KAKO DA ZAPOČNETE DAN, A DA VAM BUDE DO ŽIVOTA: Otac Rafailo kaže da je ključ u tome da čim ustanete ništa ne pipate, a evo i zašto
Po tim prvim pomislima će se odvijati i umna aktivnost tog dana, kaže otac Rafailo.
Susret srpskog i jerusalimskog patrijarha u srcu hrišćanstva učvrstio duhovne veze i uputio snažnu poruku nade u izazovnim vremenima.
Sveti grad Jerusalim, srce hrišćanstva i večni simbol duhovnog nasleđa, 31. marta 2025. godine u Svetu Zemlju stigao je srpski patrijarh Porfirije na pokloničko putovanje. Njegov dolazak predstavljao je izraz duboke vere i duhovne povezanosti s mestima gde su se odigrali ključni događaji spasenja.
Na aerodromu Ben Gurion u Tel Avivu dočekali su ga mitropolit kapitolijadski Isihije, iguman manastira Časnog Krsta arhimandrit Hristodul i ambasador Republike Srbije Miroljub Petrović.
U prepodnevnim časovima, u sedištu Jerusalimske patrijaršije, jerusalimski patrijarh Teofil III srdačno je dočekao visokog gosta iz Srbije. Ovaj susret nije bio samo izraz bratske ljubavi, već i potvrda duhovnog jedinstva u izazovnim vremenima.
- Vaša Svetosti, sa radošću dočekujemo Vas i Vašu sveštenu pratnju na mestu po kojem su hodile noge našeg Spasitelja Isusa Hrista, na mestu osvećenom Svetim Telom i Časnom Krvlju Njegovom - rekao je patrijarh Teofil, naglasivši značaj Jerusalima za hrišćanski svet. Njegove reči podsetile su na značaj molitve i zajedništva među pravoslavnim narodima.
Patrijarh Porfirije je uzvratio rečima zahvalnosti i duhovne povezanosti:
- Svaki hrišćanin, a posebno sveštenik i episkop, kada dolazi u Svetu Zemlju, oseća da se vraća u dom Oca nebeskog. Gde god da smo, duhovno osećamo da je ovo naš dom, jer je upravo ovde osnovana Crkva Hristova i ovde je njena istina i punoća.
U znak blagoslova i prijateljstva, patrijarh Teofil darovao je patrijarhu Porfiriju triptih sa panagijama, dok su članovi njegove pratnje primili prigodne darove. Ovaj trenutak duhovnog zajedništva bio je uvod u dalju molitvenu putanju srpskog patrijarha, koji će posetiti neke od najvećih hrišćanskih svetinja: Hram Hristovog Rođenja u Vitlejemu, manastir Svetog Save Osvećenog i Hram Vaskrsenja Hristovog u Jerusalimu. Upravo u ovoj najvećoj svetinji, u Hramu Vaskrsenja Hristovog, patrijarsi Porfirije i Teofil zajedno će služiti svetu liturgiju pređeosvećenih darova, kao simbol jedinstva pravoslavne crkve.
Nakon prijema, u zdanju Jerusalimske Patrijaršije upriličen je svečani ručak, na kojem su, uz patrijarhe, prisustvovali i arhijereji obe patrijaršije, kao i članovi srpske delegacije. Razgovori vođeni u ovom duhovnom ambijentu odražavali su molitveni duh susreta.
Poseta patrijarha Porfirija Jerusalimu nije bila samo pokloničko putovanje, već i svedočanstvo vere, ljubavi i jedinstva među pravoslavnim narodima. U vremenu izazova, ovaj susret nosi poruku nade i snage za dalje svedočenje Jevanđelja.
Po tim prvim pomislima će se odvijati i umna aktivnost tog dana, kaže otac Rafailo.
Posle godina nesuglasica, Antiohijska i Jerusalimska patrijaršija obnovile su punoću crkvenog jedinstva u srcu Katara, šaljući snažnu poruku nade i zajedništva pravoslavnim vernicima širom sveta.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve otputovao u Jerusalim, gde će se moliti na mestu Hristovog Vaskrsenja, služiti svetu liturgiju i razgovarati sa jednim od najuglednijih pravoslavnih patrijaraha.
Kasnije smo ga prodali i kupili kvad, jer je praktičniji za život ovde u manastiru, kaže Ana uz smešak o sudbini moćne "mašine"!
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Nakon američkog udara na iranska nuklearna postrojenja i dramatičnog upozorenja Donalda Trampa, Bliski istok gori, a u manastirima se uznose kanoni, bdenija i molitve za mir među narodima.
Zahvaljujući podacima NASA-e i istraživanjima sa Oksforda, potvrđeno je da je 3. aprila 33. godine nad Jerusalimom zaista viđen Mesec boje krvi, što se poklapa sa opisima iz Jevanđelja i proročanstvima o danu kada se zemlja zatresla, a tama prekrila svet.
U Hramu Vaskrsenja raspravljalo se o ograničenju pristupa hodočasnicima tokom silaska Svetog Ognja, kadrovskim promenama na svetim mestima i sve većim izazovima koje donosi rat u Svetoj zemlji.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Na platformi Iks objavio je video-snimak hapšenja, na kojem se vidi kako je karikaturista uhapšen sa rukama vezanim lisicama iza leđa.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Protojerej Željko Marković, starešina crkve Lazarice, objasnio je važnost reči Molitve Gospodnje.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.