PROVELI SEDAM GODINA U TAMNICI I OBJASNILI ZAŠTO NAS BOG STAVLJA NA MUKE: Danas su Sveta 42 mučenika Amorejska
Više puta dolazili su muslimanski prvaci, da ih savetuju da prime islam, ali vojvode za to nisu htele ni da čuju.
Zapamtimo da je pominjanje na Božanskoj liturgiji najveće dobro za one koji su nam dragi
Pominjanje u pravoslavlju obuhvata molitve za žive i mrtve, koje se obavljaju tokom liturgije ili posebnih obreda.
Za žive, pominjanje uključuje molitve za zdravlje i blagostanje, dok se za mrtve traži spasenje duša i večni mir. Običaj pominjanja duboko je ukorenjen u duhovnom životu vernika, jer odražava poštovanje prema članovima porodice i zajednici, kako onima koji su među živima, tako i onima koji su preminuli.
Kako pominjati za zdravlje i pokoj duša objašnjeno je do tančina na sajtu Krasnojarske eparhije Ruske Pravoslavne Crkve jednoj vernici.
- Glavnu molitvu za zdravlje živih i pokoj duša umrlih pravoslavnih hrišćana, Crkva služi na Božanskoj liturgiji, prinoseći za njih beskrvnu žrtvu Bogu. Radi toga treba pre početka liturgije (ili uoči uveče na bdeniju prethodnog dana) dati u Crkvi cedulje sa njihovim imenima - objašnjava se i dodaje da "treba upisati samo krštene, pravoslavne hrišćane".
Ističe se da se na proskomidiji, iz prosfora vade čestice za njihovo zdravlje ili za pokoj, koje će na kraju liturgije biti spuštene u Svetu čašu i umivene krvlju Sina Božijeg, u znak umivanja ljudskih grehova Hristom.
- Zapamtimo da je pominjanje na Božanskoj liturgiji najveće dobro za one koji su nam dragi. U gornjem delu cedulje se obično stavlja osmokraki pravoslavni krst. Zatim se piše vrsta pominjanja: “za zdravlje” ili “za pokoj duša”, posle čega se jasnim rukopisom pišu imena onih koji se pominju, pri čemu se prvi pominju sveštenici i monasi sa ukazom na čin i stepen monaštva (naprimer mitropolit Jovan, shiiguman Sava, protojerej Aleksandar, monahinja Rahilja).
Sva imena treba da budu puna imena.
- Broj imena na cedulji nema zančenje. Treba samo imati na umu da veoma duge cedulje sveštenik nema mogućnost da pročita pažljivo. Zbog toga je bolje dati nekoliko cedulja, ukoliko želite da se pomenu mnogi bližnji.
Dajući cedulje, vernik daje prilog za potrebe manastira ili Crkve.
- Da bi se izbegle smutnje treba znati da razlika u cenama predstavlja samo razliku u sumi. Takođe se ne treba smućivati ako niste čuli da su imena vaših rodjaka pomenuta na jekteniji. Kako je gore rečeno, glavno pominjanje se vrši na Proskomidiji pri vadjenju čestica iz prosfora. Za vreme jektenije za zdravlje i pokoj duša moguće je izvaditi svoj pomjanik i pomoliti se za bližnje.
Što se tiče dodatnih podataka o čoveku koji se pominje na proskomidiji, treba reći sledeće.
- Jedino što sveštenik koji služi proskomidiju treba da zna je ime hrišćanina, koje mu je dato pri krštenju ili (za monahe) pri postirgu, kao i sveštenički čin ili stepen monaštva, ukoliko isti postoje. Mnogi, odista pišu na svojim ceduljama pre imena neke podatke o uzrastu, zvanju ili položaju svojih srodnika, naprimer dete do 7 godina, vojnik, bolestan, zatvorenik, putnik, ubijena.
Pravoslavna crkva, kaže, ne pozdravlja taj običaj ali ga i ne podržava.
