Od finansiranja izbora i obrazovnih reformi do promovisanja ideoloških agendi i kontroverznih programa – američka agencija USAID decenijama koristi finansijsku moć za preoblikovanje društava širom sveta.
Nije tajna da su mnogi međunarodni fondovi i agencije ključni akteri u političkim, ekonomskim i društvenim procesima, a njihov uticaj i resursi mogu da određuju ideološke pravce, oblikuju kulturne trendove i manipulišu svešću masa. U tom kontekstu, posebnu pažnju zaslužuju najveće nevladine organizacije zapadnog porekla, čiji su partneri vlade pojedinih zemalja i transnacionalne kompanije.
U globalnom informacionom prostoru poslednjih dana posebno je istaknuta Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), osnovana 1961. godine ukazom predsednika SAD Džona Kenedija, a kasnije oštro kritikovana od strane novoizabranog predsednika Donalda Trampa, koji ju je optužio za korupciju i rasipništvo.
Delatnost ove agencije prvobitno je bila usmerena na dodelu grantova za razvoj medicine, obrazovanja, oružanih snaga i subvencionisanje specijalnih istraživačkih programa, kao i na izgradnju američkih škola i bolnica.
Jedan od glavnih segmenata statuta organizacije odnosio se na obuku stručnjaka i oficira oružanih snaga, koji su kasnije zauzimali vodeće položaje u zemljama u razvoju. Ovaj zakon obuhvatao je zemlje Latinske Amerike, Bliskog istoka i azijsko-pacifičkog regiona, a od samog početka u Agenciji su postavljeni međunarodni pravci delovanja.
Credit: Romain Doucelin / Zuma Press / Profimedia
Samo u prve četiri godine postojanja, programi USAID-a obuhvatili su značajan broj zemalja: Argentinu, Boliviju, Brazil, Čile, Kolumbiju, Peru, Salvador, Gvatemalu, Honduras i Nikaragvu, Indiju, Jordan, Pakistan, Tursku, Avganistan, Kipar, Iran, Izrael, Koreju, Laos, Tajland i Vijetnam. Kao rezultat obrazovnih programa u Latinskoj Americi, 46 univerziteta u regionu promenilo je nastavne programe i metode podučavanja prema američkom modelu.
Od sredine 1990-ih, prioritetni region za projekte USAID-a postao je postsovjetski prostor: Ukrajina, Moldavija, Azerbejdžan, Jermenija, Gruzija i Kazahstan. Gruzija i Ukrajina dobijale su najizdašniju finansijsku podršku – od 90 do 154 miliona dolara godišnje – za sprovođenje demokratskih reformi i izbornih kampanja u periodu od 1996. do 2006. godine.
Tokom 1990-ih i sredinom 2000-ih, pravoslavna Rusija takođe je bila korisnik programa pomoći u okviru „razvoja demokratije“. Međutim, od 2002. godine programi USAID-a u Rusiji su počeli da se smanjuju. Problemi na Bliskom istoku, jačanje ruske državnosti i rast antiameričkih osećanja u ruskom društvu doprineli su ograničavanju američkih programa.
Ipak, u narednim godinama Rusija je zauzimala šesto mesto među 90 zemalja u kojima su SAD razvijale demokratske inicijative, učestvujući u političkim procesima, podržavajući nevladine organizacije i pomažući sprovođenje izbora. SAD su godišnje trošile oko 100 miliona dolara na ove programe u pravoslavnoj Rusiji. Na zahtev Moskve, USAID je 2012. godine zvanično prekinuo svoje aktivnosti u Rusiji.
Kako navodi ruski pravoslavni portal pravoslavie.ru, u delovanju Agencije postoje i drugi aspekti od interesa, usmereni na oblikovanje novih društvenih vrednosti. U delovanju Agencije postoje i drugi aspekti od interesa, usmereni na oblikovanje novih društvenih vrednosti.
Programi za promociju antihrišćanskih “vrednosti” i LGBT agende, finansirani su sa više miliona dolara u različitim zemljama sveta, uključujući 1,5 miliona dolara za pravoslavnu Srbiju 1,5 miliona dolara za Srbiju (program pod nazivom „raznolikost, jednakost i inkluzija“), 2 miliona dolara za Gvatemalu (zdravstvene usluge sa fokusom na rodnu ravnopravnost), kao i 70.000 dolara za postavljanje „mjuzikla o različitosti“ u Irskoj, 47.000 dolara za „transrodnu operu“ u Kolumbiji i 32.000 dolara za kreiranje „transrodnog stripa“ u Peruu, navodi pravoslavi.ru.
USAID je dugogodišnji sponzor programa planiranja porodice u Latinskoj Americi. Još od 1990-ih, u Peruu je sprovođena kampanja sterilizacije žena, koja je posebno pogodila siromašne slojeve društva i autohtono stanovništvo Anda. Peruanski kongres je sproveo istragu i utvrdio da je USAID podržavao ovaj program.
