"BESPARICA, ŽIG I ODSUSTVO EMOCIJA" Ovako Sveti Oci vide dolazak Antihrista: Kad se to desi znajte da je blizu
Brojna su predviđanja kako će izgledati dolazak Antihrista, a prema njihovim rečima taj događaj će pratiti određene naznake i promene.
Ikona Presvete Bogorodice, doneta iz manastira Svetog Save Osvećenog, postala je simbol majčinske ljubavi, snage i neizmjerne milosti koja nas vodi kroz istoriju i veru.
Srpska pravoslavna crkva 25. januara slavi ikonu Mlekopitateljnicu, jednu od najsvetijih slika Presvete Bogorodice, koja nosi duboko duhovno značenje i svedoči o ispunjenju proročanstva izrečenog više od osam vekova pre njenog dolaska među nas. Ova ikona nije samo umetničko delo; ona je nosilac Božije blagodati i duhovne poruke koja povezuje prošlost sa sadašnjošću, i to na način koji je za vernike duboko inspirativan.
Priča o ikoni Mlekopitateljnici počinje u Svetoj zemlji, u manastiru Svetog Save Osvećenog kod Jerusalima. Iako je ovaj manastir mesto hodočašća i duhovnog okupljanja, najvažniji trenutak u njegovoj istoriji desio se kada je u njega stigao Sveti Sava Srpski, veliki osnivač Srpske crkve i duhovni otac našeg naroda. Prema proročanstvu koje je osam vekova ranije izrekao Sveti Sava Osvećeni, trebalo je da dođe jedan srpski monah po imenu Sava, kome će monasi predati ikonu Mlekopitateljicu i žezal Svetog Save Osvećenog.
Ležeći na samrtnoj postelji, Sveti Sava Osvećeni okupio je monahe i zatražio da ispune njegovo zaveštanje: da njegov igumanski štap i ikonu Majke Božije Mlekokopitateljice predaju "budućem princu sa Zapada koji bude nosio njegovo ime". Kada je 1217. godine Sveti Sava Nemanjić posetio manastir Svetog Save Osvećenog, igumanski štap je tri puta pao, a ikona Majke Božije Mlekokopitateljice krenula je prema njemu.
Monasi su se setili ovog proročanstva i, ispunjeni svetim strahom i poštovanjem, predali mu obe svete stvari – ikonu Mlekopitateljicu i žezal. Ikona je potom postavljena s desne strane carskih dveri u Posnici na Svetoj Gori, dok je žezal, simbol vlasti i duhovne moći, čuvan u keliji nazvanoj „Paterica“ na Kareji, gde je često boravio i sam Sveti Sava.
Ova ikona nije samo znamenje Božije prisutnosti, već i podsjećanje na jedinstvenu misiju Svetog Save, koji je ujedinio srpsku crkvu i narod pod okriljem pravoslavlja. Proročanstvo je ispunjeno, a ikona Mlekopitateljica postala je simbolom majčinske ljubavi i zaštite, jer prikazuje Presvetu Bogorodicu koja blagosilja i hrani verni narod.
Da praznik posvećen ikoni Mlekopitateljici, Crkva nas poziva da se udubimo u molitvu i pevanje tropara posvećenog ovoj svetinji. Tropar, upućen Presvetoj Bogorodici, ujedno nas podseća na duboku mističnu stvarnost Božijeg utelovljenja i majčinske ljubavi koju je Bogoslovna Majka pružila svom Sinu.
„(glas 1) Voljom Očevom od božanskog Duha bez semena si začela Sina Božijeg. Jer Onaj koji je od Oca bez matere pre svih vekova, radi našeg spasenja proizišao je iz tebe, bez oca, telesno, kao Mladenac (Dete), i mlekom si ga svojim hranila. Zato ne prestaj da se moliš za izbavljenje duša naših od svih žalosti.“
Ovaj tropar nas poziva da prepoznamo i priznajemo božansku tajnu koja je u ovoj ikoni. Mlekopitateljica nam pokazuje kako je Bog, postavši ljudskim bićem, uzeo na sebe ljudsku patnju i nemoć, a Bogorodica, kao majka, postala ikona ljubavi koja ne prestaje da se moli za nas. Molićemo se i mi danas, ujedinjeni u vernosti i ljubavi, da nas ona zaštiti i izbavi od svih nevolja koje nas snalaze.
