printskrin youtube/Монах Авель"Želim da se moj slušalac zamisli o uzvišenom", poručuje monah Avelj
Zanimljiv je i odnos Monaha Avelja prema javnom životu, onom na sceni i svakodnevnim obavezama u manastira.
Milionski pregledi na društvenim mrežama ohrabrili su ruskog monaha i pijanistu da krene na koncertnu turneju.
Duhovnost i emocije su duboko povezane u muzici. Njihov složeni odnos dodatno akcentuje činjenica da ih pred publiku iznosi umetnik koji je monah i pijanista. Zanimljiv je i odnos Monaha Avelja prema javnom životu, onom na sceni i svakodnevnim obavezama u manastira.
- Kada se nalazimo u sopstvenoj pribranosti imamo mogućnost da razmislimo o uzvišenim stvarima: o vrlinama, o Bogu. I kada izlazim na scenu i izvodim muzičke kompozicije moj cilj je da slušaocu predstavim upravo to. Želim da se moj slušalac zamisli o uzvišenom. Danas u svetu, savremene tehnologije čovek neprestano negde jurca i ne može da se zaustavi. Zato je je jedna od osnovnih ideja muzike da dâ čoveku šansu da makar nakratko uznese svoj um ka nebu.
printskrin youtube/Монах Авель
"Želim da se moj slušalac zamisli o uzvišenom", poručuje monah Avelj
Monah Avelj je rođen u Sankt Peterburgu gde se i usavršavao na Državnom Konzervatorijumu. Posle studija, zamonašio se u manastiru Dohijar na Svetoj Gori, a sada je monah u manastiru Valam, značajnom mestu ruske duhovnosti. Posvećen je muzici. Kada je prošle godine nastupao u Beogradu na koncertu „Duša zna" u MTS Dvorani svirao je program koji obuhvata muziku od Baha do Morikonea.
- To je veliki broj divnih dela. Kompozicije koje volim i koje izvodim na Jutjubu i koje sviram za sebe. Zato mi nije bio problem da izaberem ovaj repertoar. To je nešto što se dopada ljudima i što oni žele da čuju. To je jako dobra muzika i čovek koji dođe obavezno će naći za sebe česticu tog uzvišenog koje i želim preneti.“
Osim uzvišenosti, želi i da motiviše ljude na stvaranje dobrih dela.
O komunikativnosti i energiji njegovog izvođenja govore milionski pregledi snimljenog materijala i isto toliko pozitivnih komentara koje ispod video snimaka ostavljaju poštovaci njegovog rada.
Kako zvuči kada monah svira klavir pogledajte u snimcima ispod teksta.
U crkvi preuzetoj od kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve, bogoslužbeni tekstovi sa imenom Hrista i svetitelja osvanuli su u toaletu, dok nadležni pokušavaju da negiraju umešanost u ovaj sramotni čin.
Čestice moštiju Svetog Spiridona, Svetog Aleksandra Nevskog i Svetog Sergija Radonješkog, ugrađene u ikone, biće svečano dočekane u Hramu Svetog Fjodora Ušakova u Herceg Novom.
Hram Svete velikomučenice Nedelje u Karinu Gornjem ponovo je na meti nacionalističke mržnje – Eparhija dalmatinska najoštrije je osudila ovaj sramotni čin i pozvala na mir i ljubav u Hristu.
Mezuza (hebrejski: מזוזה) se odnosi na mali pergament (svitak), u kutijici, na kojem su rukopisno ispisane hebrejske reči i postavlja se na vrata doma u kom stanuju Jevreji.
Iguman manastira Ribnica objašnjava kroz konkretne primere da li iza nečijih problema stoji bolest ili delovanje zlih sila, daje duhovne savete i ukazuje na molitveni put koji otkriva pravu prirodu patnje.
Pitanje koje nije jasno mnogima tiče se načina na koji se tradicija proslavljanja kućnog sveca prenosi na ženske članove porodice, posebno u slučajevima kada žena dolazi u novu porodicu, nakon braka.
Na današnji praznik, prisećamo se svedočanstava o događaju koji se odigrao pred ikonom Svetog velikomučenika Dimitrija u Solunu. Ovaj neobični susret sa svetiteljem, u trenutku kada su sile protiv pravoslavlja bile brojčano nadmoćnije, postao je simbol borbe za slobodu, veru i opstanak srpskog naroda.
Iz Informativne službe SPC naglašavaju da svako ko je poznavao patrijarha Pavla, slušao njegove propovedi, čitao intervjue i bogoslovske tekstove ili gledao, retke emisije sa njim snimljene, zna da je bilo kakav pa i najblaži politički angažman bio apsolutno nemoguć u njegovom slučaju.
Ovo izuzetno jelo priprema se u crnogorskim, hercegovačkim i dalmatinskim krajevima, a u drevna vremena u toku kuge jeli su ga Mlečani. Saznajte kako se prema starom receptu priprema ovaj obrok koji je simbol snage i izdržljivosti.
Strast za alkoholom nije samo telesna slabost – ona pomračuje um, gasi razum i odvaja čoveka od Boga. Sveti Jovan Zlatoust nas opominje da pijanstvo nije samo prekomerno uživanje u piću, već i svaka strast koja zarobljava dušu.
Aleksandar Tkačenko objašnjava kako stres funkcioniše kao "stražar duše" i zašto je važno razumeti njegovu poruku umesto da ga potiskujemo. Njegovi saveti pomažu u pronalaženju unutrašnjeg mira i emocionalnog balansa.