Tridesetdvogodišnji Vanđala Hamidu iz Ugande platio je životom odluku da postane sledbenik Hrista. Njegovo odbijanje da se odrekne nove vere razbesnelo je porodicu i dovelo do brutalnog napada koji je potresao selo Masita.
Učitelja islamske škole na istoku Ugande, koji je 4. oktobra prešao u hrišćanstvo, svega nekoliko nedelja posle toga brutalno su ubila njegova rođena braća, prema svedočenjima lokalnih izvora.
Vanđala Hamidu, 32-godišnji učitelj u islamskoj školi Svidiki u mestu Nankoma, okrug Bugiri, živeo je samo četiri kilometra od svog doma u selu Masita. Njegova odluka da primi Hristovu veru izazvala je neizreciv bes njegove porodice, što je kulminiralo nasiljem u kojem mu je oduzet život, prenosi christiandaily.com.
Hamidu je prešao u hrišćanstvo tokom evangelizacijskog skupa u Bulangeu kojem je prisustvovao sa svojim bratom, Vulasijem Jo Svamaduom. Dok je Hamidu nakon skupa ostao na dodatnim poukama o veri, Svamadu se vratio kući i preneo porodici vest o njegovom obraćenju. To je bio trenutak koji je zauvek promenio Hamiduov život – ali na tragičan način.
Vest o njegovoj novoj veri brzo se proširila selom Masita i školom u kojoj je predavao. Kada je saznao za Hamiduovu odluku, direktor škole je planirao je da ga otpusti na kraju školske godine, dok je porodica već smišljala osvetu. Dana 21. oktobra, četvorica njegove braće, predvođena Hii'reom Isifuom i Havumbom Džamadom, došla su u školu dok je Hamidu držao čas.
Nakon protesta protiv izvođenja pesama o Hristu, finske škole suočene sa pitanjem slobode religije u obrazovnim institucijama. Da li su umetnost i vera postali nespojivi?
Žito koje se zaseje tri sedmice pre praznika posvećenog Rođenju Hristovom krasi hrišćanske domove, simbolizujući rodnost i blagostanje. Saznajte sve o običajima sadnje i simbolici svetlosti kandila među zelenim vlati pšenice.
Reči ovog velikog svetitelja, napisane još u 5. veku, s neverovatnom preciznošću oslikavaju moralni pad čovečanstva, ali i nadu u Božiju zaštitu za verne. Sveti Nil Sinajski nas podseća da, uprkos iskušenjima, Hristova svetlost ostaje put ka spasenju.
Film zasnovan na jednoj od najvažnijih hrišćanskih priča premijerno je prikazan uoči katoličkog Božića, ali neki vernici i istoričari su zabrinuti zbog njegovih izmišljenih delova.
Dok su ratne strahote gutale Bosnu i Hercegovinu, protojerej-stavrofor Milorad Golijanin rizikovao je sve kako bi zaštitio dvojicu muslimanskih verskih vođa. Njegova vera u mir i ljudskost koštala ga je vida, ali njegova poruka o ljubavi i praštanju odzvanja i danas.
Aleksandar Đurđević, diplomirani master teolog i veroučitelj objašnjava da pojedine, neplanirane i žalosne situacije navode na pitanje "da li se slava proslavlja, ukoliko član porodice umre neposredno pred slavu".
Misa u crkvi Svetog Ignjatija Lojole u Njujorku izazvala je polemike o tome kako crkve treba da balansiraju između vernosti tradiciji i savremenim izazovima.
Reči ovog velikog svetitelja, napisane još u 5. veku, s neverovatnom preciznošću oslikavaju moralni pad čovečanstva, ali i nadu u Božiju zaštitu za verne. Sveti Nil Sinajski nas podseća da, uprkos iskušenjima, Hristova svetlost ostaje put ka spasenju.