U istočnom delu Ugande, radikalni pripadnici islamske zajednice izvršili su stravičan zločin nad sveštenikom, negovom ženom i dve ćerke, nakon što je on trojicu muslimana preobratio u hrišćanstvo, posvedočio je brat ubijenog, Džejms Tusubira.
Tridesetogodišnji sveštenik Vir Mukisa, njegova dvadesetpetogodišnja supruga Anet Namugaja i njihove dve ćerke – sedmogodišnja Džudit Baniri i četvorogodišnja Silvija Bamukisa – poginuli su kada su radikalni pripadnici islamske zajednice zapalili njihov dom oko tri sata ujutru 13. oktobra, prenosi sajt "Morning Star News”.
Tragedija se dogodila u selu Kibale, u okrugu Mpumiro, oblasti Namutumba. Sveštenik Mukisa je preobratio muslimane u hrišćanstvo u septembru 2024. godine.
- Kada su trojica mladih muslimana prešla u hrišćanstvo, moj brat je počeo da dobija preteće poruke u kojima se tražilo da prekine svaki kontakt s novim obraćenicima i u kojima se tvrdilo da je njegov čin protivno učenju islama, koji zabranjuje prihvatanje vere nevernika - ispričao je Džejms Tusubira za "Morning Star News".
Dodao je da je u 2.48 časova noću video plamen i dim kako izlaze iz prozora kuće porodice njegovog brata.
- Požurili smo na mesto događaja i zatekli kuću gotovo potpuno uništenu, a tela su bila spržena do neprepoznatljivosti. Kako se razdanjivalo, počeli su da se okupljaju ljudi oko zgarišta. Pored su pronađene plastične boce s ostacima benzina - rekao je.
Prema Tusubirinim rečima, napadači žive u susednom selu, a sveštenik ih je poznavao.
Credit: Kola SULAIMON / AFP / Profimedia
Hrišćanski sveštenici u Africi često su prinuđeni protestima da ukazuju na stravišne progone i zložibne na afričkom kontinentu
Policija iz Kibalea je primila izveštaj o podmetnutom požaru u kojem su stradale četiri osobe. Policija traga za počiniocima koji su odmah pobegli.
Stanovnici sela su u velikom šoku i strahu zbog ovog strašnog zločina.
- Molimo vas, molite se za nas da radikalni muslimani koji su ubili mog brata i celu njegovu porodicu budu privedeni pravdi - pozvao je sve hrišćane Tusubira.
Takođe se izveštava da je u naselju Nankoma, okrug Bugiri, majku troje dece pretukao i opekao kiselinom njen muž musliman, 42-godišnji Džume Nisibambija, nakon što je saznao da je prešla u hrišćanstvo.
Trenutno se 27-godišnja Hidaja Nabafta nalazi na lečenju u bolnici zbog teških opekotina.
H. Nabafta je prešla u hrišćanstvo u avgustu 2024. godine u jednoj crkvi u selu Nankoma, a iz bezbednosnih razloga ime crkve nije otkriveno. Skriveno je ispovedala svoju veru i prisustvovala bogosluženju 9. oktobra, dok je njen muž bio u Kampali.
- Vratila sam se kući oko četiri sata popodne i zatekla muža. Pitao me gde sam bila; ćutala sam neko vreme, ali sam na kraju odlučila da mu kažem istinu da sam ozbiljno poverovala u Isusa - izjavila je žena za sa svog bolničkog kreveta.
Credit: PIUS UTOMI EKPEI / AFP / Profimedia
Hrišćani su u Africi često žtrve muslimanskih ekstrema
Prema njenim rečima, posedovala je hrišćanske brošure o životu Hrista.
- Kada je čuo moje priznanje, muž se razbesneo, napao me pesnicama i počeo da me bije. Pokušala sam da dozovem pomoć, ali uzalud - nastavila je Nabafta.
Dž. Nisibambi se na trenutak udaljio, ostavivši ženu da leži na zemlji, a kada se vratio, polio ju je kiselinom iz akumulatora.
- Izgubila sam svest i osvestila se tek na bolničkom krevetu - ispričala je majka troje dece, uzrasta 7, 5 i 2 godine.
Komšije koje su ubrzo pritekle u pomoć odvezle su nesrećnu ženu u bolnicu u Bugiriju, gde će nastaviti lečenje nekoliko nedelja. Očekuje se da će joj biti potrebne plastične operacije (rekonstrukcija kože) na delovima tela ozbiljno oštećenim kiselinom.
Ovo su samo dva od mnogih slučajeva progonstva hrišćana u Ugandi.
Ustav Ugande i drugi zakoni zemlje garantuju slobodu veroispovesti, uključujući pravo da se propoveda vera i prelazi iz jedne religije u drugu.
Republika Uganda se nalazi u istočnoj Africi, a njen broj stanovnika iznosi 45 miliona. Većina žitelja Ugande ispoveda hrišćanstvo; muslimani čine najviše 12% populacije – najveća koncentracija muslimana je u istočnim regionima zemlje.
Otac Hristodulos Papaioanu u emotivnoj ispovesti otkriva duboku tugu zbog gubitka sina Kiprijana u strašnoj železničkoj nesreći. Njegove reči, prožete bolom i verom, dirnuće svakoga ko je ikada doživeo gubitak.
U južnoj Nigeriji, hrišćanske zajednice ponovo postaju meta nemilosrdnih napada nomadskih stočara Fulani, koji ne biraju ni vreme ni mesto, a njihove žrtve su nevini vernici – i to za vreme molitve.
Koledž u Melburnu, koji je osnovala Metodistička crkva, suočava se s osudama zbog zabrane hrišćanskih obeležja uz obrazloženje da "narušavaju ugled" škole, dok su simboli subkultura i LGBT motiva i dalje dozvoljeni.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Tridesetdvogodišnji Vanđala Hamidu iz Ugande platio je životom odluku da postane sledbenik Hrista. Njegovo odbijanje da se odrekne nove vere razbesnelo je porodicu i dovelo do brutalnog napada koji je potresao selo Masita.
Brutalan napad na crkvenu zajednicu u nigerijskoj državi Plato dogodio se neposredno posle božićne službe. Među ubijenima su trudnica i cela porodica, dok vlasti i dalje ignorišu pozive za zaštitu hrišćanske populacije.
U hrišćanskoj svetinji dok je hor pevao molitvenu himnu, prisutni vernici u panici su tražili spas. Zahvaljujući prisebnosti ranjenog čuvara i jednog vernika, tragedija nije poprimila razmere masakra. Policija i dalje istražuje motive napada.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.