U južnoj Nigeriji, hrišćanske zajednice ponovo postaju meta nemilosrdnih napada nomadskih stočara Fulani, koji ne biraju ni vreme ni mesto, a njihove žrtve su nevini vernici – i to za vreme molitve.
U srcu Nigerije, zemlje koja je podeljena između života i smrti, hrišćani su, ponovo, postali meta brutalnih napada nomadskih stočara Fulani. U poslednjem talasu nasilja, koji je izazvao neizmernu tugu i očaj, dva života su ugašena, dok su još tri osobe poginule samo nekoliko dana ranije, dok su bili u središtu svojih molitava.
Selo Kurmin Kare, smešteno u okrugu Kačija u južnoj državi Kaduna, suočilo se sa teškim gubitkom – Audu Bala i Jonatan Mozes su poginuli u napadu stočara Fulani, dok su radili na svojim njivama. Fulani su pripadnici islamske zajednice i njihovi napadi na hrišćane godinama ne jenjavaju.
- Opkolili su ih i otvorili vatru. Obojica su poginula na mestu napada - govori Solomon Sanga, lokalni stanovnik, koji je za christiandaily.com tužno posvedočio o ovoj tragediji. Ovaj napad je deo neprekidne serije napada koju ekstremisti provode u pokušaju da zastraše hrišćanske zajednice, dok su polovinom septembra oteli i Jafeta Zarmu Jakubua dok je radio na svom imanju, a tražili su od njegove porodice otkup od 30 miliona naira.
Credit: Kola SULAIMON / AFP / Profimedia
Dok su hrišćani stajali pred Bogom, u molitvi, ni tada nisu bili pošteđeni. U selu Bakinpa Maro, takođe u državi Kaduna, stočari Fulani su napali parohijane Evangelističke crkve i Katoličke crkve. Tragedija je kulminirala tri smrtna slučaja, dok je 30 hrišćana, među kojima i pastor Bernard Gajere, odvedeno u nepoznatom pravcu, bez ikakvog traga.
Ovi napadi ne mogu se posmatrati kao izolovani incidenti. U selu Kalah Afogo, sa većinskim hrišćanskim stanovništvom, napadači su prošle godine upali u kliniku primarne zdravstvene zaštite, ubivši pet hrišćana i kidnapujući mnoge druge. Svaka od ovih tragedija nosi priču o nevinoj krvi, koja se prolila tokom molitve, simbola vere i zajedništva, zbog nesrećnog spoja nesigurnosti, radikalizma i narušenih granica.
Nigerija je, nažalost, postala najopasnije mesto na svetu za hrišćane, sa 4.118 ubijenih hrišćana u periodu od 1. oktobra 2022. do 30. septembra 2023. godine. Ni muško ni žensko, ni staro ni mlado – niko nije pošteđen. Ništa nije sveto u ovoj borbi za opstanak, ni crkve, ni škole, ni groblja. Država Kaduna, koja je deo ove mračne slike, nije samo brojčano pogođena – svaki napad nosi duboke emotivne ožiljke, ne samo fizičke, već i duhovne.
Credit: PIUS UTOMI EKPEI / AFP / Profimedia
Progon i ubistva hrišćana u Niheriji traju godinama
Ova država na zapadu Afrike, Nigerija se iz godine u godinu nalazi na spisku zemalja gde je najteže biti hrišćanin. U 2024. godini zauzima šesto mesto. Otmice, napadi na crkve, zatvaranje zajednica – to su sve realnosti sa kojima se suočavaju vernici u ovom delu sveta. Ipak, napadi stočara Fulani nisu samo obični napadi. U velikoj meri, oni su postali oružje u pokušaju da se nasilno zauzmu hrišćanska zemljišta i nametne islam, što se objašnjava teškom situacijom u kojoj se Fulani nalaze zbog dezertifikacije.
I dok sunce zalazi nad Nigerijom, pretežno hrišćanske zajednice i dalje tragaju za sigurnošću, dok se nijedno molitveno okupljanje više ne doživljava kao sigurno utočište. U senci nasilja, hrišćani neprestano moraju birati između života i svoje posvećenosti veri. Onoga dana kada molitva više neće biti dovoljno snažna da zaštiti od smrti, Nigerija će zauvek nositi još jedno ime – zemlja gde je krv nevinih prolivena u ime radikalnog ekstremizma.
U borbi sa tamnim silama, primer ovog svetitelja služi kao svetionik za sve one koji tragaju za duhovnom snagom. Kroz istinsko pokajanje i ljubav, svako može pronaći put ka slobodi i unutrašnjem miru.
Dok su patrijarsi širom pravoslavnog sveta poslali reči podrške i molitve za žrtve nesreće u Srbiji, carigradski patrijarh uputio je saučešće Španiji zbog poplava, ali ne i srpskom narodu. Da li iza ovog ćutanja postoji dublja poruka ili je reč o propustu u trenucima kada bi izraz solidarnosti bio znak bratske bliskosti?
Jednostavno, nekad Gospod dopušta da neko prođe kroz to iskustvo koje je na mnogo mesta opisano i u žitijama svetih, da bi nama preneo poruku da budemo ozbiljni i odgovorni kad je spasenje nas samih u pitanju, kaže protojerej-stavrofor Vladimir Stupar
U Crkvi Svetog Georgija, uz molitveno prisustvo mitropolita Irineja, služen je pomen žrtvama tragičnog događaja na novosadskoj železničkoj stanici. Verni narod i sveštenstvo uzneli su molitve za pokoj duša stradalih i brzo ozdravljenje povređenih.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Brutalan napad na crkvenu zajednicu u nigerijskoj državi Plato dogodio se neposredno posle božićne službe. Među ubijenima su trudnica i cela porodica, dok vlasti i dalje ignorišu pozive za zaštitu hrišćanske populacije.
U istočnom delu Ugande, radikalni pripadnici islamske zajednice izvršili su stravičan zločin nad sveštenikom, negovom ženom i dve ćerke, nakon što je on trojicu muslimana preobratio u hrišćanstvo, posvedočio je brat ubijenog, Džejms Tusubira.
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Tridesetdvogodišnji Vanđala Hamidu iz Ugande platio je životom odluku da postane sledbenik Hrista. Njegovo odbijanje da se odrekne nove vere razbesnelo je porodicu i dovelo do brutalnog napada koji je potresao selo Masita.
Novi poglavar Katoličke crkve izazvao je lavinu reakcija nakon otkrića da su američki donatori obećali milijardu evra za izbor „pravog“ pape, dok deficit Svete Stolice prelazi 83 miliona evra.
Muftija Jusufspahić predstavlja Srbiju u Kairu na skupu najvećih islamskih učenjaka, gde će se raspravljati o uticaju tehnologije na tumačenje vere i otvoriti vrata studentima za školovanje na Univerzitetu Al-Azhar.
Obred Havdale se izvodi subotom uveče, po završetku Šabata, što je trenutak kada nastupi noć - odnosno kada na nebu postanu vidljive tri srednje zvezde.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.