Jedna od najlepših i najpoznatijih himni u srpskoj pravoslavnoj tradiciji, "Uskliknimo s ljubavlju", nije samo pesma, već simbol neuništivog poštovanja prema Svetom Savi, osnivaču Srpske pravoslavne crkve i jednom od najvećih srpskih svetitelja. Njenih nekoliko jednostavnih, ali snažnih stihova koji pozivaju na ljubav i zajedništvo pevaju se širom Srbije, ali i u srpskoj dijaspori, kao iskaz vere, ljubavi i nade.
Ova pesma je duboko ukorenjena u srpskoj duhovnoj tradiciji i danas je simbol svetosavskog duha koji ujedinjuje verne na svakom koraku. Međutim, misterija koja se veže za nju nije u njenoj snazi i emotivnom uticaju, već u njenom autoru. Himna Svetom Savi nastala je, pretpostavlja se, ili krajem 18. veka ili u periodu između 1804. i 1817. godine. Originalni rukopis nije sačuvan, već samo prepis iz 1832. godine, zbog čega je autor pesme i dalje nepoznat.
Printscreen
Ikona Svetog Save
Iako je mnogima dugo bila pripisivana autorstvu Vasa Živkovića, sveštenika iz Novog Sada, verovatno zbog njegove veze sa pisanjem drugih himni, današnja istraživanja ne potvrđuju ovu pretpostavku. Pomenuti su još neki autori, kao što su Pavle Stamatović i Jovan Grigorijević, obojica sveštenici, međutim, ni njihova autorstva nisu potvrđena. Analizom stila teksta i pominjanjem Srema, pretpostavlja se da je himna nastala u ovom regionu i da je njen pisac bio monah, čiji je rad bio duboko prožet ljubavlju i poštovanjem prema Svetom Savi.
Sigurno je da je pesma postala prva srpska himna novog veka. U vreme kada se u srpskoj kulturi tek počeo razvijati običaj stvaranja himni, pesma o Svetom Savi nije bila samo religiozna, već i nacionalna. Nije postojala tradicija nacionalnih himni kao što je danas poznajemo, te je Svetosavska himna postavila temelje za sve buduće himne i pesme koje slave narodnu, kulturnu i duhovnu baštinu.
Facebook
Svoju verziju pesme "Uskliknimo s ljubavlju" uradili značajni srpski kompozitori poput Stevana Mokranjca, Davorina Jenka i Petra Krstića
Prvi notni zapis himne zabeležio je 1858. godine Kornelija Stankovića, neposredno nakon proslave Svetog Save u Beču, čime je ova pesma postala još prisutnija u liturgijama i crkvenim bogosluženjima. Kasnije su svoju verziju pesme uradili značajni srpski kompozitori poput Stevana Mokranjca , Davorina Jenka i Petra Krstića, čime je ona postala nezaobilazni deo srpske duhovne i muzičke tradicije.
Bez obzira na to ko je zapravo autor, pesma "Uskliknimo s ljubavlju" ostaje najlepši izraz duhovnog poštovanja prema Svetom Savi i sveobuhvatnoj ideji svetosavske misli. Njeni stihovi nas podsećaju na to koliko je važno očuvati veru, tradiciju i jedinstvo među svim Srbima, bez obzira na geografske granice. Njena simbolika nije samo religiozna, već i nacionalna, jer podseća na važnost zajedništva i ljubavi kao temelja za svakog vernika i narod.
Foto: SPC
Prikaz Svetog Save na jednoj od fresaka
Kroz nju, Srbi širom sveta slave Svetog Savu i ponosno pevaju, ne samo u crkvama, već i na proslavama, školskim priredbama i porodičnim okupljanjima. "Uskliknimo s ljubavlju" nije samo himna, ona je poziv na duhovno buđenje, na oživljavanje svetosavskog duha u svakom verniku, ali i podsećanje na to da je ljubav temelj svake pravoslavne porodice i svakog naroda. Ona je poziv na ljubav prema Bogu, prema svetosti, prema svom narodu i njegovoj tradiciji.
Sveti Sava, čija se duhovna baština u pesmi slavi, ostavio je neizbrisiv trag u istoriji Srbije i srpskog naroda. Osnovao je Srpsku pravoslavnu crkvu, utemeljio školstvo i obrazovanje, i postavio temelje za duhovnu obnovu naroda. Himna "Uskliknimo s ljubavlju" osvežava te temelje, podsećajući nas da ljubav prema Bogu i svetosti nije samo čin u crkvi, već i svakodnevni poziv na život u skladu sa vrednostima koje su nam ostavili naši preci.
