Poklonički put svetinjama Svete semlje patrijarh Porfirije je krunisao posetom mestu na kojem je u svoj svojoj punoći pokazana velika tajna i nadumna ljubav Božja, mestu čudesnog rođenja Sina Božjeg, koji je postao čovek radi nas i radi našeg spasenja.
Veličanstvena crkva Rođenja Hristovog u Vitlejemu je jedan od najstarijih hramova u svetu u kojoj se služi sveta liturgija.
Izgrađena je, po nalogu Svetog cara Konstantina i njegove majke Svete Jelene od 326. do 333. godine, iznad Vitlejemske pećine u kojoj je Presveta Djeva Marija rodila Bogomladenca, kome se pokloniše pastiri i mudraci, dok sa neba pojahu anđeli Božji: Slava na visini Bogu i na zemlji mir, među ljudima dobra volja!
- Na ovom mestu su se izmirili nebo i zemlja, Bog i čovek, jer ovde je Sin Božji postao čovek i premostio nepremostivo – ontološki jaz između nestvorenog i stvorenog, između Boga i čoveka. Ovde je pomiren čovek sa Bogom – besedio je patrijarh Porfirije i naglasio:
- Ovo je mesto na kojem se molimo najviše i najpre za mir u našem narodu, za mir u čitavom svetu, ali i za to da se svako od nas pojedinačno pomiri sa Bogom koji se ovde rodio. Ako se pomirimo sa Bogom onda je sigurno da ćemo sve oko sebe videti kao dar Božji. Čitavu tvorevinu i svakog čoveka, kao ikonu Božju, videćemo kao svog bližnjeg i svog brata.
Istakao je da ćemo se zato boriti za svakog i truditi se da, ako je Bog u nama, imamo mesta u svom srcu i u svojoj duši za svaku dušu živu, za svakog čoveka, nezavisno od toga koliko nam je blizu ili daleko, nezavisno od toga da li on nas vidi kao svoje neprijatelje, jer Ljubite bližnjeg svoga kao samoga sebe jeste zapovest Božja.
- Taj bližnji zapravo jeste svaki čovek i svaki je pozvan da bude naš brat ili naša sestra. Neka Bog da mir nama, u nama i među nama, neka da mir našem narodu gde god da se nalazi, neka da mir našem narodu sa svim drugim narodima sa kojima živi, ali da Bog ljubavlju svojom i blagodaću svojom svoj mir izvede i na čitav svet i na sve ljude - rekao je patrijarh Porfirije.
U Jevanđelju po Jovanu piše: „Na tom mestu, gde je bio raspet, bio je vrt, a u vrtu novi grob, u kojem još niko nije bio položen“ (Jov. 19:41-42).
U nastavku, saznajte više o duhovnoj pripremi, simbolici i pravilima crkve za pričešće.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.