U molitvenoj atmosferi sabranja, poglavar Srpske pravoslavne crkve je poslao snažnu poruku o ljubavi, veri i zajedništvu, podsećajući da svetosavlje nije samo prošlost, već putokaz za svakodnevni život.
Uoči praznika Svetog Save, prvog arhiepiskopa i prosvetitelja srpskog naroda, Hram Svetog Save na Vračaru bio je ispunjen svetlošću sveća i duhovnim zanosom sabranih vernika. Večernje bogosluženje obasjalo je duše prisutnih, dok je srpski patrijarh Porfirije uputio reči koje su, poput svetlosti sa fresaka hramovnih svodova, osvetljavale put vere, zajedništva i ljubavi prema Bogu i bližnjima.
- Evo dana koji stvori Gospod, dana u kojem smo svi izobilno blagosloveni Njegovom ljubavlju i milošću - započeo je patrijarh, istakavši značaj Svetog Save kao temeljnog kamena srpskog identiteta.
Foto: SPC
Navečerje Savindana u Hramu Svetog Save na Vračaru
- On je naše ime i prezime. Ako bismo rekli "Sveti Sava", znali bismo ko smo, ali i drugi bi po tome znali ko smo.
U atmosferi molitve i bogosluženja, reči patrijarha podsećale su na neprocenjivu duhovnu baštinu Svetog Save, koji je, utemeljujući Srpsku Pravoslavnu Crkvu, istovremeno ugradio duhovne vrednosti u temelje srpskog naroda. „Kada bismo pokušali da govorimo o Svetom Savi, ne bismo znali odakle da počnemo, niti bismo imali dovoljno vremena da do kraja opišemo veličinu njegovog dela“, naglasio je patrijarh Porfirije, podstaknuvši verne da se zapitaju:
- Šta smo mi učinili za Svetog Savu i ono što on predstavlja u našem narodu?
Foto: SPC
Navečerje Savindana u hramu Svetog Save na Vračaru
Hram Svetog Save nije samo bogoslužbeni prostor, već i simbol sabornosti, zajedništva i vere u Hrista, nastavio je patrijarh Porfirije, naglašavajući da su sabranja koja nisu u ime Hristovo prolazna i nemaju večnu vrednost.
- Ovo je mesto koje sabira sve ljude dobre volje, mesto zapečaćeno Svetim Savom, koji pokazuje da je krst ono po čemu se prepoznajemo. Jer u krstu se nalazi sila Vaskrsenja.
Patrijarh je podsetio i na poziv Gospoda Hrista da ljubimo ne samo prijatelje, već i neprijatelje, jer je ljubav suština hrišćanskog bića.
Foto: SPC
Patrijarh porfirije
- Gospod Hristos nije došao da sudi, već da spase. Sveti Sava je sledio taj put ne sabljom i oružjem, već ljubavlju i razgovorom, učeći nas da nosimo krst smirenja, krotkosti i strpljenja.
Potom je patrijarh istakao:
„Svoj deci Svetog Save želim zaštitu i smirenje, ljubav i slogu, a naročito to želim našoj deci i našoj omladini, da imaju zaštitu Svetog Save, da imaju njegovo smirenje, njegovu krotost, njegovu ljubav prema Hristu i prema bližnjima, kako njima, tako i svima nama koji osećamo sebe da jesmo deca Svetog Save. A molimo se Bogu da to Bog da svim ljudima i čitavom svetu, kako bismo onda zajedno sa Svetim Savom mogli da se radujemo današnjem danu i svakom danu kao daru Božjem, da se radujemo jedni drugima i da zajedno možemo da slavimo Njega Jednoga, u Trojici Boga, Oca i Sina i Svetoga Duha.
Foto: SPC
Služeno je večernje sa petohlebnicom
Podsećajući na istorijsko i duhovno nasleđe Svetog Save, patrijarh Porfirije je istakao njegovu ulogu u dobijanju autokefalnosti Srpske Pravoslavne Crkve, ali i utemeljenje prvih bolnica, škola, pravaca umetnosti i kulture.
- On je gradio mostove ne samo unutar svog naroda već i sa drugima, jer je u svima video Božji lik.
Na kraju svoje besede, patrijarh Porfirije je pozvao vernike da u svakodnevnom životu slede svetosavski put ljubavi, milosrđa i vere, jer samo tako mogu biti dostojni naslednici onoga koji je svoj narod uveo u Carstvo Nebesko.
