GIL COHEN-MAGEN / AFP / ProfimediaPatrijarh jerusalimski Teofil
Posle godina nesuglasica, Antiohijska i Jerusalimska patrijaršija obnovile su punoću crkvenog jedinstva u srcu Katara, šaljući snažnu poruku nade i zajedništva pravoslavnim vernicima širom sveta.
Na Bliskom istoku, gde su vekovima isprepletane sudbine naroda i vera, ispisana je nova, značajna stranica u odnosima dve drevne patrijaršije. U Kataru, u veličanstvenom hramu Svetog Isaka Sirina u Dohi, patrijarh antiohijski Jovan služio je Četvrtu statiju Akatista, obeleživši tako obnovljeno jedinstvo Antiohijske i Jerusalimske patrijaršije. Ovaj trenutak označava kraj dugog perioda neslaganja i otvara novo poglavlje u zajedničkom svedočenju vere.
Povratak crkvenog jedinstva
Višegodišnji raskol između dve patrijaršije nastao je zbog neslaganja oko jurisdikcije u Kataru. Ipak, blagodat ljubavi i jedinstva nadvladala je nesuglasice, donoseći potpuno obnavljanje crkvenog opštenja. Ova duhovna pobeda proslavljena je u atmosferi molitve i molitvene sabornosti, u prisustvu velikog broja vernika. Sasluživali su mitropolit laodikijski Atanasije i arhiepiskop katarski Makarije, koji je predstavljao Jerusalimsku patrijaršiju.
Poruka jedinstva i saradnje
U besedi koja je odjeknula snagom pastirske mudrosti, patrijarh Jovan je izrazio radost zbog izmirenja, ističući:
- Crkva živi organizam koji prolazi kroz iskušenja, ali se isceljuje kroz jedinstvo i ljubav.
On je uputio reči zahvalnosti patrijarhu jerusalimskom Teofilu, naglašavajući da je saradnja među sestrinskim Crkvama od suštinskog značaja za očuvanje hrišćanskog prisustva na Bliskom istoku. Posebno je istakao ulogu Presvete Bogorodice, koju poštuju i hrišćani i muslimani, kao simbol duhovne povezanosti među narodima regiona.
Stradanja i iskušenja hrišćana na Bliskom istoku
Govoreći o izazovima sa kojima se suočavaju hrišćani ovog podneblja, patrijarh Jovan je podsetio da su oni autohtoni narodi, a ne gosti na svojoj zemlji.
- Naše prisustvo u Palestini, Siriji, Libanu i celom Bliskom istoku deo je naše istorije. Naše svedočanstvo vere ne sme biti izbrisano - naglasio je.
JANEK SKARZYNSKI/AFP/Profimedia
Patrijarh antiohijski Jovan
Politička nestabilnost, verski progoni i ratni sukobi doveli su do dramatičnog smanjenja broja hrišćana u regionu, što je poziv na buđenje i zajedničku akciju u cilju njihovog opstanka.
Novo doba u odnosima Antiohije i Jerusalima
Toplim rečima dobrodošlice, patrijarha Jovana je dočekao arhiepiskop katarski Makarije, prenoseći mu blagoslove patrijarha Teofila. U znak priznanja ovog istorijskog trenutka, uručio mu je prigodne darove, izražavajući nadu da će se bratstvo i saradnja među patrijaršijama u budućnosti još više učvrstiti.
Ovaj događaj ne označava samo kraj jednog nesporazuma, već i potvrđuje novu eru u međusobnim odnosima. On šalje snažnu poruku jedinstva i solidarnosti u vremenu kada je hrišćansko prisustvo na Bliskom istoku na velikim iskušenjima. Ponovno ujedinjenje Crkava može biti svetionik nade i oslonac vernicima koji žive u neizvesnim uslovima.
Zajedništvo kao temelj opstanka
Crkveno jedinstvo nije samo simboličan čin, već nasušna potreba za opstanak hrišćanstva u ovom delu sveta. Antiohijska i Jerusalimska patrijaršija, svojim zajedničkim putem, šalju jasnu poruku: vera i predanje ne mogu biti izbrisani sve dok postoje ljudi koji se bore da ih očuvaju živima. Na temeljima pomirenja, ljubavi i vere, ova istorijska stranica otvara novi put ka jačanju pravoslavnog svedočanstva na Bliskom istoku.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio je pismo podrške patrijarhu antiohijskom Jovanu, izražavajući solidarnost sa narodom Sirije, Palestine i Libana. Apelovao je na molitvu za okončanje ratnih strahota u svetim danima pripreme za Božić.
U Ženevi, pred UN i Svetskim savetom crkava, patrijarh Teofilo poziva međunarodnu zajednicu na hitnu akciju kako bi se zaštitilo hrišćansko prisustvo u Svetoj Zemlji.
U Sabornoj crkvi Uspenja Presvete Bogorodice, simbolu vere i nade, patrijarh Jovan služio je svetu liturgiju, šaljući moćnu poruku duhovnog povratka i postojanosti hrišćanstva u Siriji.
Dok džihadisti nemilosrdno uništavaju crkve i ubijaju čitave porodice, međunarodna zajednica okreće glavu. Pravoslavni patrijarsi Sirije dižu glas protiv tragedije koja preti da izbriše vekovno prisustvo hrišćana na Bliskom istoku, ali da li iko sluša?
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, spriječili da dođe do veće tragedije
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
U hramu koji je pre dva dana bio meta brutalnog terorističkog napada, antiohijski patrijarh sa poglavarima Istočnih Crkava uzneo je molitvu za duše postradalih, dok su vernici odgovorili himnama, suzama i molitvom.
Na praznik Svih antiohijskih svetih, tokom večernje službe u hramu Svetog proroka Ilije, raznela se eksplozija. Antiohijska patrijaršija poziva svet da ne okreće glavu od mučeništva i patnje pravoslavnih vernika.
Jerusalimska Patrijaršija upozorava da bi eskalacija sukoba mogla dovesti do oštećenja ili uništenja svetih mesta u Svetoj Zemlji, dok su pristup vernicima i sigurnost monaštva i sveštenstva već ozbiljno ugroženi.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.