Duhovna riznica 21.11.2024 | 17:25

"OVO JE NAJVEĆE ARHEOLOŠKO OTKRIĆE..." Arheolozi u Izraelu pronašli mozaik star oko 2.000 godina u kom se pominje Isus Hrist

Izvor: dailymail.co.uk
"OVO JE NAJVEĆE ARHEOLOŠKO OTKRIĆE..." Arheolozi u Izraelu pronašli mozaik star oko 2.000 godina u kom se pominje Isus Hrist
Credit: MENAHEM KAHANA / AFP / Profimedia

Delove su precizno iseckali kako ne bi uništili umetnost, a u Izrael će biti vraćan nakon izložbe i trajno izložen na mestu gde je pronađen, dok će zatvorenici iz Megida biće premešteni u drugi zatvor nakon povratka mozaika.

Najraniji natpis koji Isusa proglašava Bogom  nazvan je "najvećim otkrićem od Mrtvog mora" i pronađen je ispod poda jednog izraelskog zatvora, a sada je izložen u Americi. Mozaik je star 1.800 godina, a slučajno ga je otkrio jedan zatvorenik iz zatvora Megido. Sadrži drevni grčki natpis: „Bogoljubni Akeptus je ponudio sto Bogu Isusu Hristu kao spomen.“

Veličine je približno 54 kvadratnih metara i ukrašavao je prvu svetsku molitvenu salu 230. godine nove ere, potvrđujući da su hrišćani verovali da je Isus Božiji sin od samog početka. Megido mozaik takođe uključuje neke od najranijih prikaza riba, za koje stručnjaci veruju da se odnose na priču iz Lukinog jevanđelja 9:16, kada je Isus umnožio dve ribe da bi nahranio mnoštvo od 5.000 ljudi.

youtube/printscreen/Museum of the Bible
Neverovatno otkriće ispod zatvora u Izraelu.

Pod koji je bio skriven ispod zatvora otkriven je 2005. godine, ali je sada pozajmljen muzeju u Vašingtonu, gde će biti izložen do jula 2025. godine. Karlos Kampo, izvršni direktor muzeja, proglasio je mozaik za "najveće otkriće od Mrtvog mora", dok su njegove kolege istakle da je to "najvažnije arheološko otkriće za razumevanje ranohrišćanske crkve".

- Zaista smo među prvim ljudima koji su ikada videli ovo, koji doživljavaju ono što je pre gotovo 2.000 godina sastavio čovek po imenu Brutius, neverovatni majstor koji je postavio pod ovde - rekao je Kampo na otvaranju izložbe.

Alegre Savariego, kustos izložbe, rekao je:

- Mozaik predstavlja revolucionarni fizički dokaz o praksama i verovanjima ranih hrišćana, uključujući i prvi arheološki primer fraze "Bog Isus Hristos".

Rimljanin platio rad na mozaiku

youtube/printscreen/Museum of the Bible
Istraživači sugerišu da bi ovo moglo ukazivati na to da su Rimljani i hrišćani u određenoj meri koegzistirali.

Megido mozaik je pronađen u dolini Jezrel, regionu u kojem hrišćani veruju da će se odigrati poslednja bitka Armagedona prema Knjizi Otkrivenja. Iskopavanje, koje su sproveli arheolozi iz Izraelske uprave za antikvitete (IAA), trajalo je četiri godine. Mozaik sadrži ime rimskog oficira koji je naručio izradu tokom rimske okupacije Judeje.

Istraživači sugerišu da bi ovo moglo ukazivati na to da su Rimljani i hrišćani u određenoj meri koegzistirali, uprkos brojnim pričama o ratovima i masakrima tog perioda. Jedan od natpisa na mozaiku glasi: "Gaianus, rimski oficir, koji je tražio čast, iz svog novca je napravio mozaik."

Tim je takođe otkrio obližnji rimski kamp, što dodatno podržava tezu o bliskosti između Rimljana i hrišćana.

Molitvena sala, ili crkva, verovatno je napuštena i prekrivena jer je Šesta legija Rimskog carstva prebačena u Transjordaniju - region istočno od reke Jordan. Mozaik takođe sadrži imena pet žena. Osim Akeptousa, koji je pomenut zbog svog doniranja stola za molitvenu salu, natpis na mozaiku takođe kaže: "Setite se Primille, Ciriake, Doroteje, i na kraju, Kreste."

Bobi Djuk, direktor Inicijative za učenjake pri Muzeju Biblije, izjavio je:

- Ovo je verovatno jedno od najvažnijih arheoloških otkrića za razumevanje ranohrišćanske crkve. Na primer, mozaik naglašava ključnu ulogu žena u ranoj crkvi, jer je pet žena pomenuto po imenu. Zaista, mozaik pruža bogatstvo novih podataka za istoričare crkve, slično tome kako su svici iz Mrtvog mora pomogli naučnicima koji istražuju Bibliju - naglasio je Djuk.

Credit: MENAHEM KAHANA / AFP / Profimedia
Ovo je verovatno jedno od najvažnijih arheoloških otkrića za razumevanje ranohrišćanske crkve.

IAA je morala da razdvoji mozaik i stavi njegove delove u 11 kutija, koje su ove godine prebačene u SAD za izložbu "Megido mozaik: Temelji vere."

Delove su precizno iseckali kako ne bi uništili umetnost, a u Izrael će biti vraćan nakon izložbe i trajno izložen na mestu gde je pronađen, dok će zatvorenici iz Megida biće premešteni u drugi zatvor nakon povratka mozaika.