Foto: SPC
Navečerje Savindana u hramu Svetog Save na Vračaru
- Imamo Svetog Savu, imamo onoga koji nas sabira, imamo Crkvu Njegovu. Mi smo Crkva!
Reči patrijarha Porfirija, izgovorene u navečerje Savindana, bile su podsećanje na neprolazne vrednosti koje je Sveti Sava ostavio svome narodu. Dok su se zvona hrama razlegala noćnim nebom Beograda, odjekivala je i poruka: svetosavlje nije samo sećanje, već život koji se živi svakim danom, u ljubavi prema Bogu i bližnjima.
U jubilarnoj godini posvećenoj 850. godišnjici rođenja Svetog Save, patrijarhova božićna poslanica osvetljava put jedinstva, ljubavi i bratoljublja, uz apel za mir na Kosovu i Metohiji i podsećanje na značaj poštovanja mladosti i zajedništva.
Iako su ovi stihovi postali simbol vere i ljubavi prema Svetom Savi, pominju se imena nekoliko sveštenika i jednog monaha kao potencijalnih autora. Otkrijte sve o njenoj istoriji, uticaju i tragovima koji vode do misterioznog stihopisca.
U svojoj nadahnutoj besedi, poglavar Srpske pravoslavne crkve govorio je o večnom jedinstvu Boga i čoveka, značaju zajedništva i putu ka životu u veri, ljubavi i svetlosti Hristovoj.
Uoči praznika Svetog Save, uprava manastira Svete Petke Izvorske odbacila je glasine o navodnoj prodaji arapskim investitorima, pozivajući vernike da ne šire neistine koje ugrožavaju integritet Srpske pravoslavne crkve i destabilizuju zajedništvo među našim narodom.
Priča o mladiću iz Jerusalima koji je svojim životom pokazao da istinska snaga dolazi iz ljubavi prema Hristu, čak i pred najtežim iskušenjima i mučeništvom.
Sa samo 12 godina, pokrenuo je međureligijske inicijative, kako u školi, tako i van nje, i uspeo da otvori multiverkse molitvene prostorije u osnovnoj i srednjoj školi u gradovima Vitbi i Ošava u kanadskoj provinciji Ontario.
U manastiru Ostrogu je sarađivao sa ocem Jovanom (Radosavljevićem), upravnikom monaške škole i svojim duhovnim ocem. Ubrzo je otišao u vojsku, a zatim je otputovao kao poklonik na Svetu goru.
Na prijemu u Patrijaršiji istaknuto je da Srbija predstavlja primer harmonije među verama, a razgovarano je o jačanju dijaloga, miru i zajedničkim vrednostima koje povezuju Istok i Balkan.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Na praznik Pedesetnice, u prisustvu patrijarha Porfirija i vladike Siluana, sveta relikvija – leva ruka prvog srpskog arhiepiskopa – ispraćena je iz Hrama Svetog Save ka svetinji kraj Prijepolja.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Svečano praznično bdenije i duhovno nadahnuta akademija, služeni uoči spomena na Spaljivanje moštiju Svetog Save, sabrali su episkope, bogoslove, vojne učenike, profesore i verni narod pod svodove najvećeg pravoslavnog hrama, potvrđujući neprolaznu snagu svetosavskog zaveta.
Odluka direktorke Osnovne škole „Anta Bogićević“ da onemogući verski obred na dan školske slave izazvala je buru nezadovoljstva u Loznici i glasnu reakciju Eparhije šabačke.
Na prijemu u Patrijaršiji istaknuto je da Srbija predstavlja primer harmonije među verama, a razgovarano je o jačanju dijaloga, miru i zajedničkim vrednostima koje povezuju Istok i Balkan.
Uoči praznika Vratnjanske ikone Presvete Bogorodice Domostrojiteljnice, mitropolit Ilarion zamonašio je novu sestru ove svetinje, a prazničnu radost upotpunile su duhovne pesme, molitve i velika dobročinstva.
Na saboru u Bilješevu kod Kaknja mitropoliti i verni narod iz svih krajeva sveta otkrivaju neispričane priče o hrabrosti i neuništivoj veri sveštenomučenika koji su izabrali večni život, ostavljajući neizbrisiv trag u duhovnoj istoriji Srba.
Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja.
U manastiru Ostrogu je sarađivao sa ocem Jovanom (Radosavljevićem), upravnikom monaške škole i svojim duhovnim ocem. Ubrzo je otišao u vojsku, a zatim je otputovao kao poklonik na Svetu goru.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.