patrijarh Porfirije apeluje na globalnu solidarnost i hrišćansku ljubav kao put ka okončanju patnje.
Molitva, smirenje i neizmerna vera obeležili su život oca Meletija, jednog od najvoljenijih asketa Svete gore, čiji osmeh, nalik anđeoskom, ostaje večno svedočanstvo svetlosti njegove duše.
Sedamdesetosmogodišnja žena iz Crvenke govori o čudesnim iscelenjima koja su joj donela olakšanje od nesnosnih bolova, problema sa vidom i respiratornim smetnjama – sve zahvaljujući Manastiru Tumane, koji je posetila više puta.
Kako pronaći smisao u patnji i prihvatiti oboljenje kao deo Božijeg plana? Iguman Manastira Podmaine otkriva zašto je važno smiriti srce, osloniti se na veru i kroz iskušenja pronaći put do Hrista.
Ivan Crnogorčevića je sveštenik, a njegova supruga etno-pevačica Danica je izvela numeru koja je obišla čitav svet. Njihov brak je jedinstven, a ljubav prema Bogu ih je spojila.
Sedamdesetosmogodišnja žena iz Crvenke govori o čudesnim iscelenjima koja su joj donela olakšanje od nesnosnih bolova, problema sa vidom i respiratornim smetnjama – sve zahvaljujući Manastiru Tumane, koji je posetila više puta.
Abu Muhamed al Golani, nekadašnji istaknuti član Al Kaide, sada predvodi Hajat Tahrir al-Šam i kontroliše poslednje uporište opozicije u Siriji. Njegov pokušaj da menja imidž i postane međunarodno priznat lider prate dramatična dešavanja i diplomatske manipulacije.
U savremenom društvu postoji pogrešna interpretacija uloga u braku, naročito kod muškaraca koji tek ulaze u veru