Visoki predstavnici Crkve i države svedočili su istorijskoj ceremoniji u Rimu, u kojoj je duhovna pesma posvećena prvom srpskom arhiepiskopu odzvanjala u srcu katoličkog sveta, u prisustvu pape Franje i visokih predstavnika Srbije.
U samom srcu večnog grada, pod svodovima veličanstvene bazilike Svetog Pavla izvan zidina, 25. januara 2025. godine, desio se trenutak od neprocenjive duhovne i istorijske važnosti. Ovaj događaj, koji je postao simbol jedinstva i duhovne snage, jer je po prvi put u istoriji srpska crkvena i državna delegacija prisustvovala izvođenju himne Svetom Savi u Vatikanu. Tu čast imala je Niška crkvena pevačka družina Branko, čiji koreni sežu u davnu 1887.
SPC
SPC
Vladika Petar (desno), beogradski nadbiskup, kardinal Ladislav Nemet (sredina) sa članovima Niške crkvene pevačke družine Branko
Ovaj trenutak odigrao je u prisustvu poglavara Katoličke crkve, pape Franje, koji je prethodno predvodio službu u društvu visokih predstavnika Srpske pravoslavne crkve i Republike Srbije. Među prisutnima bili su episkop toplički Petar, vikar Patrijarha srpskog, ambasador Republike Srbije u Vatikanu Sima Avramović, nadbiskup beogradski kardinal Ladislav Nemet, kao i predstavnici Ministarstva kulture Republike Srbije.
Četrdesetominutni nastup hora Branko bio je prožet dubokom duhovnošću, a melodije koje su nosile vekovnu srpsku crkvenu tradiciju oživele su duh prošlih vremena. Ipak, najuzvišeniji trenutak večeri nastao je kada su zvuci himne Svetom Savi ispunili prostorije bazilike, donoseći sa sobom duh pravoslavlja i neizbrisivo sećanje na prosvetiteljski lik prvog srpskog arhiepiskopa. To je bio prizor koji će zauvek ostati urezan u srcima prisutnih - moment kada su se prošlost i sadašnjost susrele pod svodovima jedne od četiri velike rimske bazilike.
SPC
Niška crkvena pevačka družina Branko
Ovaj značajan događaj omogućila je Fondacija Za srpski narod i državu, koja je prepoznala misiju hora Branko i pružila im podršku na njihovom putu u Rim. Kroz očuvanje tradicije i promovisanje srpskog kulturnog i duhovnog nasleđa, Fondacija i hor Branko postavili su čvrste temelje za dalju saradnju, sa jasnim ciljem - jačanje srpske kulture i vere, kako u domovini, tako i van njenih granica.
Ovim nastupom u srcu katoličkog sveta, srpska crkvena i državna delegacija poslala je snažnu poruku o dijalogu, međusobnom poštovanju i kulturnoj razmeni, a himna Svetom Savi, izvedena u Rimu, postala je još jedan most koji spaja narode u veri i ljubavi.
Novi kardinal Rimokatoličke crkve otkriva kako je vest o njegovom imenovanju dočekana u Rimu, ali i šta za njega znači biti most između različitih kultura i tradicija.
Iako su ovi stihovi postali simbol vere i ljubavi prema Svetom Savi, pominju se imena nekoliko sveštenika i jednog monaha kao potencijalnih autora. Otkrijte sve o njenoj istoriji, uticaju i tragovima koji vode do misterioznog stihopisca.
U molitvenoj atmosferi sabranja, poglavar Srpske pravoslavne crkve je poslao snažnu poruku o ljubavi, veri i zajedništvu, podsećajući da svetosavlje nije samo prošlost, već putokaz za svakodnevni život.
Patrijarh Porfirije služio je liturgiju u Hramu Svetog Save, a u nadahnutoj besedi poslao je snažnu poruku o veri, jedinstvu i večnosti svetosavskog nasleđa - blagočestivim vernicima koji su se sabrali da u molitvi proslave ime utemeljitelja Srpske Pravoslavne Crkve.
Donosimo tradicionalni recept kraljice bajramske sofre – čorbe koja krije mudrost predaka i mirise dana kada su begovi i age okupljali narod oko svojih trpeza.
Beseda Svetog Nikolaja Ohridskog i Žičkog za ponedeljak 7. sedmice po Duhovima otkriva tajnu Hristovog živog kamena i poziv da budemo deo duhovnog hrama Božijeg koji nikada ne propada.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Na prijemu u Patrijaršiji istaknuto je da Srbija predstavlja primer harmonije među verama, a razgovarano je o jačanju dijaloga, miru i zajedničkim vrednostima koje povezuju Istok i Balkan.
Uoči praznika Vratnjanske ikone Presvete Bogorodice Domostrojiteljnice, mitropolit Ilarion zamonašio je novu sestru ove svetinje, a prazničnu radost upotpunile su duhovne pesme, molitve i velika dobročinstva.
Na saboru u Bilješevu kod Kaknja mitropoliti i verni narod iz svih krajeva sveta otkrivaju neispričane priče o hrabrosti i neuništivoj veri sveštenomučenika koji su izabrali večni život, ostavljajući neizbrisiv trag u duhovnoj istoriji Srba.
Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja.
U manastiru Ostrogu je sarađivao sa ocem Jovanom (Radosavljevićem), upravnikom monaške škole i svojim duhovnim ocem. Ubrzo je otišao u vojsku, a zatim je otputovao kao poklonik na Svetu goru.
Priča o mladiću iz Jerusalima koji je svojim životom pokazao da istinska snaga dolazi iz ljubavi prema Hristu, čak i pred najtežim iskušenjima i mučeništvom.