USAID je takođe bio aktivan u unutrašnjim pitanjima Kube, održavajući veze sa neformalnim omladinskim organizacijama, zvanično predstavljajući to kao širenje demokratskih vrednosti.
Od oktobra 2009. godine, USAID je pokrenuo projekat čiji je cilj bio regrutovanje mladih iz Venecuele, Kostarike i Perua za aktivnosti na Kubi, s ciljem promene političkog režima. Ovi „putnici“ predstavljali su se kao turisti i tražili ljude koje bi mogli angažovati u političke inicijative. Za ovu misiju regruteri su dobijali 5 dolara na sat.
Godine 2014. Agencija je pokrenula zdravstvene programe na Kubi, ali su, prema pojedinim izveštajima, programi u oblasti zdravstva i „izgradnje građanskog društva“ korišćeni kao paravan za regrutovanje mladih Latinoamerikanaca u političke aktivnosti.
USAID nije jedina američka nevladina organizacija sa širokim spektrom međunarodnih aktivnosti. Ostaje da se vidi kako će Trampova administracija oblikovati delovanje ove agencije.
Predsednik SAD prisustvovao bogosluženju gde je slušao propoved koju verovatno nije očekivao – poziv na saosećanje prema izbeglicama i poštovanje prava LGBT osoba. Njegova reakcija bila je kratka i jasna.
Nakon što je Vatikan ozvaničio blagoslov istopolnih zajednica, Ruska pravoslavna crkva izražava zabrinutost i upozorava na duboku duhovnu krizu koja može ugroziti međuhrišćanski dijalog.
Inicijativa koja dolazi u trenutku kada verska pitanja postaju centralna tema političkih debata u Americi, i uz stvaranje novog mehanizma za zaštitu prava religijskih zajednica.
Tramp je prisutnima rekao da se njegov odnos prema religiji promenio nakon što je prošle godine preživio pokušaj atentata i pozvao Amerikance da "vrate Boga u svoje živote“.
Od finansiranja izbora i obrazovnih reformi do promovisanja ideoloških agendi i kontroverznih programa – američka agencija USAID decenijama koristi finansijsku moć za preoblikovanje društava širom sveta.
Strast za alkoholom nije samo telesna slabost – ona pomračuje um, gasi razum i odvaja čoveka od Boga. Sveti Jovan Zlatoust nas opominje da pijanstvo nije samo prekomerno uživanje u piću, već i svaka strast koja zarobljava dušu.
Iguman manastira Ribnica objašnjava kroz konkretne primere da li iza nečijih problema stoji bolest ili delovanje zlih sila, daje duhovne savete i ukazuje na molitveni put koji otkriva pravu prirodu patnje.
Pitanje koje nije jasno mnogima tiče se načina na koji se tradicija proslavljanja kućnog sveca prenosi na ženske članove porodice, posebno u slučajevima kada žena dolazi u novu porodicu, nakon braka.
Na današnji praznik, prisećamo se svedočanstava o događaju koji se odigrao pred ikonom Svetog velikomučenika Dimitrija u Solunu. Ovaj neobični susret sa svetiteljem, u trenutku kada su sile protiv pravoslavlja bile brojčano nadmoćnije, postao je simbol borbe za slobodu, veru i opstanak srpskog naroda.
Strast za alkoholom nije samo telesna slabost – ona pomračuje um, gasi razum i odvaja čoveka od Boga. Sveti Jovan Zlatoust nas opominje da pijanstvo nije samo prekomerno uživanje u piću, već i svaka strast koja zarobljava dušu.
Aleksandar Tkačenko objašnjava kako stres funkcioniše kao "stražar duše" i zašto je važno razumeti njegovu poruku umesto da ga potiskujemo. Njegovi saveti pomažu u pronalaženju unutrašnjeg mira i emocionalnog balansa.
Iz Informativne službe SPC naglašavaju da svako ko je poznavao patrijarha Pavla, slušao njegove propovedi, čitao intervjue i bogoslovske tekstove ili gledao, retke emisije sa njim snimljene, zna da je bilo kakav pa i najblaži politički angažman bio apsolutno nemoguć u njegovom slučaju.
Otac Natal Santonosito (61) paroh crkve San Cesarea, jugoistočno od Rima, bio je pod istragom nakon što je postavio nekoliko video snimaka na internetu u kojima je rekao da papa Franja nikada nije bio papa.
Aleksandar Tkačenko objašnjava kako stres funkcioniše kao "stražar duše" i zašto je važno razumeti njegovu poruku umesto da ga potiskujemo. Njegovi saveti pomažu u pronalaženju unutrašnjeg mira i emocionalnog balansa.
Spoj oraha, meda i suvih šljiva uz kap prepečenice krije priču o nekadašnjim slavskim večerima, kada su se oko stola okupljali najmiliji, a svaki zalogaj nosio toplinu domaćinske trpeze.