Duhovna riznica 29.03.2025 | 19:44

ISTORIJSKO POMIRENJE DVE PRAVOSLAVNE PATRIJARŠIJE: Vera i bratstvo ipak jači od raskola

Autor: Saša Tošić
ISTORIJSKO POMIRENJE DVE PRAVOSLAVNE PATRIJARŠIJE: Vera i bratstvo ipak jači od raskola
GIL COHEN-MAGEN / AFP / Profimedia Patrijarh jerusalimski Teofil

Posle godina nesuglasica, Antiohijska i Jerusalimska patrijaršija obnovile su punoću crkvenog jedinstva u srcu Katara, šaljući snažnu poruku nade i zajedništva pravoslavnim vernicima širom sveta.

Na Bliskom istoku, gde su vekovima isprepletane sudbine naroda i vera, ispisana je nova, značajna stranica u odnosima dve drevne patrijaršije. U Kataru, u veličanstvenom hramu Svetog Isaka Sirina u Dohi, patrijarh antiohijski Jovan služio je Četvrtu statiju Akatista, obeleživši tako obnovljeno jedinstvo Antiohijske i Jerusalimske patrijaršije. Ovaj trenutak označava kraj dugog perioda neslaganja i otvara novo poglavlje u zajedničkom svedočenju vere.

Povratak crkvenog jedinstva

Višegodišnji raskol između dve patrijaršije nastao je zbog neslaganja oko jurisdikcije u Kataru. Ipak, blagodat ljubavi i jedinstva nadvladala je nesuglasice, donoseći potpuno obnavljanje crkvenog opštenja. Ova duhovna pobeda proslavljena je u atmosferi molitve i molitvene sabornosti, u prisustvu velikog broja vernika. Sasluživali su mitropolit laodikijski Atanasije i arhiepiskop katarski Makarije, koji je predstavljao Jerusalimsku patrijaršiju.

Poruka jedinstva i saradnje

U besedi koja je odjeknula snagom pastirske mudrosti, patrijarh Jovan je izrazio radost zbog izmirenja, ističući:

- Crkva živi organizam koji prolazi kroz iskušenja, ali se isceljuje kroz jedinstvo i ljubav.

On je uputio reči zahvalnosti patrijarhu jerusalimskom Teofilu, naglašavajući da je saradnja među sestrinskim Crkvama od suštinskog značaja za očuvanje hrišćanskog prisustva na Bliskom istoku. Posebno je istakao ulogu Presvete Bogorodice, koju poštuju i hrišćani i muslimani, kao simbol duhovne povezanosti među narodima regiona.

Stradanja i iskušenja hrišćana na Bliskom istoku

Govoreći o izazovima sa kojima se suočavaju hrišćani ovog podneblja, patrijarh Jovan je podsetio da su oni autohtoni narodi, a ne gosti na svojoj zemlji.

- Naše prisustvo u Palestini, Siriji, Libanu i celom Bliskom istoku deo je naše istorije. Naše svedočanstvo vere ne sme biti izbrisano - naglasio je.

JANEK SKARZYNSKI/AFP/Profimedia
Patrijarh antiohijski Jovan

 

Politička nestabilnost, verski progoni i ratni sukobi doveli su do dramatičnog smanjenja broja hrišćana u regionu, što je poziv na buđenje i zajedničku akciju u cilju njihovog opstanka.

Novo doba u odnosima Antiohije i Jerusalima

Toplim rečima dobrodošlice, patrijarha Jovana je dočekao arhiepiskop katarski Makarije, prenoseći mu blagoslove patrijarha Teofila. U znak priznanja ovog istorijskog trenutka, uručio mu je prigodne darove, izražavajući nadu da će se bratstvo i saradnja među patrijaršijama u budućnosti još više učvrstiti.

Ovaj događaj ne označava samo kraj jednog nesporazuma, već i potvrđuje novu eru u međusobnim odnosima. On šalje snažnu poruku jedinstva i solidarnosti u vremenu kada je hrišćansko prisustvo na Bliskom istoku na velikim iskušenjima. Ponovno ujedinjenje Crkava može biti svetionik nade i oslonac vernicima koji žive u neizvesnim uslovima.

Zajedništvo kao temelj opstanka

Crkveno jedinstvo nije samo simboličan čin, već nasušna potreba za opstanak hrišćanstva u ovom delu sveta. Antiohijska i Jerusalimska patrijaršija, svojim zajedničkim putem, šalju jasnu poruku: vera i predanje ne mogu biti izbrisani sve dok postoje ljudi koji se bore da ih očuvaju živima. Na temeljima pomirenja, ljubavi i vere, ova istorijska stranica otvara novi put ka jačanju pravoslavnog svedočanstva na Bliskom istoku.