Photo Press Service / Bestimage / ProfimediaFotografija na kojoj Donald Tramp drži Bibliju u rukama, izazvala je veliku pažnju javnosti
Inicijativa koja dolazi u trenutku kada verska pitanja postaju centralna tema političkih debata u Americi, i uz stvaranje novog mehanizma za zaštitu prava religijskih zajednica.
U okviru sveobuhvatnih promena u strukturi američke vlade, predsednik Donald Tramp je nedavno najavio osnivanje Kancelarije za veru u Beloj kući. Ova kancelarija, koja će biti prva takva u istoriji, ima za cilj da se bavi pitanjima koja se odnose na verske zajednice u SAD-u, s posebnim fokusom na zaštitu verskih sloboda i odgovor na, kako je predsednik Tramp naveo, "antihrišćansko raspoloženje" koje je prisutno u nekim delovima federalne vlasti.
Kancelarija za veru biće deo šire inicijative koja uključuje Komitet za verske slobode, čime će Trampova administracija stvoriti mehanizam unutar same strukture Bele kuće koji se bavi isključivo pitanjima religijskih sloboda i prava. Ovaj potez dolazi usred rastuće debate o mestu religije u javnom životu Sjedinjenih Država. Prema rečima Trampa, nova kancelarija će imati za zadatak da promoviše i štiti prava verskih zajednica, naročito hrišćanskih, i osigura da njihova prava ne budu zanemarena ili potiskivana.
CHARLY TRIBALLEAU / AFP / Profimedia
Donald Tramp sa suprugom Melanijom u Nacionalnoj katedrali u Vašingtonu,
Kancelarija će biti predvođena državnim tužiocem Pam Bondi, koja je bila ključni savetnik u Trampovoj administraciji. Ovaj potez dolazi kao odgovor na zabrinutost mnogih verskih lidera, koji su smatrali da je njihovo prisustvo u javnoj sferi sve više marginalizovano, a verske vrednosti često prepuštane na margini političkog života.
Inicijativa je naišla na podeljena mišljenja među javnošću. Dok neki pozdravljaju ovaj korak kao nužnu zaštitu prava religijskih zajednica, drugi upozoravaju na moguće političke i društvene posledice koje ovakav potez može izazvati, uključujući povećanje podela u već i ovako polarizovanom društvu.
Važno je napomenuti da je, do sada, u administracijama prethodnih predsednika, uključujući Obamu i Buša, postojala različita tela koja su se bavila verskim pitanjima, ali nijedno od njih nije imalo status posebne kancelarije unutar same strukture Bele kuće. Prethodne administracije su često sarađivale sa verskim organizacijama i savetnicima kako bi obezbedile da se verska prava i slobode poštuju u okviru federalnih politika, ali nijedna od njih nije imala specifičan fokus kao Kancelarija za veru.
Brendan Smialowski / AFP / Profimedia
Fotografija na kojoj Donald Tramp drži Bibliju u rukama, izazvala je veliku pažnju javnosti
Kancelarija za veru Donalda Trampa dolazi u trenutku kada je religijski pejzaž u Sjedinjenim Državama u fazi promena. Iako hrišćanstvo i dalje dominira u američkom društvu, broj religijski nezavisnih i sekularnih građana raste, što stvara izazove u balansiranju prava i potreba svih verskih zajednica.
Ovaj potez Trampa svakako otvara nova pitanja o ulozi religije u savremenom američkom društvu i može imati dugoročne posledice na političke i društvene dinamike u zemlji. S obzirom na to da verska pitanja često postaju deo većih političkih debata, osnivanje Kancelarije za veru sigurno će biti tema koja će izazvati brojne reakcije i diskutovati u narednim godinama.
Istraživanje iz 2023. godine, koje je sproveo Institut za pravoslavne studije među pravoslavnim sveštenicima u 20 parohija širom 15 američkih država, otkrilo je da je broj konvertita u pravoslavnu crkvu porastao za 80% u 2022. godini u poređenju sa nivoima pre pandemije 2019. godine.
Predsednik SAD-a otvoreno se izjašnjava kao prezbiterijanac, ali su njegovi postupci često izazivali oprečne reakcije. Da li je Tramp zaista čovek duboke vere ili je religija bila ključni adut u njegovoj političkoj strategiji?
Donald Tramp je tokom svoje predizborne kampanje najavio izgradnju zida na granici s Meksikom, na šta je papa Franja odgovorio kritikama o gradnji zidova.
Reakcija poslanika Nikosa Papadopoulosa na izložbu koja je, kako tvrdi, uvredila pravoslavnu veru, pokrenula je duboku diskusiju o granicama umetnosti i poštovanju svetih vrednosti. Reagovao i mitropolit Jeronim.
Na Svetoj gori, gde su molitva i tradicija način života, i hrana ima poseban značaj. Otkrijte recept za ovaj izvrstan obrok sa pečurkama – jednostavno, ali izuzetno bogato jelo koje oslikava suštinu monaške trpeze.
Svetitelj u svojoj knjizi Misli za svaki dan u godini, za subotu druge sedmice Velikog posta, otkriva da put ka blagodatnom preobraženju vodi kroz tišinu i samoću, uz trud i poklone.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Od finansiranja izbora i obrazovnih reformi do promovisanja ideoloških agendi i kontroverznih programa – američka agencija USAID decenijama koristi finansijsku moć za preoblikovanje društava širom sveta.
Otac Grigorije svedoči o brutalnom ubistvu svog oca, pljačkama i uništavanju imovine, dok mnogi pokušavaju da pobegnu iz zemlje koja za njih više nije sigurna.
Dok džihadisti nemilosrdno uništavaju crkve i ubijaju čitave porodice, međunarodna zajednica okreće glavu. Pravoslavni patrijarsi Sirije dižu glas protiv tragedije koja preti da izbriše vekovno prisustvo hrišćana na Bliskom istoku, ali da li iko sluša?
Nakon godina potiskivanja duhovne tradicije u Americi, prva dama SAD najavila je proslavu najvećeg hrišćanskog praznika u predsedničkoj rezidenciji, šaljući snažnu poruku o povratku temelja na kojima je nacija izgrađena.
Nakon teške borbe sa upalom pluća, zdravstveno stanje 88-godišnjeg pape pokazuje poboljšanja. Njegov pontifikat, obeležen porukama mira i reformama, nastavlja da oblikuje savremeni katolički svet.
U prvom razredu srednje probao je marihuanu, a nakon toga se prebacio i na druge supstance. Najgori period je bio, kaže, kad se počeo drogirati sam. Sa 16 godina je pokušao da oduzme sebi život.
Manastir iz 11. veka, koji je preživeo mnoge nevolje kroz istoriju i uvek se obnavljao iz pepela, sada je ponovo postao žrtva divljaštva koje je duboko potreslo duše verujućih.
Bivši operativac CIA Džon Kirijaku iznosi kontroverzne tvrdnje da je vaseljenski patrijarh navodno primio novac od Hilari Klinton za proglašenje autokefalnosti Pravoslavne crkve Ukrajine.
Srpski pravoslavni običaji vezani za sahranu duboko su ukorenjeni u narodnoj tradiciji, iako često sadrže verovanja koja nemaju temelje u samom pravoslavlju.