U Ženevi, pred UN i Svetskim savetom crkava, patrijarh Teofilo poziva međunarodnu zajednicu na hitnu akciju kako bi se zaštitilo hrišćansko prisustvo u Svetoj Zemlji.
Patrijarh jerusalimski Teofil posetio je sedište Ujedinjenih nacija i Svetskog saveta crkava (SSC) u Ženevi, kao vođa delegacije Saveta crkava Jerusalima. Cilj ove posete bio je da se skrene pažnja na dramatične posledice rata na Bliskom Istoku, u Svetoj Zemlji, a posebno u Gazi.
Boravak patrijarja Teofila u Ženevi poklopio se sa posebnom diskusijom koju je u SSC-u vodila palestinska delegacija, a koja je bila usmerena na potrebu za unapređenjem mira, pravde i solidarnosti u regionu. U okviru ove inicijative, u utorak, 18. februara 2025. godine, održana je i projekcija dokumentarnog filma "Via Dolorosa: The Path of Sorrows", koji prikazuje istoriju i izazove sa kojima se suočavaju hrišćani u Palestini.
Printscreen/YouTube/World Council of Churches
Drastično smanjenje hrišćanske zajednice u Gazi
Patrijarh Teofilo upozorio je na kontinuirano smanjenje broja hrišćana u Gazi, ističući da je „njihov broj sada opao na manje od 600 ljudi“. U svom govoru pred Ujedinjenim nacijama naglasio je da su neprekidni sukobi, ekonomska nestabilnost i nedostatak bezbednosti glavni razlozi zbog kojih hrišćani napuštaju tu oblast.
Posebnu pažnju posvetio je ekonomskom pritisku kojem su izložene crkve širom Zapadne obale i Jerusalima, jer nedostatak hodočasnika i nesigurne okolnosti dodatno pogoršavaju već tešku situaciju. Istovremeno, izrazio je zahvalnost Svetskom savetu crkava i drugim međunarodnim organizacijama koje podržavaju inicijative za zaštitu hrišćana u Svetoj Zemlji.
J. Pfeiffer / imageBROKER / Profimedia
Zgrada Ujedinjenih nacija u Ženevi
Dokumentarni film o palestinskom hrišćanstvu
Događaj posvećen projekciji filma Via Dolorosa održan je u saradnji sa Svetskim savetom crkava (SSC) i Misijom stalnih posmatrača Države Palestine. Režiserka Amire Hananija istakla je da je ovo prvi dokumentarni film koji pripoveda istoriju palestinskih hrišćana iz njihove sopstvene perspektive.
- Ovo delo je živi dokaz uloge palestinskih hrišćana u borbi za pravdu i snažan odgovor onima koji žele da izbrišu njihov identitet - naglasila je Hananija.
Otac Ibrahim Faltas, jedan od govornika, govorio je o teškom svakodnevnom životu hrišćana u Palestini, ističući da su izazovi sa kojima se danas suočavaju bez presedana. Podsetio je na svoja iskustva tokom opsade Crkve Hristovog Rođenja, kao i tokom dve intifade, naglasivši da mnogi hrišćani napuštaju svoje domove u Jerusalimu, Vitlejemu i Nazaretu.
Sastanak sa generalnim sekretarom SSC-a
U sredu, 19. februara 2025. godine, patrijarh Teofil i njegova delegacija sastali su se sa generalnim sekretarom Svetskog saveta crkava, visokopreosvećenim profesorom dr Džerijem Pilejem. Generalni sekretar ponovio je stalne apele Saveta za uspostavljanje pravednog mira i hitnu humanitarnu pomoć Gazi.
Printscreen/Youtube/ World Council of Churches
Patrijarh jerusalimski Teofil
Tokom sastanka razgovaralo se o potrebi hitne akcije međunarodne zajednice kako bi se osigurala humanitarna pomoć, uključujući snabdevanje hranom, vodom i medicinskim zalihama za ugrožene. Patrijarh Teofilo naglasio je da je prisustvo hrišćana u Jerusalimu ugroženo sistematskim naporima za njihovo slabljenje, kako kroz političke inicijative, tako i usled kontinuiranog rata u Gazi.
- Patrijarsi i poglavari crkava nastavljamo da zahtevamo trajni i efikasni prekid vatre, finansijsku podršku za obnovu bolnica, škola i dobrotvornih ustanova pod upravom crkve, kao i omogućavanje pristupa crkvenim velikodostojnicima u Gazi - naglasio je patrijarh Teofil.
Na kraju svog obraćanja, ponovo je istakao značaj zajedničkog života u ovim svetim krajevima, naglasivši da Jerusalim mora ostati grad u kojem Jevreji, hrišćani i muslimani mogu živeti u miru.
- Jerusalim je verska prestonica sveta i duhovni dom monoteističke porodice - poručio je patrijarh.
Brutalan napad na crkvenu zajednicu u nigerijskoj državi Plato dogodio se neposredno posle božićne službe. Među ubijenima su trudnica i cela porodica, dok vlasti i dalje ignorišu pozive za zaštitu hrišćanske populacije.
Iza impozantne gvozdene kapije, nekoliko stotina metara pre samog manastira, nalaze se serpentine obrasle lekovitim biljem i cvećem neverovatnog izgleda i još neverovatnijih boja.
Inicijativa koja dolazi u trenutku kada verska pitanja postaju centralna tema političkih debata u Americi, i uz stvaranje novog mehanizma za zaštitu prava religijskih zajednica.
Rastao je u porti crkve Svetog Arhangela Mihaila u Gornjem Nerodimlju, mestu gde su, prema predanju, Nemanjići stolovali, a gde od 1999. godine nije kročila srpska noga.
Prve zadušnice u godini obeležavaju se 22. februara – saznajte kako da se pripremite, šta je važno doneti u hram i zašto je molitva za pokojnike neizmerno značajna.
Iguman manastira Ribnica objašnjava kroz konkretne primere da li iza nečijih problema stoji bolest ili delovanje zlih sila, daje duhovne savete i ukazuje na molitveni put koji otkriva pravu prirodu patnje.
Mnogi se plaše da nose stvari pokojnika, verujući da one nose lošu energiju. Sveštenik Andrej Efanov razjašnjava ovu dilemu i otkriva šta Crkva zaista kaže o tome.
Iako dolazi nakon reakcija drugih kanonskih pravoslavnih crkava, izjava iz kabineta patrijarha jerusalimskog Teofila, u saglasju s ostalim patrijarsima, jasno izražava zabrinutost zbog ugrožavanja duhovne slobode i jedinstva pravoslavlja.
Rastao je u porti crkve Svetog Arhangela Mihaila u Gornjem Nerodimlju, mestu gde su, prema predanju, Nemanjići stolovali, a gde od 1999. godine nije kročila srpska noga.
Prve zadušnice u godini obeležavaju se 22. februara – saznajte kako da se pripremite, šta je važno doneti u hram i zašto je molitva za pokojnike neizmerno značajna.
Nakon što je brod, malo pre ponoći, udario u ledeni breg i počeo da tone, otac Tomas je smatrao da mu je dužnost da pomogne uplašenim putnicima - duhovno, ali i fizički.
Koljivo nije samo deo običaja, već dubok simbol vaskrsenja i večnog života. Ovo je autentičan način pripreme koji monasi sa Atosa koriste kroz generacije – primeren za prve Zadušnice u 2025. godini.
Mnogi ljudi se pitaju da li je u redu da se pravedni i uzorni hrišćani muče u životu, dok nekim grešnim ljudima koji ne prezaju ni od čega i nemaju jasne granice, sve ide od ruke.