Matrix Images / Afolabi Sotunde / imago stock&people / ProfimediaNapad se dogodio oko 35 kilometara od grada Džosa, a meta je bila Evangelistička crkva "Winning All", ilustracija
Brutalan napad na crkvenu zajednicu u nigerijskoj državi Plato dogodio se neposredno posle božićne službe. Među ubijenima su trudnica i cela porodica, dok vlasti i dalje ignorišu pozive za zaštitu hrišćanske populacije.
Najmanje 14 hrišćana, među kojima su jednogodišnja devojčica i trudna žena, ubijeno je u nigerijskoj državi Plato posle božićne službe. Ovaj napad je najnoviji u nizu zločina prema pripadnicima plemena Irigve, koje živi u severno-centralnom delu zemlje.
Napad se dogodio oko 35 kilometara od grada Džosa, a meta je bila Evangelistička crkva "Winning All", prema izveštaju međunarodne hrišćanske organizacije International Christian Concern.
Zajednica okupljena oko ove crkve broji oko 1.000 hrišćana. Lokalni vođa Vuna Gado izjavio je da je upozorio vojsku na obližnjem kontrolnom punktu na sumnjive aktivnosti, ali su njegovi navodi zanemareni.
Napad je odneo čitave porodice, a žrtve su sahranjene na zajedničkoj sahrani, saopštio je International Christian Concern. Među ubijenima su bile i jednogodišnja Šeba Ernest i njena majka Meri Stiven.
Narod Irigve, pretežno hrišćanski, već godinama trpi nasilje i progon od strane militanta Fulanija. Prema podacima, od 2016. godine više od 2.000 hrišćana ubijeno je u napadima na ovu zajednicu.
Matrix Images / Afolabi Sotunde / imago stock&people / Profimedia
Napad se dogodio oko 35 kilometara od grada Džosa, a meta je bila Evangelistička crkva "Winning All", ilustracija
Najnoviji napad uklapa se u obrazac nasilja koje se često događa tokom velikih hrišćanskih praznika, navodi International Christian Concern.
Između 2019. i 2023. godine u Nigeriji je ubijeno više od 16.000 hrišćana, prema podacima Observatory for Religious Freedom in Africa, koji su podeljeni sa hrišćanskim medijima. Ova organizacija dokumentovala je ukupno 55.910 smrtnih slučajeva iz 9.970 napada širom Nigerije, uključujući civile i borce. Među ubijenima je bilo 30.880 civila, dok su 16.769 žrtava bili hrišćani, značajno više u odnosu na 6.235 muslimanskih žrtava. Odnos ubijenih hrišćana i muslimana iznosi 6,5 prema 1.
Radikalizovani muslimanski stočari Fulanija odgovorni su za 55% svih hrišćanskih žrtava.
U izveštaju se takođe ističe da su izrazi poput „naoružani stočari“ i „uzgajivači stoke“ često korišćeni kako bi se prikrila surova realnost masovnih upada, mučenja i ubistava u ruralnim zajednicama. Pojmovi kao što su „etnički sukobi“, „sukobi farmera i stočara“ ili „odmazde“ ozbiljno iskrivljuju istinu o situaciji.
PIUS UTOMI EKPEI / AFP / Profimedia
Između 2019. i 2023. godine u Nigeriji je ubijeno više od 16.000 hrišćana, prema podacima Observatory for Religious Freedom in Africa
Upozorava se i na to da se termin „banditi“ koristi za opisivanje militantnih grupa koje organizuju masovne otmice i uspostavljaju potpunu kontrolu nad celim zajednicama, dok prikrivanje verskog identiteta žrtava dodatno narušava tačnu percepciju događaja.
Rev. Gideon Para-Malam, analitičar i partner Observatory for Religious Freedom in Africa, izjavio je:
- Militanti Fulanija ciljaju hrišćansku populaciju, dok i muslimani u velikom broju stradaju od njihove ruke.
Frans Virhaut, viši analitičar iz iste organizacije, dodao je:
- Milioni ljudi ostaju nezaštićeni. Godinama slušamo o pozivima u pomoć koji ostaju neuslišeni, dok teroristi napadaju ranjive zajednice. Sada podaci govore sami za sebe.
Nigerijska vlada mora da se probudi i preuzme odgovornost za zaštitu života i imovine svojih građana. Nekažnjenost je omogućila da se ciljani napadi na nevine ljude nastave bez prepreka, zaključuje se u izveštaju.
U južnoj Nigeriji, hrišćanske zajednice ponovo postaju meta nemilosrdnih napada nomadskih stočara Fulani, koji ne biraju ni vreme ni mesto, a njihove žrtve su nevini vernici – i to za vreme molitve.
U istočnom delu Ugande, radikalni pripadnici islamske zajednice izvršili su stravičan zločin nad sveštenikom, negovom ženom i dve ćerke, nakon što je on trojicu muslimana preobratio u hrišćanstvo, posvedočio je brat ubijenog, Džejms Tusubira.
Tridesetdvogodišnji Vanđala Hamidu iz Ugande platio je životom odluku da postane sledbenik Hrista. Njegovo odbijanje da se odrekne nove vere razbesnelo je porodicu i dovelo do brutalnog napada koji je potresao selo Masita.
Susret crkvenih poglavara sa političkim rukovodstvom Sirije završio se bez davanja konkretnih garancija za budućnost hrišćanskih zajednica. Dok građanski rat traje, verske manjine strahuju da bi njihove slobode mogle biti dodatno ugrožene.
Čorba od sočiva sa neobičnim dodatkom koji menja sve – bez ijedne kapi ulja, a bogata ukusom i duhovnim smirenjem, ovo jelo se prenosi s kolena na koleno među podvižnicima.
U Sveti i Veliki utorak molitveno se sećamo na Gospodnji odgovor farisejima i sadukejima, o drugom dolasku Hristovom, kao i Evanđelske perikope o deset mudrih i deset nerazumnih devojaka.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.
Očevici svedoče o brutalnim egzekucijama hrišćanske zajednice, spaljenim domovima i telima razbacanim po ulicama. dok međunarodna zajednica ostaje pasivna.
Otac Grigorije svedoči o brutalnom ubistvu svog oca, pljačkama i uništavanju imovine, dok mnogi pokušavaju da pobegnu iz zemlje koja za njih više nije sigurna.
U svojoj knjizi "Misli za svaki dan u godini" svetac je ostavio duboko promišljanje o događajima Velikog utorka, koji i danas odzvanjaju snagom istine i pozivaju na obraćenje — ne rečima, već životom.
Nepoznati muškarac provalio je u crkvenu prodavnicu u Starom Mirijevu i odneo novac namenjen pomoći za decu sa Kosova i Metohije. Kamere su zabeležile njegov ulazak, a materijalna šteta je velika.
Nepoznati muškarac provalio je u crkvenu prodavnicu u Starom Mirijevu i odneo novac namenjen pomoći za decu sa Kosova i Metohije. Kamere su zabeležile njegov ulazak, a materijalna šteta je velika.
I ove godine pred Vaskrs društvene mreže i mediji preplavljeni su oprečnim savetima, a mnogi vernici prave istu grešku - vaskršnja jaja farbaju baš na dan kada to nije primereno. Protinica Višnja Kostić objašnjava šta nalažu tradicija i crkveni poredak.