Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
U duhu drevnog predanja i žive vere, patrijarh srpski Porfirije uputio se na hodočašće u Svetu zemlju, koračajući stazama prvog arhiepiskopa srpskog, Svetog Save. Poput velikog učitelja i prosvetitelja srpskog naroda, koji je pre osam vekova pohodio znamenitu lavru Svetog Save Osvećenog, i patrijarh Porfirije je danas stigao u ovu svetinju skrivenu u surovoj, ali blagoslovenoj Judejskoj pustinji.
Monasi su sa radošću dočekali poglavara Srpske pravoslavne crkve, pozdravivši ga drevnim monaškim blagoslovom. U tišini sabornog hrama, osvetljenog svećama i odjekom umilnog pojaňa, patrijarh se poklonio moštima Svetog Save Osvećenog, čije se molitve i danas uznose za ceo hrišćanski svet.
SPC
Patrijarh Porfirije u manastiru Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji
Tom prilikom, patrijarh je istakao značaj ovog svetog mesta za srpsku duhovnost:
- Ovde su koreni naše duhovnosti, hrišćanske i pravoslavne, ali i srpske duhovnosti. Ovde je naš Sveti Sava dobio blagoslov Božji i blagoslov Svetog Save Osvećenog da manastir Hilandar bude rasadnik duhovnosti srpskog naroda i da srpski narod kroz istoriju, od Svetog Save do Drugog dolaska Hristovog, bude povezan i sa Svetom Gorom, ali i sa Palestinom, sa lavrom Svetog Save Osvećenog, sa zemljom kojom su hodile stope Gospoda našeg Isusa Hrista, sa Svetim gradom Jerusalimom, koji je mesto Raspeća i mesto Vaskrsenja Gospodnjeg, ali i potvrda ljubavi Božje i zalog našeg spasenja - kazao je patrijarh srpski.
SPC
Manastir Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji
Lavra Svetog Save Osvećenog jedna je od najstarijih i najznačajnijih monaških zajednica u pravoslavnoj crkvi. Osnovana krajem V veka, ona je postala bedem vere i izvor duhovne mudrosti. Sveti Sava Osvećeni, veliki učitelj monaštva, vodio je život strogog podviga, utemeljivši monaški poredak koji je i danas uzor pravoslavnim obiteljima širom sveta. Njegovo najveće nasleđe, Tipik koji uređuje bogosluženje, postao je nerazdvojni deo liturgijske prakse crkve. U ovoj svetoj obitelji podvizavao se i Sveti Jovan Damaskin, jedan od najvećih bogoslova i himnografa hrišćanske istorije.
Poseta patrijarha Porfirija ovoj drevnoj svetinji predstavlja ne samo hodočašće u geografskom smislu, već i duboku duhovnu sponu koja povezuje srpski narod sa izvorištima vere. Kao što je Sveti Sava Srpski u manastir Svetog Save Osvećenog došao po blagoslov, ponevši sa sobom čudotvorne ikone i pastirski žezal, tako i današnje hodočašće srpskog patrijarha svedoči o živoj vezi između Svete zemlje i duhovne baštine srpskog naroda. Ova poseta ostaje duboko urezana u molitveno pamćenje, kao svedočanstvo ljubavi, vernosti i neraskidive povezanosti Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve otputovao u Jerusalim, gde će se moliti na mestu Hristovog Vaskrsenja, služiti svetu liturgiju i razgovarati sa jednim od najuglednijih pravoslavnih patrijaraha.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Ukoliko čovek sebe vidi kao boljeg od drugih, ako ne priznaje sopstvenu grešnost, on se udaljava od Boga, jer preuzima mesto koje mu ne pripada - mesto sudiје i merila istine.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Na mestu gde je Hristos raspet, prvi put jedan srpski patrijarh služio je svetu Liturgiju, a potom primio orden Velikog krsta, priznanje za svoju duhovnu misiju i jedinstvo pravoslavlja.
Ikona Presvete Bogorodice, doneta iz manastira Svetog Save Osvećenog, postala je simbol majčinske ljubavi, snage i neizmjerne milosti koja nas vodi kroz istoriju i veru.
Kada je 1217. godine Sveti Sava Nemanjić posetio manastir Svetog Save Osvećenog, igumanski štap je tri puta pao, a ikona Majke Božije Mlekokopitateljice krenula je prema njemu.
Posle svetih tajni, mitropolit šumadijski uputio je snažne poruke nade i vere, govoreći o snazi molitve, čudotvornom dejstvu Svetog Vasilija i vremenu koje zahteva nepokolebljivo oslanjanje na Boga.
Od Sarajeva i Podgorice, preko tihog učenika blaženopočivšeg Patrijarha Pavla, do episkopskog trona – život Vladike Metodija svedoči o snazi smirenja, učenju kroz tišinu i veri koja ne grmi rečima, već govori blagim glasom duše.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Svetom službom započeo je zvanično pontifikat novog pape, uz prisustvo svetskih lidera, strogih bezbednosnih mera i desetina hiljada vernika. Njegova inauguracija bila je više od ceremonije — trenutak kada je Crkva ponovo podigla svoj glas za mir, jedinstvo i veru.
Posle svetih tajni, mitropolit šumadijski uputio je snažne poruke nade i vere, govoreći o snazi molitve, čudotvornom dejstvu Svetog Vasilija i vremenu koje zahteva nepokolebljivo oslanjanje na Boga.
U vremenima kada se poštovao svaki komad hleba, nastajala su jela koja su spajala porodicu i grejala dom. Među njima je i pita od starog hleba – jednostavna, domaćinska čarolija koja i danas vraća veru u skromna zadovoljstva.