KAKO DA ZAPOČNETE DAN, A DA VAM BUDE DO ŽIVOTA: Otac Rafailo kaže da je ključ u tome da čim ustanete ništa ne pipate, a evo i zašto
Po tim prvim pomislima će se odvijati i umna aktivnost tog dana, kaže otac Rafailo.
Susret srpskog i jerusalimskog patrijarha u srcu hrišćanstva učvrstio duhovne veze i uputio snažnu poruku nade u izazovnim vremenima.
Sveti grad Jerusalim, srce hrišćanstva i večni simbol duhovnog nasleđa, 31. marta 2025. godine u Svetu Zemlju stigao je srpski patrijarh Porfirije na pokloničko putovanje. Njegov dolazak predstavljao je izraz duboke vere i duhovne povezanosti s mestima gde su se odigrali ključni događaji spasenja.
Na aerodromu Ben Gurion u Tel Avivu dočekali su ga mitropolit kapitolijadski Isihije, iguman manastira Časnog Krsta arhimandrit Hristodul i ambasador Republike Srbije Miroljub Petrović.
U prepodnevnim časovima, u sedištu Jerusalimske patrijaršije, jerusalimski patrijarh Teofil III srdačno je dočekao visokog gosta iz Srbije. Ovaj susret nije bio samo izraz bratske ljubavi, već i potvrda duhovnog jedinstva u izazovnim vremenima.
- Vaša Svetosti, sa radošću dočekujemo Vas i Vašu sveštenu pratnju na mestu po kojem su hodile noge našeg Spasitelja Isusa Hrista, na mestu osvećenom Svetim Telom i Časnom Krvlju Njegovom - rekao je patrijarh Teofil, naglasivši značaj Jerusalima za hrišćanski svet. Njegove reči podsetile su na značaj molitve i zajedništva među pravoslavnim narodima.
Patrijarh Porfirije je uzvratio rečima zahvalnosti i duhovne povezanosti:
- Svaki hrišćanin, a posebno sveštenik i episkop, kada dolazi u Svetu Zemlju, oseća da se vraća u dom Oca nebeskog. Gde god da smo, duhovno osećamo da je ovo naš dom, jer je upravo ovde osnovana Crkva Hristova i ovde je njena istina i punoća.
U znak blagoslova i prijateljstva, patrijarh Teofil darovao je patrijarhu Porfiriju triptih sa panagijama, dok su članovi njegove pratnje primili prigodne darove. Ovaj trenutak duhovnog zajedništva bio je uvod u dalju molitvenu putanju srpskog patrijarha, koji će posetiti neke od najvećih hrišćanskih svetinja: Hram Hristovog Rođenja u Vitlejemu, manastir Svetog Save Osvećenog i Hram Vaskrsenja Hristovog u Jerusalimu. Upravo u ovoj najvećoj svetinji, u Hramu Vaskrsenja Hristovog, patrijarsi Porfirije i Teofil zajedno će služiti svetu liturgiju pređeosvećenih darova, kao simbol jedinstva pravoslavne crkve.
Nakon prijema, u zdanju Jerusalimske Patrijaršije upriličen je svečani ručak, na kojem su, uz patrijarhe, prisustvovali i arhijereji obe patrijaršije, kao i članovi srpske delegacije. Razgovori vođeni u ovom duhovnom ambijentu odražavali su molitveni duh susreta.
Poseta patrijarha Porfirija Jerusalimu nije bila samo pokloničko putovanje, već i svedočanstvo vere, ljubavi i jedinstva među pravoslavnim narodima. U vremenu izazova, ovaj susret nosi poruku nade i snage za dalje svedočenje Jevanđelja.
Po tim prvim pomislima će se odvijati i umna aktivnost tog dana, kaže otac Rafailo.
Posle godina nesuglasica, Antiohijska i Jerusalimska patrijaršija obnovile su punoću crkvenog jedinstva u srcu Katara, šaljući snažnu poruku nade i zajedništva pravoslavnim vernicima širom sveta.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve otputovao u Jerusalim, gde će se moliti na mestu Hristovog Vaskrsenja, služiti svetu liturgiju i razgovarati sa jednim od najuglednijih pravoslavnih patrijaraha.
Kasnije smo ga prodali i kupili kvad, jer je praktičniji za život ovde u manastiru, kaže Ana uz smešak o sudbini moćne "mašine"!
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Ove godine, kao i kroz vekove svakog 4. decembra, slavimo veličanstveni trenutak kada je trogodišnja Djeva Marija u pratnji svetih roditelja, kročila u Božji hram, obasjana svetlom anđela i pesmama devojačkih horova.
Prvo muk, a onda su svi poskakali, kao šta je sa tobom, jesi bolesna, trebaju li ti pare, kakve probleme imaš, je l te ostavio dečko... Najlakše je to primila majka, sa njom sa uvek bila bliska, odmah me je podržala, tata je bio besan kao ris, to je teško podneo, posle se pomirio, dolazio je čak u manastir da nam pomaže, priča Mati Ekaterina Komnenić o tome kako su njeni najbliži prihvatili odluku da se zamonaši.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
Uzbudljive vesti za filmske fanove i poštovaoce kontroverznog hita „Stradanje Hristovo“!
Na svakom od elemenata igre stoji opis koliko poena nosi, kao i koje su sposobnosti karte u samoj igri.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Verski kalendar Srpske pravoslavne crkve za četvrti mesec 2025. leta Gospodnjeg, s detaljima o postu, slavama i danima posvećenim svetiteljima.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.