Na svečanosti posvećenoj grčkoj istoriji i pravoslavlju, američki predsednik od arhiepiskopa Elpidofora dobio je zlatni krst, ali i priznanje koje je iznenadilo mnoge. Da li je ovakvo poređenje primer mudrosti ili političke pristrasnosti?
Povodom Dana nezavisnosti Grčke, koji se obeležava u čast početka grčkog ustanka protiv Osmanskog carstva 1821. godine, ali i velikog pravoslavnog praznika Blagovesti, koji Grčka pravoslavna crkva obeležava takođe 25. marta, američki predsednik Donald Tramp je u Beloj kući priredio svečani prijem za predstavnike grčke zajednice u Americi. Tom prilikom grčki vladika Elpidofor, arhiepiskop Amerike, poklonio je zlatni krst predsedniku Trampu i rekao:
- Predsedniče, podsećate me na Svetog cara Konstantina.
Tanjug/AP Photo/Jacquelyn Martin
Grčki vladika Elpidofor, arhiepiskop Amerike i predsednik SAD Donald Tramp
Međutim, poređenje Donalda Trampa sa Svetim Konstantinom nije bila tek usputna ljubaznost. To je izjava koja otvara ozbiljna pitanja o tome kako duhovne vođe Grčke pravoslavne crkve u Americi doživljava svoju ulogu i gde postavlja granice između verskog i političkog govora.
Ravnoteža ili političko preterivanje?
Uobičajeno je da Crkva odaje priznanje političkim liderima. Međutim, kada jedan pravoslavni arhiepiskop kaže predsedniku jedne države da ga podseća na pravoslavnog sveca, rimskog cara Konstantina – osnivača Konstantinopolja i utemeljitelja hrišćanske Rimske imperije – ta izjava prevazilazi granice uobičajene učtivosti. Stvara se narativ koji više liči na političko laskanje nego na ozbiljnu istorijsku analizu.
Tanjug/AP Photo/Jacquelyn Martin
Arhiepiskop Elpidofor
Crkva nosi istorijsku težinu i duhovnu odgovornost. Sveti Konstantin je priznat u pravoslavlju kao svetac i ravnoapostolni, ne samo zbog svojih političkih i strateških sposobnosti, već pre svega zato što je postavio temelje hrišćanske vere u Rimskom carstvu.
- Predsednik Tramp, ma koliko njegova politika bila kontroverzna, nema nikakvu suštinsku vezu s ovom istorijskom ličnošću, osim što je bio lider jedne moćne države - navodi vodeći grčki pravoslavni portal "Vima Orthodoxias" u svom osvrtu na ovaj događaj.
Zaborav istorije
Proslava u Beloj kući bila je namenjena obeležavanju grčkog ustanka 1821. godine – podsećanju na oslobođenje od osmanskog jarma, na žrtve Grka i na ulogu pravoslavlja u tom oslobodilačkom podvigu.
- Umesto toga, u prvi plan je došla dodela blagoslovnog krsta Donaldu Trampu i njegovo povezivanje sa znamenitom rečenicom "Ovim pobeđuj". Istorijski značaj ovog dana zasenjen je jednom ličnom pohvalom koja je više ličila na politički manevar nego na iskrenu duhovnu poruku - ističe dalje ovaj grčki pravoslavni portal, koji tvrdi da ovakve izjave potkopavaju institucionalnu ulogu Crkve, jer je stavljaju u službu političkih strategija umesto da je učvršćuju kao duhovnog pastira.
Tanjug/AP Photo/Jacquelyn Martin
Grčki vladika Elpidofor darivao je zlatni krst predsedniku SAD Donaldu Tramu
Koliko Tramp ima veze sa Svetim Konstantinom?
- Nikakve sličnosti ne postoje između Svetog Konstantina i Donalda Trampa, koliko god neko pokušavao da ih povuče. Sveti Konstantin je bio osnivač Hrišćanske imperije, vladar koji je ujedinio Rimsku imperiju i postavio temelje za širenje pravoslavlja, izdavši Milanski edikt kojim je ustanovljena verska tolerancija - ističe portal "Vima Orthodoxias".
S druge strane, Tramp je savremeni političar čije je delovanje izazivalo snažne društvene podele i koji nije povezan ni sa kakvom duhovnom obnovom ili reformom tog značaja. Konstantin je izmenio tok istorije, dok je Tramp često kritikovan zbog politike koja je razjedinjavala američko društvo. Istorijsko poređenje između njih nema nikakvo realno utemeljenje. Dodeljivanje imperatorskih ili čak svetiteljskih osobina savremenim političarima može se smatrati isključivo preterivanjem i umanjuje težinu istorijske istine.
Uloga Crkve u politici
Nije prvi put da crkveni poglavari ulaze u političke odnose. Od kontakata Carigradske patrijaršije sa svetskim liderima do stavova lokalnih crkvenih vlasti o društvenim pitanjima, postoji tanka linija koja razdvaja teološko vođstvo od političkog pozicioniranja. Crkva treba da bude uz vernike, da promoviše duhovnost i vrednosti pravoslavlja, a ne da postane sredstvo političkog uticaja.
