Mađarski premijer ističe da će budućnost dece u Evropi odrediti pitanje koje je staro 1.400 godina i pita zašto evropski narodi dopuštaju masovno doseljavanje iz islamskog sveta dok hrišćani ginu na ratištima Ukrajine.
Dok rat u Ukrajini ulazi u svoju treću godinu, a evropske prestonice nastavljaju da šalju novac, oružje i ljude u krvavi sukob, mađarski premijer Viktor Orban upozorava na pitanje koje, kako kaže, duboko pogađa samu srž evropske civilizacije.
- Pitam se, koja je svrha toga što hrišćanski evropski narodi ubijaju jedni druge u stotinama hiljada na frontu rusko-ukrajinskog rata, dok na drugoj strani kontinenta puštamo milione migranata iz potpuno strane nam islamske kulture? Zašto je ovo dobro za Evropu? Može li mi neko objasniti značenje toga? To nije samo sramotno, to je apsolutno nenormalno - poručio je Viktor Orban, prenosi portal Saveza pravoslavnih novinara.
Nicolas Landemard / Le Pictorium / imago stock&people / Profimedia
Premijer Mađarske Viktor Orban
Pravi istorijski izazov nije rat u Ukrajini
Orban smatra da evropski političari gube iz vida ono što je zaista presudno za opstanak kontinenta i njegovih naroda:
- Možda se ukrajinski sukob sada mnogima čini važnim, ali on neće odrediti budućnost naše dece i unučadi. Njihova budućnost će zavisiti od sasvim drugog pitanja, koje postoji na Mediteranu već 1.400 godina – u kom pravcu će se razvijati naša civilizacija, hrišćanskom ili islamskom?
U njegovim rečima odjekuje davno zaboravljena istina o evropskom identitetu: kontinent koji je vekovima gradio svoje temelje na hrišćanstvu sada, kako ističe mađarski premijer, srlja u gubitak i duhovnog i demografskog uporišta.
Dok hrišćanski narodi ratuju međusobno, Evropa otvara svoja vrata ljudima iz kultura koje, prema Orbanovim rečima, nose potpuno drugačiji pogled na svet, porodicu i Boga. Njegovo pitanje odzvanja poput zvona opomene: kuda ide Evropa, i ko će uopšte ostati da je naziva svojim domom?
Studija pod nazivom Globalna verska slika, objavljena u ponedeljak 9. juna, drugo je izdanje ovog demografskog izveštaja o religijama, koje "Pew Research Center" sprovodi od 2010. godine.
U razgovoru sa Skotom Hortonom, poznati voditelj izneo je tezu da su Sjedinjene Američke Države, od bombardovanja Nagasakija do sukoba u Siriji i na Balkanu, uvek bile na strani onih koji ubijaju hrišćane, naglašavajući da takvi izbori nisu slučajni, već strateški.
Na petu godišnjicu pretvaranja velike pravoslavne svetinje u džamiju, turski predsednik izazvao ogorčenje sveta rečima da je oslobodio spomenik i vratio ga „molitvi Muhameda“.
Car Likinije naredio je najstrašnije mučenje, ali ni vatra ni bol nisu slomili njihove reči – „Mi smo hrišćani“. Danas ih slavimo kao svetitelje čija hrabrost nadahnjuje vekovima.
Pod budnim blagoslovom mitropolita mileševskog, obnovljeni hram Vaznesenja Gospodnjeg spreman je da ponovo zaštiti tajne molitve i duhovnu nadu budućih pokolenja — pod krovom koji čuva i ruku Svetog Save.
Prisustvo prelata Džozefa Tobina na pravoslavnom bogosluženju, tokom kojeg ga je patrijarh Vartolomej oslovio titulom "visokopreosvećeni", izazvalo je oštre reakcije vernika širom sveta i otvorilo ozbiljna kanonska pitanja o granicama dijaloga s Vatikanom.
Mađarski premijer ističe da će budućnost dece u Evropi odrediti pitanje koje je staro 1.400 godina i pita zašto evropski narodi dopuštaju masovno doseljavanje iz islamskog sveta dok hrišćani ginu na ratištima Ukrajine.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Strah od sve većeg broja incidenata usmerenih protiv hrišćana dodatno pojačava zabrinutost zbog kontinuiranog priliva migranata, pretežno iz Severne i Subsaharske Afrike.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.
Prisustvo prelata Džozefa Tobina na pravoslavnom bogosluženju, tokom kojeg ga je patrijarh Vartolomej oslovio titulom "visokopreosvećeni", izazvalo je oštre reakcije vernika širom sveta i otvorilo ozbiljna kanonska pitanja o granicama dijaloga s Vatikanom.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
Saznajte kako se priprema tradicionalna jagnjeća kapama sa spanaćem, koja budi nostalgiju za detinjstvom, bakinom kuhinjom i prazničnom tišinom pred ikonama.