ŠTA SU POSLEDNJA VREMENA I KADA ĆE DOĆI DO SMAKA SVETA: Otac Goran Kovačević o pitanju koje plaši čovečanstvo
I Danilo čuje nešto od Gospoda i pita ga, jer ne razume. I on mu kaže: "Dođi Danilo, jer su zatvorene, zapečaćene reči do kraja vremena".
Paljenje sveća u pravoslavnoj tradiciji ima duboko ukorenjeno duhovno značenje, jer se veruje da svetlost sveće simbolizuje prisustvo Božje i molitvu koja se uzdiže ka njemu
Među pravoslavnim vernicima već duže vreme postoji nedoumica u vezi sa pravilima paljenja sveća u crkvama, manastirima i na grobljima. Ova tema izaziva neretko polemike, a vernici se često suočavaju sa pitanjima kako i na koji način treba paliti sveće, posebno kada je u pitanju izbor - šibica ili upaljač, kao i pitanje da li je uopšte dozvoljeno paliti sveću o sveću.
Paljenje sveća u pravoslavnoj tradiciji ima duboko ukorenjeno duhovno značenje, jer se veruje da svetlost sveće simbolizuje prisustvo Božje i molitvu koja se uzdiže ka njemu. Međutim, često se javlja nesuglasica u vezi sa samim činom paljenja sveće, koji bi trebao da bude izveden u skladu sa pravilima crkvene tradicije i običaja.
Jedno od čestih pitanja je da li je ispravno koristiti upaljač ili šibicu. Iako se mnogi vernici oslanjaju na šibice kao tradicionalni način paljenja sveća, postojanje upaljača u današnjem vremenu izaziva različite reakcije među vernicima. Dok neki smatraju da upaljač nije u skladu sa pobožnim činom, drugi ga ne vide kao problem, ističući njegovu praktičnost i efikasnost, naročito u uslovima kada je potrebno brzo upaliti sveću, kao što je na groblju ili u velikim crkvama.
Posebno je sporno pitanje paljenja jedne sveće o drugu. Mnogi vernici smatraju da ovo nije u skladu sa pravoslavnim običajem, jer se sveća, prema tumačenju crkvenih pravila, treba paliti iz posebne pobožnosti, a ne prebacivanjem svetlosti sa jedne na drugu. Ipak, u praksi se često viđa da ljudi, naročito na grobljima, koriste ovu tehniku kako bi uštedeli vreme ili sredstva.
Veroučitelji i etnolog Ivica iz Novog Sada kaže da je nebitno kako see pali sveća, već u prvom planu treba da bude duhovna dimenzija samog ovog čina.
- Paljenje svake sveće šibicom je običaj lokalnog karaktera. Retko se viđa u pravoslavlju i više je plod folklornog nego bogoslovskog promišljanja. Paljenje "sveće o sveću" je daleko više u duhu sabornosti Crkve Hristove. No, daleko važnije od forme je da nam u srcu plamti ljubav prema Bogu i bližnjima - istakao je veroučitelj.
I Danilo čuje nešto od Gospoda i pita ga, jer ne razume. I on mu kaže: "Dođi Danilo, jer su zatvorene, zapečaćene reči do kraja vremena". Ispovest, ne samo da ima religijski značaj, već funkcioniše i kao sredstvo unutrašnjeg izlečenja i duhovnog pomirenja sa samim sobom. Za pravoslavne vernike, ćutanje je put samospoznaje i duhovnog rasta, jer kroz tišinu dolazi do unutrašnje transformacije i spasenja. Više puta dolazili su muslimanski prvaci, da ih savetuju da prime islam, ali vojvode za to nisu htele ni da čuju.
ŠTA SU POSLEDNJA VREMENA I KADA ĆE DOĆI DO SMAKA SVETA: Otac Goran Kovačević o pitanju koje plaši čovečanstvo
DA LI SU GRESI OPROŠTENI AKO POSLE ISPOVESTI NE OSEĆAMO OLAKŠANJE! Sveštenik objasnio šta bi u takvoj situaciji trebalo uraditi
NIŠTA DUŠU NE ČINI TAKO SMIRENOM KAO OVA STVAR! Sveti Grigorije Sinait o melemu za sve rane
PROVELI SEDAM GODINA U TAMNICI I OBJASNILI ZAŠTO NAS BOG STAVLJA NA MUKE: Danas su Sveta 42 mučenika Amorejska
Cilj neobičnog bogosluženja bio je da se privuku mlađi vernici i podstakne dijalog između savremene kulture i hrišćanske poruke.
Dok vernici u suzama i miru koji se pojavljuju na svetim ikonama vide utehu i poziv na pokajanje, pravoslavna Crkva pristupa ovim pojavama sa mudrošću i oprezom — bez hemijskih analiza, ali s dubokom pažnjom i duhovnim rasuđivanjem.
Kao znak zahvalnosti, svog sina je nazvala Pavle, u njegovu čast.
"Evo ja vas šaljem kao jaganjce među vukove. Ne nosite kesu ni torbu ni obuću, i nikoga ne pozdravljajte na putu.. U koju god kuću uđete najpre kažite: „Mir domu ovome!".
Cilj neobičnog bogosluženja bio je da se privuku mlađi vernici i podstakne dijalog između savremene kulture i hrišćanske poruke.
Kao znak zahvalnosti, svog sina je nazvala Pavle, u njegovu čast.
Presvete Bogorodice sa Mladencem Hristom u naručju počela da ispušta miro pred očima oca Simeona, a vernici ovo retko čudo vide kao snažan znak s neba i poziv na veru, molitvu i pokajanje.
Savremeno doba je prepuno izazova , a pušenje cigareta je svakako jedan od njih.
U moru recepata koje domaćice pažljivo biraju za krsnu slavu, slane kuglice od sira, oraha i nara donose osvežavajuću novinu – lako se prave, divno izgledaju i ostavljaju snažan utisak na goste.
Duhovni sin apostola Petra, prvi episkop Misira i pisac jednog od četiri sveta Jevanđelja, Sveti Marko ostavio je neizbrisiv trag u istoriji Crkve i primer vere, ljubavi i hrabrosti koju ni tamnice ni zverstva ovoga sveta nisu mogli da ugase.
Presvete Bogorodice sa Mladencem Hristom u naručju počela da ispušta miro pred očima oca Simeona, a vernici ovo retko čudo vide kao snažan znak s neba i poziv na veru, molitvu i pokajanje.