Facebook
Pesmu "Uskliknimo s ljubavlju", Srbi širom sveta ponosno pevaju, ne samo u crkvama, već i na proslavama, školskim priredbama i porodičnim okupljanjima
Kroz stihove ove himne odzvanja ne samo duboko verovanje, već i poruka ljubavi i vere koja traje, koja podstiče na jedinstvo i zajedništvo. Ova himna nije samo muzika; ona poziva na život ispunjen ljubavlju, poštovanjem i u skladu sa svetosavskim vrednostima.
VIDEO
Patrijarh Porfirije poziva narod na pomirenje, očuvanje vere i proslavu 850. godišnjice rođenja Svetog Save, temelja naše duhovnosti i zajedništva u 2025. godini.
U srdačnom susretu u Prijepolju, mitropolit mileševski pohvalio rad Kluba i značaj časopisa Savindan koji čuva svetosavske vrednosti za nove generacije.
Ovo postriženje naziva se „drugim krštenjem“, postrizavani se očišćuje od svih grehova i postaje "sin svetlosti“.
Sveti Jakov Tsalikis u svojoj mudrosti otkriva duboku istinu o prisutnosti anđela čuvara u životima svih vernika, koji nas štiti, vodi kroz životne izazove i brani pred Bogom. Ova duhovna poruka podseća nas na važnost očuvanja tog božanskog saveznika.
Praksa koju je Sveti Sava usadio u srpski dom predstavlja svojevrstan nastavak liturgije, neraskidivu vezu između generacija, vere i Hristovog prisustva u svakom domu.
Kroz nepokolebljivu veru i predanost, ova svetiteljka ostaje svetionik pravoslavlja, pokazujući snagu i lepotu bogoljubive majke koja je vodila svoju porodicu putem pravičnosti i ljubavi.
Posle liturgije u Crkvi Svetog mučenika kneza Lazara u kripti hrama Svetog Save, reči poglavara SPC ispunjene verom i ljubavlju, osnažile su duh sabranih vernika i podsetile ih na vrednosti koje treba negovati i slediti u svakodnevnom životu.
Prizor je činio veliki broj duša preminulih, svetaca, a zajedno sa njima bili su anđeli.
Mnogi vernici su u nedoumici zbog različitih tumačenja o pripremi za Svetu tajnu pričešća. Osnivač Srpske pravoslavne crkve je u svom Nomokanonu ostavio precizne smernice koje i danas osvetljavaju put ka dostojnom pričešćivanju.
Da bi brak opstao, neophodno je raditi na međusobnoj komunikaciji, poštovanju i spremnosti za kompromis.
U ovom Jevanđelju se govori o tome kako je Isus Hrist pripovedao narodu neznabožačkom.
Nakon otvaranja grobnice 2006. godine, telo starca, koje je u grobu stajalo punih petnaest godina, pronađeno je potpuno netruležno i miomirisno.
Iako su ovi stihovi postali simbol vere i ljubavi prema Svetom Savi, pominju se imena nekoliko sveštenika i jednog monaha kao potencijalnih autora. Otkrijte sve o njenoj istoriji, uticaju i tragovima koji vode do misterioznog stihopisca.
Odlazeći predsednik SAD napisao je poruku nade i blagoslova novom lideru Amerike, u nastavljanju istorijske tradicije.
Rekordna oluja donela je jaku snežnu padavinu na Nju Orleans, prekrivajući palme svežim slojem snega i zaustavljajući inače užurbani grad.
U hramu Hrista Spasitelja u ruskoj prestonici biće služena liturgija na turskim jezicima, nakon čega sledi prva pravoslavna turkološka konferencija, koja ruši predrasude o verskom identitetu i otkriva bogato duhovno nasleđe.
Ovo je jedna od tri ikone koje je Bogorodica svojom rukom blagoslovila.
Ekumenska molitva u Minhenu, na kojoj su učestvovali pravoslavni mitropolit, katolički kardinal i luteranski biskup, ponovo je otvorila pitanje granica dijaloga i kanonske opravdanosti zajedničkih bogosluženja sa nepravoslavnim denominacijama.