Tanjug/AP Photo/Jacquelyn Martin
Predsednim SAD Donald Tranp
Ako Crkva želi da sačuva svoj ugled u očima vernika, trebalo bi da se fokusira na suštinske inicijative, poput jačanja pravoslavnih zajednica (Udruženja u dijaspori) i očuvanja prosvete i jezika u SAD ( pravoslavne škole). Preterane izjave i laskanja političkim figurama mogu doneti trenutne medijske koristi, ali dugoročno narušavaju kredibilitet crkvenog autoriteta.
Arhiepiskop Elpidofor je nesumnjivo uticajna ličnost. Međutim, moć govora treba koristiti mudro. Grčka pravoslavna crkva u Americi ima odgovornost da balansira između svoje duhovne misije i političke stvarnosti. Njena uloga nije da dodeljuje titule „cara“ političkim liderima, već da bude most između vere, tradicije i grčke kulture.
Nakon godina potiskivanja duhovne tradicije u Americi, prva dama SAD najavila je proslavu najvećeg hrišćanskog praznika u predsedničkoj rezidenciji, šaljući snažnu poruku o povratku temelja na kojima je nacija izgrađena.
Reakcija poslanika Nikosa Papadopoulosa na izložbu koja je, kako tvrdi, uvredila pravoslavnu veru, pokrenula je duboku diskusiju o granicama umetnosti i poštovanju svetih vrednosti. Reagovao i mitropolit Jeronim.
Grčki ustanak 1821. godine nije bio samo borba za oslobođenje od Osmanlija – bio je to i duhovni pokret u kojem je pravoslavna vera igrala ključnu ulogu.
Na svečanosti povodom Dana nezavisnosti Grčke u Beloj kući američki predsednik primio je nesvakidašnji dar i hvalospeve bez presedana. Grčka pravoslavna zajednica slavila je svoj veliki dan, dok je Tramp iskoristio priliku da istakne snagu grčkog naroda i njegov značaj u Americi.
Na dan kada Prijepolje slavi slavu Sabornog hrama, praznik Ostroškog Čudotvorca pretvorio se u dirljiv prikaz vere, zajedništva i nade – od liturgije i rukopoloženja, preko litije, pa sve do večeri ispunjene guslama, pesmom i trpezom ljubavi.
Kada se desi da niti povezanosti oslabe i jedna po jedna krenu da pucaju, štetu nije nemoguće popraviti, a savet sveštenika Aleksandara Praščevića može pomoći kao prvi korak u obnovi zajednice - braka.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Za današnju Ameriku, gde se vlada sve više naginje tradicionalnim vrednostima (setimo se posete katoličkog potpredsednika SAD Dž. D. Vensa Vatikanu uoči smrti pape Franje ili svakodnevnih brifinga koje Trampova sekretarka za štampu Kerolajn Livit počinje molitvom), ovo pitanje je ključno. I tu je američka levica već napravila nesrećan gaf.
Da li poruke i postupci kontroverznog arhiepiskopa Carigradske patrijaršije Elpidofora predstavljaju most u hrišćanstvu, ili izazivaju razdor u pravoslavlju, pokazaće dani pred nama.
U trenutku kada Bliski Istok prolazi kroz ozbiljne izazove, novi američki ambasador Majk Hakabi položio je rukom pisanu molitvu predsednika Donalda Trampa na Zid plača, prenoseći poruku nade i jedinstva.
Na konferenciji u Beogradu, Diogenis Valavanidis otkrio političke strategije koje prete opstanaku hrišćanskog identiteta, s fokusom na Carigradsku patrijaršiju kao ključnog aktera globalnih sukoba.
Kada se desi da niti povezanosti oslabe i jedna po jedna krenu da pucaju, štetu nije nemoguće popraviti, a savet sveštenika Aleksandara Praščevića može pomoći kao prvi korak u obnovi zajednice - braka.
Obaveštavamo vas da će Odbor za Versku nastavu Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke intervju za posao nastavnika Verske nastave u školama na teritoriji Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke, obaviti od 12. do 19. juna 2025. godine.
U senci maslina i mirisu tamjana nastaje osvežavajuća poslastica koju monasi pripremaju s molitvom – otac Nikodim otkriva kako da ovu svetogorsku blagodat unesete i u svoj dom.
Pokretni praznik Prepolovljenje Pedesetnice molitveno proslavlja trenutak u kojem se ujedinjuju Vaskrsenje i Silazak Duha Svetoga na apostole, podsećajući nas na istinsku duhovnu žeđ i neizmernu snagu Božije blagodati.
Nemet je to rekao na konferenciji za novinare, nakon povratka iz Vatikana gde je u konklavi, kao prvi kardinal elektor u istoriji Katoličke crkve u Srbiji, učestvovao u izboru 267. poglavara Rimokatoličke crkve.