Delove su precizno iseckali kako ne bi uništili umetnost, a u Izrael će biti vraćan nakon izložbe i trajno izložen na mestu gde je pronađen, dok će zatvorenici iz Megida biće premešteni u drugi zatvor nakon povratka mozaika.
Najraniji natpis koji Isusa proglašava Bogom nazvan je "najvećim otkrićem od Mrtvog mora" i pronađen je ispod poda jednog izraelskog zatvora, a sada je izložen u Americi. Mozaik je star 1.800 godina, a slučajno ga je otkrio jedan zatvorenik iz zatvora Megido. Sadrži drevni grčki natpis: „Bogoljubni Akeptus je ponudio sto Bogu Isusu Hristu kao spomen.“
Veličine je približno 54 kvadratnih metara i ukrašavao je prvu svetsku molitvenu salu 230. godine nove ere, potvrđujući da su hrišćani verovali da je Isus Božiji sin od samog početka. Megido mozaik takođe uključuje neke od najranijih prikaza riba, za koje stručnjaci veruju da se odnose na priču iz Lukinog jevanđelja 9:16, kada je Isus umnožio dve ribe da bi nahranio mnoštvo od 5.000 ljudi.
youtube/printscreen/Museum of the Bible
Neverovatno otkriće ispod zatvora u Izraelu.
Pod koji je bio skriven ispod zatvora otkriven je 2005. godine, ali je sada pozajmljen muzeju u Vašingtonu, gde će biti izložen do jula 2025. godine. Karlos Kampo, izvršni direktor muzeja, proglasio je mozaik za "najveće otkriće od Mrtvog mora", dok su njegove kolege istakle da je to "najvažnije arheološko otkriće za razumevanje ranohrišćanske crkve".
- Zaista smo među prvim ljudima koji su ikada videli ovo, koji doživljavaju ono što je pre gotovo 2.000 godina sastavio čovek po imenu Brutius, neverovatni majstor koji je postavio pod ovde - rekao je Kampo na otvaranju izložbe.
Alegre Savariego, kustos izložbe, rekao je:
- Mozaik predstavlja revolucionarni fizički dokaz o praksama i verovanjima ranih hrišćana, uključujući i prvi arheološki primer fraze "Bog Isus Hristos".
Rimljanin platio rad na mozaiku
youtube/printscreen/Museum of the Bible
Istraživači sugerišu da bi ovo moglo ukazivati na to da su Rimljani i hrišćani u određenoj meri koegzistirali.
Megido mozaik je pronađen u dolini Jezrel, regionu u kojem hrišćani veruju da će se odigrati poslednja bitka Armagedona prema Knjizi Otkrivenja. Iskopavanje, koje su sproveli arheolozi iz Izraelske uprave za antikvitete (IAA), trajalo je četiri godine. Mozaik sadrži ime rimskog oficira koji je naručio izradu tokom rimske okupacije Judeje.
Istraživači sugerišu da bi ovo moglo ukazivati na to da su Rimljani i hrišćani u određenoj meri koegzistirali, uprkos brojnim pričama o ratovima i masakrima tog perioda. Jedan od natpisa na mozaiku glasi: "Gaianus, rimski oficir, koji je tražio čast, iz svog novca je napravio mozaik."
Tim je takođe otkrio obližnji rimski kamp, što dodatno podržava tezu o bliskosti između Rimljana i hrišćana.
Molitvena sala, ili crkva, verovatno je napuštena i prekrivena jer je Šesta legija Rimskog carstva prebačena u Transjordaniju - region istočno od reke Jordan. Mozaik takođe sadrži imena pet žena. Osim Akeptousa, koji je pomenut zbog svog doniranja stola za molitvenu salu, natpis na mozaiku takođe kaže: "Setite se Primille, Ciriake, Doroteje, i na kraju, Kreste."
Bobi Djuk, direktor Inicijative za učenjake pri Muzeju Biblije, izjavio je:
- Ovo je verovatno jedno od najvažnijih arheoloških otkrića za razumevanje ranohrišćanske crkve. Na primer, mozaik naglašava ključnu ulogu žena u ranoj crkvi, jer je pet žena pomenuto po imenu. Zaista, mozaik pruža bogatstvo novih podataka za istoričare crkve, slično tome kako su svici iz Mrtvog mora pomogli naučnicima koji istražuju Bibliju - naglasio je Djuk.
Credit: MENAHEM KAHANA / AFP / Profimedia
Ovo je verovatno jedno od najvažnijih arheoloških otkrića za razumevanje ranohrišćanske crkve.
IAA je morala da razdvoji mozaik i stavi njegove delove u 11 kutija, koje su ove godine prebačene u SAD za izložbu "Megido mozaik: Temelji vere."
Delove su precizno iseckali kako ne bi uništili umetnost, a u Izrael će biti vraćan nakon izložbe i trajno izložen na mestu gde je pronađen, dok će zatvorenici iz Megida biće premešteni u drugi zatvor nakon povratka mozaika.
"Staza suza" u Jerusalimu predstavlja emotivno putovanje vernika koji se suočavaju s bolom, tugom i nadom. Ova putanja se često povezuje s patnjom Isusa tokom njegovih poslednjih trenutaka na Zemlji.
Uz veru, poslušnost, milosrđe i molitvu, kao duhovne principe, promišljeno davanje i disciplinu u trošenju pronaći finansijski mir i živeti u slobodi darovanoj od Hrista.
U ovom jevanđelju po Luki pripoveda se o tome kako Isus poziva svoje sledbenike da se odreknu sebičnih želja, uzmu svoj krst i slede ga kako bi sačuvali svoju dušu.
Činovi nebeski su sledeći: šestokrili Serafimi, mnogoočiti Heruvimi i bogonosni Prestoli, Gospodstva, Sile i Vlasti, Načala, Arhangeli i Angeli. Vojvoda cele vojske angelske jeste arhistratig Mihail.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Iza impozantne gvozdene kapije, nekoliko stotina metara pre samog manastira, nalaze se serpentine obrasle lekovitim biljem i cvećem neverovatnog izgleda i još neverovatnijih boja.
Hram Vaskrsenja Hristovog, takođe poznat i kao hram Groba Gospodnjeg ili crkva Vaskrsenja Hristovog ili crkva Svetog Groba se nalazi unutar zidina starog grada Jerusalima.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.