- Na ceduljama se ne pišu prezimena, niti mirska zvanja i titule, kao ni stepeni srodstva. Ne treba pisati “stradalni”, “ozlobljeni”, “zabludeli”. Na ceduljama “za pokoj duša”se tokom četrdeset dana piše “novoupokojeni”.
Više puta dolazili su muslimanski prvaci, da ih savetuju da prime islam, ali vojvode za to nisu htele ni da čuju. Osećaj bezgrešnosti smatra se produktom gordosti, što je veliki Božji greh, a kako Crkva na to gleda najbolje je ilustrovao otac Rafailo Boljević kroz jedan postupak upokojenog Vladike Nikolaja. O čudu jednog o njih pričalo se i na Nikejskom saboru. U pravoslavnom hrišćanstvu postoji duboko ukorenjeno učenje o ljubavi, saosećanju i poštovanju dostojanstva svakog čoveka, jer je svaki čovek stvoren po liku Božjem.
PROVELI SEDAM GODINA U TAMNICI I OBJASNILI ZAŠTO NAS BOG STAVLJA NA MUKE: Danas su Sveta 42 mučenika Amorejska
BRZI TEST KOJI OTKRIVA KAKVA VAM JE DUŠA! Otac Rafailo objasnio kako je Sveti Nikolaj procenjivao ljude samo na osnovu jednog pitanja
SVI SU BILI EPISKOPI I SVI MUČENIČKI STRADALI IZUZEV JEDNOG: Danas je Svetih sedam sveštenomučenika hersonskih
KOJI LJUDI JOŠ ZA ŽIVOTA DOBIJAJU VENAC OD BOGA: Sveti Jovan Šangajski je otkrio šta u očima Gospoda zavređuje divljenje
"Zaista, zaista vam kažem: ako ne jedete telo Sina Čovječijega i ne pijete krvi njegove, nemate života u sebi".
U svom delu Misli za svaki dan u godini, veliki duhovnik iz 19. veka otkriva dubinu preobražaja Svetog Pavla i poziva svakog vernika da prepozna sopstveni Damask – tačku kada revnost mora da ustupi mesto poslušnosti volji Božijoj.
Cilj neobičnog bogosluženja bio je da se privuku mlađi vernici i podstakne dijalog između savremene kulture i hrišćanske poruke.
Dok vernici u suzama i miru koji se pojavljuju na svetim ikonama vide utehu i poziv na pokajanje, pravoslavna Crkva pristupa ovim pojavama sa mudrošću i oprezom — bez hemijskih analiza, ali s dubokom pažnjom i duhovnim rasuđivanjem.
Dok se ceo Vatikan utapa u tišini molitve, Lav XIV – nekadašnji misionar iz Perua – započinje pontifikat porukom jedinstva, skromnosti i nade za više od milijardu vernika širom sveta.
Kada je izabran 267. papa, priroda je tiho govorila o brizi, slobodi i duhovnoj odgovornosti, a galebovi su postali simbol koji nosi dublje poruke vere.
Cilj neobičnog bogosluženja bio je da se privuku mlađi vernici i podstakne dijalog između savremene kulture i hrišćanske poruke.
Kao znak zahvalnosti, svog sina je nazvala Pavle, u njegovu čast.
U vreme kada je car Likinije sprovodio tajne progone hrišćana, episkop amasijski Vasilije postao je neustrašivi čuvar čistote i vere.
Kada je izabran 267. papa, priroda je tiho govorila o brizi, slobodi i duhovnoj odgovornosti, a galebovi su postali simbol koji nosi dublje poruke vere.
Amerikanac Robert Prevost, bivši misionar i prvi papa iz SAD, izazvao je veliko iznenađenje izborom imena koje simbolizuje snagu u vremenima krize — Lav XIV označava početak pontifikata koji bi mogao promeniti pravac katoličke crkve.