Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
U duhu drevnog predanja i žive vere, patrijarh srpski Porfirije uputio se na hodočašće u Svetu zemlju, koračajući stazama prvog arhiepiskopa srpskog, Svetog Save. Poput velikog učitelja i prosvetitelja srpskog naroda, koji je pre osam vekova pohodio znamenitu lavru Svetog Save Osvećenog, i patrijarh Porfirije je danas stigao u ovu svetinju skrivenu u surovoj, ali blagoslovenoj Judejskoj pustinji.
Monasi su sa radošću dočekali poglavara Srpske pravoslavne crkve, pozdravivši ga drevnim monaškim blagoslovom. U tišini sabornog hrama, osvetljenog svećama i odjekom umilnog pojaňa, patrijarh se poklonio moštima Svetog Save Osvećenog, čije se molitve i danas uznose za ceo hrišćanski svet.
SPC
Patrijarh Porfirije u manastiru Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji
Tom prilikom, patrijarh je istakao značaj ovog svetog mesta za srpsku duhovnost:
- Ovde su koreni naše duhovnosti, hrišćanske i pravoslavne, ali i srpske duhovnosti. Ovde je naš Sveti Sava dobio blagoslov Božji i blagoslov Svetog Save Osvećenog da manastir Hilandar bude rasadnik duhovnosti srpskog naroda i da srpski narod kroz istoriju, od Svetog Save do Drugog dolaska Hristovog, bude povezan i sa Svetom Gorom, ali i sa Palestinom, sa lavrom Svetog Save Osvećenog, sa zemljom kojom su hodile stope Gospoda našeg Isusa Hrista, sa Svetim gradom Jerusalimom, koji je mesto Raspeća i mesto Vaskrsenja Gospodnjeg, ali i potvrda ljubavi Božje i zalog našeg spasenja - kazao je patrijarh srpski.
SPC
Manastir Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji
Lavra Svetog Save Osvećenog jedna je od najstarijih i najznačajnijih monaških zajednica u pravoslavnoj crkvi. Osnovana krajem V veka, ona je postala bedem vere i izvor duhovne mudrosti. Sveti Sava Osvećeni, veliki učitelj monaštva, vodio je život strogog podviga, utemeljivši monaški poredak koji je i danas uzor pravoslavnim obiteljima širom sveta. Njegovo najveće nasleđe, Tipik koji uređuje bogosluženje, postao je nerazdvojni deo liturgijske prakse crkve. U ovoj svetoj obitelji podvizavao se i Sveti Jovan Damaskin, jedan od najvećih bogoslova i himnografa hrišćanske istorije.
Poseta patrijarha Porfirija ovoj drevnoj svetinji predstavlja ne samo hodočašće u geografskom smislu, već i duboku duhovnu sponu koja povezuje srpski narod sa izvorištima vere. Kao što je Sveti Sava Srpski u manastir Svetog Save Osvećenog došao po blagoslov, ponevši sa sobom čudotvorne ikone i pastirski žezal, tako i današnje hodočašće srpskog patrijarha svedoči o živoj vezi između Svete zemlje i duhovne baštine srpskog naroda. Ova poseta ostaje duboko urezana u molitveno pamćenje, kao svedočanstvo ljubavi, vernosti i neraskidive povezanosti Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve otputovao u Jerusalim, gde će se moliti na mestu Hristovog Vaskrsenja, služiti svetu liturgiju i razgovarati sa jednim od najuglednijih pravoslavnih patrijaraha.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Proroštvo Svetog Save Storozhevskog povezalo je cara Francuske i pravoslavnu monahinju iz manastira kraj Pariza, a ova neverovatna priča o ljubavi, veri i zaboravljenoj plemenitosti nadilazi vekove.
Riznica Eparhijskog kulturnog centra čuva svetinje koje odišu smirenjem i svedoče o istini pravoslavlja, a mitropolit Fotije poručuje da one u sebi nose vekove stradanja i nade srpskog naroda.
Mališani iz Beograda, Šapca i Loznice dočekala su vladiku u Soko Gradu, gde su mu pokazala kako izrađuju mozaike i pripremaju prosfore, učeći o veri, tradiciji i životu u Hristu.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Na mestu gde je Hristos raspet, prvi put jedan srpski patrijarh služio je svetu Liturgiju, a potom primio orden Velikog krsta, priznanje za svoju duhovnu misiju i jedinstvo pravoslavlja.
Ikona Presvete Bogorodice, doneta iz manastira Svetog Save Osvećenog, postala je simbol majčinske ljubavi, snage i neizmjerne milosti koja nas vodi kroz istoriju i veru.
Kada je 1217. godine Sveti Sava Nemanjić posetio manastir Svetog Save Osvećenog, igumanski štap je tri puta pao, a ikona Majke Božije Mlekokopitateljice krenula je prema njemu.
Riznica Eparhijskog kulturnog centra čuva svetinje koje odišu smirenjem i svedoče o istini pravoslavlja, a mitropolit Fotije poručuje da one u sebi nose vekove stradanja i nade srpskog naroda.
Mališani iz Beograda, Šapca i Loznice dočekala su vladiku u Soko Gradu, gde su mu pokazala kako izrađuju mozaike i pripremaju prosfore, učeći o veri, tradiciji i životu u Hristu.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U svetu prepunom konflikata i bola, beseda vladike Nikolaja Velimirovića donosi nam lekciju o istinskoj snazi - kako ne uzvratiti istom merom, već prepustiti pravdu Bogu i sačuvati mir u duši.