Danas, kada je slavimo, setimo se tih svetih trenutaka i budimo zahvalni što nas je Bog obdario ovom prelepom svetinjom. Iako je prošlo mnogo vekova, snaga ove ikone ne jenjava, a ona nam i dalje svedoči o dubokoj povezanosti srpskog naroda sa svojim svetiteljima i sa Svetom Goricom, mestom duhovne snage i neizmjerne milosti.
Ikona Mlekopitateljica nas podseća na prisutnost Bogorodice u našim životima, kao i na to da je svaki trenutak našeg života deo Božijeg plana, u kojem se ispunjavaju proročanstva, ali i neizmerno uzdizanje duhovne tradicije koju nam je ostavio Sveti Sava.
Brojna su predviđanja kako će izgledati dolazak Antihrista, a prema njihovim rečima taj događaj će pratiti određene naznake i promene. U jubilarnoj godini posvećenoj 850. godišnjici rođenja Svetog Save, patrijarhova božićna poslanica osvetljava put jedinstva, ljubavi i bratoljublja, uz apel za mir na Kosovu i Metohiji i podsećanje na značaj poštovanja mladosti i zajedništva. U srdačnom susretu u Prijepolju, mitropolit mileševski pohvalio rad Kluba i značaj časopisa Savindan koji čuva svetosavske vrednosti za nove generacije. Iako su ovi stihovi postali simbol vere i ljubavi prema Svetom Savi, pominju se imena nekoliko sveštenika i jednog monaha kao potencijalnih autora. Otkrijte sve o njenoj istoriji, uticaju i tragovima koji vode do misterioznog stihopisca.Molitva uz ovaj tropar danas donosi blagoslov
"BESPARICA, ŽIG I ODSUSTVO EMOCIJA" Ovako Sveti Oci vide dolazak Antihrista: Kad se to desi znajte da je blizu
"BUDIMO DOSTOJNI NASLEDNICI SVETOG SAVE, A NE KAINA": Božićna poslanica patrijarha srpskog Porfirija (VIDEO)
DUHOVNA SNAGA SVETOSAVLJA: Vladika Atanasije blagoslovio rad Mileševskog kulturnog kluba Sveti Sava
KO JE NAPISAO HIMNU “USKLIKNIMO S LJUBAVLJU”? Misterija najpoznatije pesme o Svetom Savi traje duže od dva veka (VIDEO)
Kada je 1217. godine Sveti Sava Nemanjić posetio manastir Svetog Save Osvećenog, igumanski štap je tri puta pao, a ikona Majke Božije Mlekokopitateljice krenula je prema njemu.
Prema predanju, ovu ikonu je lično ikonopisao Apostol Luka. Ikonopisana je na osnovu istine Jevanđelja: da je Presveta Bogomajka dojila ovaploćenog Gospoda Hrista kao Sina Svoga, što je ona žena u Jevanđelju ispovedila rečima upućenim Hristu: "Blažena utroba koja Te je nosila, i dojke koje si sisao" (Lk 11,27).
Njegov život, od susreta sa Hristom i apostolom Petrom pa do mučeničke smrti, svedoči o tome da istinska molitva ima snagu da sačuva čitav narod i porazi tamu ovoga sveta.
Spomenikom kulture od velikog značaja proglašena je 1983. godine.
Priča o mladiću iz Jerusalima koji je svojim životom pokazao da istinska snaga dolazi iz ljubavi prema Hristu, čak i pred najtežim iskušenjima i mučeništvom.
Vojvoda koji je ostavio vojsku, slavu i bogatstvo zbog Hrista i postao stub ognjene molitve
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
Pouka koju treba da primenimo, i na taj način olakšamo sebi um od nepotrebnih opterećenja.
Podsećamo na razgovor koji je sa mitropolitom Amfilohijem 21. jula 2018. godine vodio protojerej Nikola Pejović, glavni i odgovorni urednik "Radio Svetigore", u ovom intervju je govorio o svom monaškom putu i rukopoloženju, koje se dogodilo na današnji dan.
Spomenikom kulture od velikog značaja proglašena je 1983. godine.
Beseda Svetog Nikolaja Ohridskog i Žičkog za ponedeljak 7. sedmice po Duhovima otkriva tajnu Hristovog živog kamena i poziv da budemo deo duhovnog hrama Božijeg koji nikada ne propada.
Na dan Svetog velikomučenika Prokopija, 21. jula, vernici mu se obraćaju za zdravlje, mir u domu, sreću porodice i hrabrost pred iskušenjima, verujući da molitve pred njegovom ikonom donose utehu i snagu u svakodnevnom životu.
Od molitvi do litija i narodnih rituala – šta nas Sveti Prokopije uči o pravoj veri i opasnostima sujeverja