ShutterstockIako muslimani čine najviše 12 procenata stanovništva Ugande, njihova prisutnost je najveća u istočnim delovima zemlje, gde je verske netolerancije svakodnevica
Tridesetdvogodišnji Vanđala Hamidu iz Ugande platio je životom odluku da postane sledbenik Hrista. Njegovo odbijanje da se odrekne nove vere razbesnelo je porodicu i dovelo do brutalnog napada koji je potresao selo Masita.
Učitelja islamske škole na istoku Ugande, koji je 4. oktobra prešao u hrišćanstvo, svega nekoliko nedelja posle toga brutalno su ubila njegova rođena braća, prema svedočenjima lokalnih izvora.
Vanđala Hamidu, 32-godišnji učitelj u islamskoj školi Svidiki u mestu Nankoma, okrug Bugiri, živeo je samo četiri kilometra od svog doma u selu Masita. Njegova odluka da primi Hristovu veru izazvala je neizreciv bes njegove porodice, što je kulminiralo nasiljem u kojem mu je oduzet život, prenosi christiandaily.com.
Hamidu je prešao u hrišćanstvo tokom evangelizacijskog skupa u Bulangeu kojem je prisustvovao sa svojim bratom, Vulasijem Jo Svamaduom. Dok je Hamidu nakon skupa ostao na dodatnim poukama o veri, Svamadu se vratio kući i preneo porodici vest o njegovom obraćenju. To je bio trenutak koji je zauvek promenio Hamiduov život – ali na tragičan način.
Vest o njegovoj novoj veri brzo se proširila selom Masita i školom u kojoj je predavao. Kada je saznao za Hamiduovu odluku, direktor škole je planirao je da ga otpusti na kraju školske godine, dok je porodica već smišljala osvetu. Dana 21. oktobra, četvorica njegove braće, predvođena Hii'reom Isifuom i Havumbom Džamadom, došla su u školu dok je Hamidu držao čas.
Shutterstock
Ilustracija
Posle dugog razgovora sa školskom upravom, braća su dobila dozvolu da ga odvedu, zajedno sa njegovim stvarima, nazad u rodno selo Masita. Međutim, ono što je usledilo bio je čin brutalnosti koji je šokirao i paralisao celo selo.
Po dolasku, braća su od Hamidua zahtevala da se odrekne Hrista. Njegovo odbijanje ih je razbesnelo. Isifu ga je udario, dok su ostali tražili štap kojim bi ga kaznili, verujući da je 39 udaraca kazna koju šerijat propisuje za otpadnike od islama.
- Čuli smo krike koji su probijali tišinu noći, vapaje za pomoć i jauke - rekao je jedan od lokalnih hrišćana za “Morning Star Njuz”.
- Kada smo stigli, videli smo Hamidua kako leži na zemlji dok ga trojica braće čvrsto drže, krvavog, dok su vikali: "Nevernik, nevernik, sramota, sramota za našu porodicu!"
Njegova majka, koja je stajala nedaleko, zapomagala je za pomoć, ali niko se nije usuđivao da se suprotstavi muslimanima i njihovom sprovođenju šerijatskog zakona.
Credit: PIUS UTOMI EKPEI / AFP / Profimedia
Iako muslimani čine najviše 12 procenata stanovništva Ugande, njihova prisutnost je najveća u istočnim delovima zemlje, gde je verske netolerancije svakodnevica
- Ubrzo je bio mrtav, ležeći u lokvi krvi. Imao je duboke povrede na glavi i grudima, nanete oštrim predmetom - dodao je izvor.
Pozvana je policija, ali su braća pobegla pre nego što su stigli. Lokalni bezbednosni organi još uvek tragaju za počiniocima, koji su od tada u bekstvu.
Ovaj jezivi čin nije usamljen. Samo nekoliko dana kasnije, 30. oktobra, ekstremisti su ubili Emanuela Dikusoku, 29-godišnjeg evangelistu i oca troje dece, nakon što je na skupu u okrugu Kaliro pomogao 18 muslimana da pređu u hrišćanstvo i odbio da se vrati islamu.
Progoni hrišćana u istočnoj Ugandi postali su sve učestaliji, a zločini poput ovog samo dodatno osvetljavaju borbu za versku slobodu u regiji.
Iako muslimani čine najviše 12 procenata stanovništva Ugande, njihova prisutnost je najizraženija u istočnim delovima zemlje, gde su incidenti nasilja i verske netolerancije postali zlokobna svakodnevica.
Neverovatnu priču o otkrivanju hrišćanstva otkrio je musliman, kome se prema njegovim rečima prikazao sin Božiji i poručio mu "da mu je sve oprošteno".
U južnoj Nigeriji, hrišćanske zajednice ponovo postaju meta nemilosrdnih napada nomadskih stočara Fulani, koji ne biraju ni vreme ni mesto, a njihove žrtve su nevini vernici – i to za vreme molitve.
U istočnom delu Ugande, radikalni pripadnici islamske zajednice izvršili su stravičan zločin nad sveštenikom, negovom ženom i dve ćerke, nakon što je on trojicu muslimana preobratio u hrišćanstvo, posvedočio je brat ubijenog, Džejms Tusubira.
Hrišćani u Siriji, jedna od najstarijih verskih zajednica na svetu s istorijom iz apostolskih vremena, na meti su naoružanih fanatika – verski progon preti da zauvek izbriše multikulturni duh ove zemlje, dok međunarodna zajednica nemo posmatra.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
U istočnoj Ugandi, jedna muslimanka otrovala je hrišćanski bračni par jer su njenu ćerku poveli u crkvu tokom Ramazana. Smrtonosnu večeru pojelo je i njeno dete, koje je, zajedno s „neprijateljima“, izdahnulo od otrova.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.