Duhovna riznica 18.01.2025 | 22:35

KOJE VERE JE DONALD TRAMP? Tajna skrivena iza brojnih kontradiktornosti

Izvor: religija.rs
Autor: Saša Tošić
KOJE VERE JE DONALD TRAMP? Tajna skrivena iza brojnih kontradiktornosti
Brendan Smialowski / AFP / Profimedia

Predsednik SAD-a otvoreno se izjašnjava kao prezbiterijanac, ali su njegovi postupci često izazivali oprečne reakcije. Da li je Tramp zaista čovek duboke vere ili je religija bila ključni adut u njegovoj političkoj strategiji?

Donald Tramp, 47. predsednik Sjedinjenih Američkih Država, otvoreno se izjašnjavao kao prezbiterijanac, pripadnik jedne od grana protestantizma koja naglašava suverenitet Boga, autoritet Svetog pisma i važnost vere u svakodnevnom životu. Njegov odnos prema religiji često je bio predmet rasprava, kako među njegovim sledbenicima, tako i među njegovim kritičarima.

Shawn Thew/CNP/AdMedia / Sipa Press / Profimedia
Jedan od najkontroverznijih trenutaka dogodio se 2020. godine tokom protesta u Vašingtonu, kada je Tramp pozirao ispred episkopalne crkve Svetog Jovana držeći Bibliju

Iako nije bio poznat po redovnom odlasku na crkvene službe, Tramp je tokom svoje političke karijere više puta isticao značaj vere u američkom društvu. Na Nacionalnom molitvenom doručku u 2018. godini izjavio je da je vera „od centralnog značaja za američki život i slobode“ te da su „ljudska prava darovana od Boga, a ne od vlade.“ Ovakve izjave odražavale su njegovo nastojanje da se predstavi kao lider koji podržava tradicionalne hrišćanske vrednosti, što mu je donelo snažnu podršku evangelističkih hrišćana u Sjedinjenim Državama.

Mark RALSTON / AFP / Profimedia
Stavljejući ruku na Bibliju, Donald Tramp je položio je zakletvu kao 45. predsednik SAD 20. januara 2017. 

Međutim, njegova religijska retorika nije uvek nailazila na odobravanje. Jedan od najkontroverznijih trenutaka dogodio se 2020. godine tokom protesta u Vašingtonu, kada je Tramp pozirao ispred episkopalne crkve Svetog Jovana držeći Bibliju, koju je držao u ruci. Ovaj gest su mnogi verski lideri osudili kao politizaciju religije i pokušaj instrumentalizacije vere za političke ciljeve. Kritičari su isticali da su njegovi postupci često bili u suprotnosti sa verskim vrednostima koje je deklarativno zastupao.

Jim WATSON / AFP / Profimedia
Donald Tramp se rukuje sa pastorom Dejvidom Platom dok posećuje biblijsku crkvu Meklin u Beču

Uprkos tome, značajan deo hrišćanske zajednice u Americi video je u njemu branioca tradicionalnih vrednosti i čoveka koji je štitio verske slobode. Njegove odluke, kao što su imenovanja sudija naklonjenih konzervativnim vrednostima i podrška inicijativama vezanim za verske institucije, dodatno su učvrstile njegovu popularnost među religijskim konzervativcima.

Ko su prezbiterijanci?

Prezbiterijanstvo je jedna od glavnih grana protestantizma, poznata po svom naglasku na Božjoj suverenosti, autoritetu Svetog pisma i kolektivnom vođstvu unutar crkve. Njegovi koreni sežu do reformacije 16. veka i učenja Žana Kalvina, čije su ideje oblikovale teološke i organizacione temelje ove hrišćanske tradicije.

Prezbiterijanska crkva nastala je kao deo reformacije, kada su se mnogi hrišćani pobunili protiv autoriteta Rimske katoličke crkve, zagovarajući povratak ka biblijskim principima. Prezbiterijanci veruju da je spasenje dar od Boga i da vera nije zasnovana na ljudskim delima, već na Božjoj milosti.

Ono što prezbiterijanstvo izdvaja od drugih protestantskih pravaca jeste sistem crkvenog upravljanja. Umesto hijerarhijske strukture sa biskupima, prezbiterijanci imaju zajedničko vođstvo kroz savete starešina (prezbitera), koji donose odluke kolektivno. Ovaj demokratski pristup crkvenom životu osigurava da zajednica ima ključnu ulogu u donošenju odluka.

Profimedia
 

Prezbiterijanci naglašavaju važnost proučavanja Svetog pisma, aktivnog učestvovanja u bogosluženju i društvene odgovornosti. Mnogi od njih su posvećeni filantropskim i obrazovnim projektima, verujući da je hrišćanska dužnost pomagati bližnjima i doprinositi boljitku društva.

Danas se prezbiterijanske zajednice nalaze širom sveta, najviše u Severnoj Americi, Škotskoj i Južnoj Koreji. Njihova uverenja i praksa evoluirali su kroz vekove, ali osnovni principi – vera u Božju suverenost, značaj Biblije i zajedničko upravljanje crkvom – ostali su nepromenjeni.

Prezbiterijanstvo ostaje važan deo hrišćanskog sveta, pružajući svojim sledbenicima snažan osećaj zajedništva, vere i društvene odgovornosti. Njegova sposobnost prilagođavanja savremenim izazovima, uz očuvanje dubokih duhovnih korena, čini ga jednim od najuticajnijih pravaca u protestantskom hrišćanstvu.

Donald Tramp ostaje složena ličnost kada je reč o veri. Njegove izjave i postupci često su delovali kontradiktorno, ali su istovremeno odražavali širu sliku modernog američkog društva – gde religija, politika i lična uverenja često bivaju isprepleteni na neočekivane načine. Bilo da ga doživljavaju kao zaštitnika hrišćanskih vrednosti ili kao političara koji koristi religiju za vlastite ciljeve, neupitno je – njegov odnos prema veri i dalje ostaje tema mnogih analiza i debata.