U Crkvi Svetog Georgija, uz molitveno prisustvo mitropolita Irineja, služen je pomen žrtvama tragičnog događaja na novosadskoj železničkoj stanici. Verni narod i sveštenstvo uzneli su molitve za pokoj duša stradalih i brzo ozdravljenje povređenih.
U Sabornoj crkvi Svetog velikomučenika Georgija u Novom Sadu, nakon zaamvone molitve na kraju svete liturgije, uz molitveno prisustvo episkopa bačkog Irineja, sveštenici i đakoni ove svetinje služili su pomen za sve tragično nastradale na železničkoj stanici. Okupljeni verni narod pridružio se molitvama za duše nastradalih i ozdravljenje povređenih.
Foto: SPC / Eparhija bačka
Pomen žrtvama tragedije na novosadskoj železničkoj stanici održan je u Sabornom hramu
Tokom svete liturgije posebna pažnja bila je posvećena molitvama za sve one koji su povređeni u ovom tragičnom događaju, uz molbu Gospodu za telesno i duhovno isceljenje. Vernici su, predvođeni svojim arhijerejem i sveštenstvom, uzneli molitve za spokoj duša nastradalih sugrađana, dok su se za povređene molili za brzo ozdravljenje i snagu za prevazilaženje posledica tragedije.
Nakon pomena, episkop bački Irinej obratio se prisutnima rečima utehe i podsećanja:
- Pomolili smo se na kraju svete liturgije, pre otpusta, u njenom toku, za duše novopostradalih naših sugrađana, nevinih žrtava, žrtava našeg opšteg ljudskog nemara i neosećanja za svetinju i odgovornost života kao dara Božjeg. Neka nam to bude tužan, ali važan povod za promenu našeg stava prema životu i prema našim poslušanjima i dužnostima, delanjima u životu - rekao je vladika bački..
Foto: SPC / Eparhija bačka
Vladika bački Irinej
Mitropolit Irinej je uputio reči ljubavi i pozvao prisutne da svaki svoj čin obavljaju sa osećanjem svetinje, kako bi se izbegle tragedije poput ove.
- Treba da uradimo nešto sitno, da napravimo neku sitnu stvar – napravimo je kao kada pravimo za hram Gospodnji nešto što će biti osvećeno za bogosluženje. Tada neće biti toliko ovakvih tužnih slučajeva - rekao je vladika Irinej, naglasivši da je odgovornost prema daru života svetinja koja traži posvećenost i ljubav.
- Neka Bog ovim nevino postradalim ljudima, našoj braći i sestrama, našoj deci, daruje večnu radost i pokoj u Carstvu Svome, a nama neka da duha smirenoumlja, trpljenja, trezvenoumlja, razuma, odgovornosti i, iznad svega, ljubavi. Vama svima neka Gospod bude na pomoći u svemu dobrom. Na mnoga i blaga leta! - zaključio je vladika Irinej, čije su reči odjeknule u tišini Saborne crkve, ostavljajući prisutne u dubokoj molitvi i razmišljanju.
Foto: SPC / Eparhija bačka
Pomen žrtvama tragedije na novosadskoj železničkoj stanici održan je u Sabornom hramu
Pomen u Sabornoj crkvi bio je trenutak zajedničkog bola i utehe, dok su vernici, predvođeni sveštenstvom, iskazali solidarnost i molitveno zajedništvo u znak poštovanja prema nastradalim sugrađanima, uz nadu da će Božija milost doneti utehu i ozdravljenje svima pogođenima ovom nesrećom.
Nakon strašne nesreće na novosadskoj železničkoj stanici, građani neprestano dolaze, paleći sveće i moleći se za pokoj duša i ozdravljenje povređenih. Dok Srbija tuguje, ikona Belog anđela s natpisom “Za pokoj duša stradalih” postala je simbol nade i sećanja.
U dubokoj povezanosti pravoslavne vere i bratske ljubavi, poglavar Ruske pravoslavne crkve uputio je iskreno saučešće srpskom narodu, moleći se za večni mir nastradalih i utehu onima koji tuguju.
Dok su patrijarsi širom pravoslavnog sveta poslali reči podrške i molitve za žrtve nesreće u Srbiji, carigradski patrijarh uputio je saučešće Španiji zbog poplava, ali ne i srpskom narodu. Da li iza ovog ćutanja postoji dublja poruka ili je reč o propustu u trenucima kada bi izraz solidarnosti bio znak bratske bliskosti?
Uz samo nekoliko sastojaka i malo strpljenja, otkrijte jednostavan način pripreme krofni koje su vekovima deo monaške trpeze – savršene za dane posta i trenutke kada želite da osetite toplinu prave domaće poslastice.
Smirenje, krotost, pravdoljubivost i čisto srce – osobine koje vode u večnu blaženost. „Ako želiš raj, budi takav“, poručuje svetitelj u svojoj pouci za nedelju četvrte sedmice Velikog posta.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Povodom nesreće na novosadskoj železničkoj stanici, paroh u Perlezu Aleksandar Nišević poziva na duboko preispitivanje i promenu – da u tuzi i patnji prepoznamo Božju opomenu, da svako od nas pronađe svoj deo odgovornosti i preduzme korake ka istinskoj ljubavi i brizi za bližnje.
U molitvenoj poruci upućenoj Patrijarhu Porfiriju i srpskom narodu, poglavar Rumunske pravoslavne crkve izrazio je duboko saučešće povodom nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu i pozvao na zajedničku molitvu za mir duša stradalih i brz oporavak povređenih.
Na Keju žrtava Racije, uz molitve je obeležena 83. godišnjica jednog od najtežih zločina u istoriji Novog Sada – pogroma koji je zauvek obeležio grad na Dunavu.
Ranije je patrijarh Porfirije uputio saučešće porodicama čiji članovi su nastradali. On je trada molitveno stao uz unesrećene, naglasivši važnost zajedništva i vere kao utehe u najtežim trenucima.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio tople reči muslimanskim vernicima povodom Ramazanskog bajrama, ističući važnost ljubavi, razumevanja i zajedništva među ljudima.
U paraklisu Bogoslovije Svetog Save održana je svečanost povodom 26. godišnjice NATO bombardovanja, na kojoj su odlikovani pojedinci koji su svojim delima svedočili požrtvovanost, patriotizam i neprolaznu ljubav prema srpskom narodu.
Hiljadu godina nakon Velike šizme, Carigradska patrijaršija i katolička crkva ponovo se približavaju. Mitropolit zborničko-tuzlanski u svom autorskom tekstu objašnjava kako Pashalna unija otvara pitanje budućnosti pravoslavlja, crkvene politike i uticaja Vatikana na Istok.
Liturgija, ispovest i predavanje sveštenika mitropolije zagrebačko-ljubljanske u glavnom gradu Hrvatske otkrili su snagu duhovnog zajedništva i odgovornost Crkve u ostvarivanju Hristovog dela spasenja.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Posle godina nesuglasica, Antiohijska i Jerusalimska patrijaršija obnovile su punoću crkvenog jedinstva u srcu Katara, šaljući snažnu poruku nade i zajedništva pravoslavnim vernicima širom sveta.