Brutalan napad na crkvenu zajednicu u nigerijskoj državi Plato dogodio se neposredno posle božićne službe. Među ubijenima su trudnica i cela porodica, dok vlasti i dalje ignorišu pozive za zaštitu hrišćanske populacije.
Najmanje 14 hrišćana, među kojima su jednogodišnja devojčica i trudna žena, ubijeno je u nigerijskoj državi Plato posle božićne službe. Ovaj napad je najnoviji u nizu zločina prema pripadnicima plemena Irigve, koje živi u severno-centralnom delu zemlje.
Napad se dogodio oko 35 kilometara od grada Džosa, a meta je bila Evangelistička crkva "Winning All", prema izveštaju međunarodne hrišćanske organizacije International Christian Concern.
Zajednica okupljena oko ove crkve broji oko 1.000 hrišćana. Lokalni vođa Vuna Gado izjavio je da je upozorio vojsku na obližnjem kontrolnom punktu na sumnjive aktivnosti, ali su njegovi navodi zanemareni.
Napad je odneo čitave porodice, a žrtve su sahranjene na zajedničkoj sahrani, saopštio je International Christian Concern. Među ubijenima su bile i jednogodišnja Šeba Ernest i njena majka Meri Stiven.
Narod Irigve, pretežno hrišćanski, već godinama trpi nasilje i progon od strane militanta Fulanija. Prema podacima, od 2016. godine više od 2.000 hrišćana ubijeno je u napadima na ovu zajednicu.
Nakon što je Hajat Tahrir al-Šam preuzeo vlast, hrišćanske zajednice suočavaju se sa radikalizacijom. Kako će međunarodna zajednica reagovati na sve veću opasnost po kulturno i versko nasleđe Bliskog istoka?
Poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio je pismo podrške patrijarhu antiohijskom Jovanu, izražavajući solidarnost sa narodom Sirije, Palestine i Libana. Apelovao je na molitvu za okončanje ratnih strahota u svetim danima pripreme za Božić.
Bugarska pravoslavna crkva zatražila je hitnu reakciju međunarodnih organizacija i političkih lidera kako bi se zaštitili životi, prava i vera hrišćanskog naroda na Bliskom istoku, čije je postojanje pod ozbiljnom pretnjom.
Hrišćani u Siriji, jedna od najstarijih verskih zajednica na svetu s istorijom iz apostolskih vremena, na meti su naoružanih fanatika – verski progon preti da zauvek izbriše multikulturni duh ove zemlje, dok međunarodna zajednica nemo posmatra.
Vladika Nikolaj kroz priču o svešteniku i crkvenjaku Isi prikazuje opasnost od predrasuda i negativnog mišljenja o drugima, upozoravajući na to kako negativnost može obmanuti i iskriviti stvarnu sliku društva.
Izložba u RTS klubu otkriva bogatstvo običaja i umeće izrade obrednih hlebova, dok festival „Česnica“ povezuje narode kroz zajedničku ljubav prema ovoj svetkovini.
Protosinđel Jovan Milenković, duhovnik manastira Lešje, otkriva kako sveta voda donosi čudesa i zašto ispovest može biti najmoćniji lek protiv depresije i anksioznosti.
Plivanju je prethodila sveta liturgija u Hramu Svetog Đorđa na Banovom brdu, koja je krenula u 8.30 časova, dok je litija iz hrama ka Adi krenula u 11.00 časova.
U srdačnom susretu u Prijepolju, mitropolit mileševski pohvalio rad Kluba i značaj časopisa Savindan koji čuva svetosavske vrednosti za nove generacije.