Otvaranje centra u Grockoj predstavlja značajan korak u podršci osobama sa zavisnostima, kroz terapijske i duhovne metode, uz stalnu pomoć Crkve i zajednice.
Danas je u Grockoj, u okviru Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke, osvećen i svečano počeo sa radom prvi objekat Zajednice za lečenje bolesti zavisnosti „Zemlja živih“ na području Beograda. Ovaj događaj, koji predstavlja važan korak u borbi protiv bolesti zavisnosti, označava nastavak plodonosne saradnje između Versko-dobrotvornog starateljstva i Zajednice „Zemlja živih“, osnovane pre više od dve decenije u Eparhiji bačkoj.
Pred početak rada, ovaj objekat osvešta je patrijarh srpski Porfirije, koji je još kao iguman Svetoarhangelskog manastira u Kovilju pokrenuo projekat “Zemlja živih” sa ciljem pružanja duhovne i medicinske podrške obolelima od zavisnosti. U obraćanju prisutnima, patrijarh je istakao:
- Blagosloveni smo jer smo osvetili kuću namenjenu da bude pribežište onima koji imaju bolest zavisnosti od psihoaktivnih supstanci. To nije ništa čudno za našu Crkvu, jer milosrđe i čovekoljublje jeste ono što je u prirodi Crkve i ono što otkriva tajnu Božića; tajnu ljubavi Božje prema čoveku. Samim tim, Crkva postoji, živi i kreće se u okvirima tajne ljubavi i mira. Mi smo pozvani da gde god postoji potreba, nevolja ili muka, imamo otvoreno srce i dušu da pritičemo u pomoć svima koji imaju potrebu za podrškom, jer svi smo jedni drugima potrebni . poručio je patrijarh.
SPC
Patrijarh Porfirije
Projekat „Zemlja živih“ zasniva se na terapijskoj zajednici organizovanoj u duhu jednostavne hrišćanske porodice, u saradnji sa stručnjacima iz medicinskih i naučnih oblasti. Tokom poslednje dve decenije, više od šest hiljada mladih žena i muškaraca prošlo je kroz program ove zajednice. Mnogi od njih su, uz lični angažman patrijarha Porfirija, nakon lečenja započeli novi život, pronašli zaposlenje i osnovali porodice.
Osvećenju su prisustvovali mnogi predstavnici SPC i zajednice, uključujući vikarnog episkopa topličkog Petra, protojereja-stavrofora Branka Ćurčina, duhovnika štićenika Zajednice, i druge sveštenike i koordinatore Versko-dobrotvornog starateljstva i Zajednice „Zemlja živih“.
U nastavku svečanosti, patrijarh Porfirije je govorio o daljim planovima Versko-dobrotvornog starateljstva, naglašavajući značaj milosrđa kao temelja Crkve:
- Versko-dobrotvorno starateljstvo je krovna institucija u Arhiepiskopiji beogradsko-karlovačkoj, koja u svom delovanju sažima više aktivnosti. Imamo Narodnu kuhinju koja priprema više od dve hiljade obroka dnevno za one koji ne mogu sebi da obezbede ni najobičniji ručak. Posebnu pažnju posvećujemo višečlanim porodicama, stipendiramo decu koja su talentovana i uspešna u školovanju. Ako Bog da, ovih dana podelićemo stotinu stipendija deci iz takvih porodica. Organizovali smo kupatila za one koji nemaju mogućnost za održavanje higijene i obezbedili im odeću - najavio je poglavar Srpske pravoslavne crkve.
Foto: Imlek
- Planiramo da pokrenemo ozbiljan projekat za dnevni boravak za autističnu decu, a već sada radimo na organizaciji besplatnog Doma zdravlja sa specijalističkim službama i Pravno savetovalište. Niz drugih ideja, koje nisu samo ideje već realizovane aktivnosti, svedoče o tome da ima ljudi željnih da učestvuju u ovim projektima - zaključio je patrijarh.
Otvaranjem ove kuće u Beogradu, „Zemlja živih“ širi svoj blagotvorni uticaj, nastavljajući misiju duhovnog i telesnog izlečenja, dok Versko-dobrotvorno starateljstvo postavlja temelje novih projekata za pomoć najugroženijima u društvu.
Polemika o broju pravoslavnih hramova u Beogradu otvorila je pitanje usklađenosti urbanističkog razvoja sa duhovnim potrebama njegovih stanovnika. Patrijarh Srpske pravoslavne crkve, Porfirije, izrazio je bol zbog nerazumevanja ove inicijative i apelovao na značaj izgradnje hramova za duhovni život zajednice.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Versko dobrotvorno starateljstvo Srpske pravoslavne crkve pruža podršku najugroženijima, a svi građani mogu učestvovati u njihovoj misiji kroz jednostavan gest dobrote.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Usrdna molitva majki ima neuništivu snagu u borbi protiv zla i njena reč menja sudbinu cele porodice — otkrijte molitvu koja svakom detetu donosi zaštitu i blagoslov.