Kako javljaju crnogorski mediji, metalni jarbol, dugačak desetak metara, na čijem vrhu se vijorila crnogorska državna zastava, a koji je juče deo meštana sela Štitarice, kod Mojkovca, postavio ispred mesne crkve i groblja tokom noći je posečen i odnet je na nepoznatu lokaciju.
Postavljanje ovog jarbola su organizovale pristaše predvodnika raskolničke Crnogorske pravoslavne crkve Miraša Dedeića, kao odgovor na postavljanje trobojki na teritoriji Eparhije budimljansko-nikšićke, ispred mesne crkve.
Kako je juče objavljeno, deo meštana se organizovao, skupili su novac za jarbol i postavili ga. Neki meštani potom su postavljali crnogorsku zastavu na ogradu i na stablo bresta, ali bi ona do jutra bila uklonjena.
Policija je zbog toga sinoć obilazila štitaričko groblje i drugi put, oko jedan sat iza ponoći, kada su prošli nisu zatekli jarbol.
Međutim meštani sela Štitarica kod Mojkovca ponovo su se organizovali i postavili jarbol, a tokom jučerašnjeg dana, kako su naveli pojedini meštani, selo je bilo blokirano jakim policijskim snagama, a povremeno je helikopter nadletao selo i mesto gde je jarbol zastavom opet postavljen.
Srpska pravoslavna crkva je ranije jarbol sa trobojkom postavila u skladu sa Temeljnim ugovorom, što izaziva revolt kod pristalica raskolničke crkve Miraša Dedeića.
Temeljni ugovor sa SPC potpisao je bivši premijer Dritan Abazović, a njim je trajno zaštićena imovina SPC.
U porti hrama Blagovesti Presvete Bogorodice, preko svetog znamenja krsta s ocilima, osvanula je petokraka zvezda – simbol koji podseća na mračna vremena i sećanje na bolne rane pravoslavnog naroda.
U Hramu Hristovog Vakrsenja, vernici, arhijereji i sveštenstvo okupili su se da odaju počast duhovnom vođi, čija je posvećenost i ljubav prema narodu ostavila neizbrisiv trag.
Veliki praznik obeležava se danas među vernicima SPC, a posebno radosno i svečano je u Cetinjskom manastiru.
Vernici i ljubitelji umetnosti okupiće se u Rumi na duhovnoj manifestaciji posvećenoj Presvetoj Bogorodici Mlekopitateljici. Program obuhvata likovnu koloniju, čitanje akatista, stihove Bećkovića i besedu igumana manastira Podmaine, koji će govoriti o pokajanju kao putu nade i spasenja.