Otvaranje centra u Grockoj predstavlja značajan korak u podršci osobama sa zavisnostima, kroz terapijske i duhovne metode, uz stalnu pomoć Crkve i zajednice.
Danas je u Grockoj, u okviru Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke, osvećen i svečano počeo sa radom prvi objekat Zajednice za lečenje bolesti zavisnosti „Zemlja živih“ na području Beograda. Ovaj događaj, koji predstavlja važan korak u borbi protiv bolesti zavisnosti, označava nastavak plodonosne saradnje između Versko-dobrotvornog starateljstva i Zajednice „Zemlja živih“, osnovane pre više od dve decenije u Eparhiji bačkoj.
Pred početak rada, ovaj objekat osvešta je patrijarh srpski Porfirije, koji je još kao iguman Svetoarhangelskog manastira u Kovilju pokrenuo projekat “Zemlja živih” sa ciljem pružanja duhovne i medicinske podrške obolelima od zavisnosti. U obraćanju prisutnima, patrijarh je istakao:
- Blagosloveni smo jer smo osvetili kuću namenjenu da bude pribežište onima koji imaju bolest zavisnosti od psihoaktivnih supstanci. To nije ništa čudno za našu Crkvu, jer milosrđe i čovekoljublje jeste ono što je u prirodi Crkve i ono što otkriva tajnu Božića; tajnu ljubavi Božje prema čoveku. Samim tim, Crkva postoji, živi i kreće se u okvirima tajne ljubavi i mira. Mi smo pozvani da gde god postoji potreba, nevolja ili muka, imamo otvoreno srce i dušu da pritičemo u pomoć svima koji imaju potrebu za podrškom, jer svi smo jedni drugima potrebni . poručio je patrijarh.
Versko dobrotvorno starateljstvo Srpske pravoslavne crkve pruža podršku najugroženijima, a svi građani mogu učestvovati u njihovoj misiji kroz jednostavan gest dobrote.
U Verskom dobrotvornom starateljstvu, ljubav i posvećenost postaju hrana koja menja živote. Otkrijte kako obični ljudi sa velikim srcem daju nadu onima kojima je najpotrebnija, stvarajući osećaj doma i porodice tamo gde je to najvažnije.
Od 10. januara do Bogojavljenja traje vreme koje narodna tradicija povezuje sa prisustvom nečistih sila, dok teolozi i sveštenici ukazuju na značaj božićne radosti i duhovnog smisla ovog perioda.
Na praznik Svetog arhiđakona Stefana, episkopi Ilarion i Petar služili su liturgiju u manastiru posvećenom ovom svetitelju, naglašavajući veličinu oproštaja i milosti Božje u svakodnevnom životu.
U prazničnom duhu, uz reči koje donose utehu i nadu, svečana akademija povodom krsne slave i Dana Republike Srpske pretvorila se u duhovni sabor, slaveći mir, ljubav i snagu praštanja.
Stotine vernika okupilo se u kosmetskoj svetinji, na liturgiji koju je služio mitropolit Teodosije, uz poruke nade i mira iz Božićne poslanice patrijarha srpskog.
Mnoge porodice su pronašle utehu i spas u manastiru Tumane, gde su nakon iskrenih molitvi i razgovora sa duhovnicima doživeli čuda, poput bračnog para Jevtić koji su, nakon gubitka blizanaca, postali roditelj male Darije.
Od 10. januara do Bogojavljenja traje vreme koje narodna tradicija povezuje sa prisustvom nečistih sila, dok teolozi i sveštenici ukazuju na značaj božićne radosti i duhovnog smisla ovog perioda.
Uz jednostavne savete episkopa kostajničkog, saznajte kako se pripremiti za najvažniji dan u životu svakog hrišćanina, uz naglasak na duhovnu suštinu ovog svetog čina.