PRIVODE SE KRAJU RADOVI NA SANACIJI STAROG SAJMIŠTA: Ovde su zbog verske i nacionalne pripadnosti stradali naši sugrađani
Kako je saopšteno iz Zavoda, radovi su realizovani u dve faze prema projektnoj dokumentaciji koju je uradio Zavod.
Bombe su bacane po svim krajevima grada, čak su pogođene bolnice i sanatorijumi. Vojna bolnica, u kojoj su se nalazili naši zarobljenici povratnici radi lečenja, bila je pogođena...
Dva uskršnja radosna dana, nedelja 16. i ponedeljak 17. april 1944. godine, za Beograd i njegove žitelje pretvorena su u „Krvavi uskrs”. U ta dva dana saveznički avioni bombardovali su Beograd „prosipajući bombe širom varoši”. Razarane su i porušene kuće, ulice, bolnice, nadleštva. Iako su u instrukcijama pilotima bili označeni vojni ciljevi, kao što su fabrike aviona i avionskih delova „Ikarus” i „Rogožarski”, mostovi na Savi, železnička stanica u Beogradu i aerodrom Zemun, ovi ciljevi su pretrpeli neznatna oštećenja, ali su zato gradsko jezgro, pa čak i siromašni delovi grada, bili razrušeni.
Po lošem srpskom običaju broj nastradalih nije precizno utvrđen, a zavisno od izvora koji koristite, kreće se od 1.300 do 3.000 poginulih i oko 6.000 ranjenih. Nemačkih vojnika poginulo je 18. U svakom slučaju, reč je samo o procenama broja nastradalih civila, a ne o precizno poimenice popisanim žrtvama. Taj nemar, kad je reč o žrtvama, odnosi se i na stradale u bombardovanju NATO-a 1999. godine i u gotovo svim ratovima.
Pošto su već oguglali na zvuk sirene za vazdušnu opasnost koja je ratnih godina često odzvanjala okupiranim gradom, Beograđanima je dan počeo gotovo kao i svaki drugi.
Iako su krajičkom oka sporadično bacali pogled ka nebu, nadali su se da će praznik provesti u miru.
Tako je bilo i u ulici Zeke Buljubaše, na zvezdarskom naselju Bulbulder - roditelji su spremali po kući, dok su se deca igrala napolju i kucala uskršnjim jajima.
A onda se sve promenilo u jednom trenutku.
"Prema bakinom sećanju, bombarderi su se pojavili na nebu iz pravca opservatorije i Zvezdarske šume, a deca su navijala ,Naši, naši!'", govori Nikola Milikić, istoričar kustos Istorijskog muzeja Srbije i unuk Mirjane Milikić, rođene Krstić, tada srednjoškolke i svedokinje događaja, piše BBC.
Tog oblačnog 16. aprila 1944. poletela su 432 teška bombardera da napadnu fabrike aviona i železničke čvorove u Brašovu, Turn-Severinu, fabrike aviona u Beogradu, aerodrom u Zemunu i železnički čvor u Nišu. Bombardere je pratilo 140 lovacam javlja "Politika".
Kako je misija na ciljeve u Rumuniji napuštena usled guste oblačnosti, gađane su sekundarne mete u Beogradu, aerodrom, ranžirna, tj. železnička stanica i fabrika aviona. Bačeno je više od 500 tona bombi. Izgubljena su dva aviona, B-17 i B-24. Ostali avioni vratili su se otprilike u 13.15 sati u svoje baze u južnoj Italiji.
U detaljnijem izveštaju stoji još da je 19 od 34 aviona iz jedne grupe koji su uzleteli izgubilo formaciju u oblacima iznad Jugoslavije i vratilo se u bazu. Četrnaest drugih pojedinačno se probijalo do vrha oblaka, pregrupisali su se i pod vođstvom pukovnika Glancberga, koji je izabrao krajnju metu, bombardovali beogradski aerodrom u Zemunu. Rasprskavajuće bombe bacane su kroz oblake pa piloti nisu mogli da vide rezultate. Polovina aviona iznad cilja pogodila je flak (protivavionska odbrana), a jedan pogođeni avion izgubljen je iznad cilja.
Sutradan, 17. aprila 1944, čak 470 aviona B-17 i B-24 u pratnji 200 lovaca bombardovalo je most na Savi, železničku stanicu, fabriku „Rogožarski” i fabriku aviona „Ikarus”, aerodrom Zemun i ciljeve u Sofiji. Za ovu misiju stoji da je: „Primarni cilj ove misije bio krajnja meta od juče. Ovaj put su metu potpuno zaklonili oblaci i nisu bačene sve bombe.”
Ciljevi u Beogradu bombardovani su i 21. i 24. aprila 1944. Ukratko, samo u aprilu, za devet dana, saveznici su Beograd bombardovali četiri puta. Beograd je na Uskrs 16. aprila 1944. bombardovan kao sekundarni cilj (a ne da je bombardovan slučajno), dok su ciljevi razornog bombardovanja drugog dana Uskrsa 17. aprila označeni kao primarni cilj savezničkih bombardera.
Sva ova četiri uskršnja bombardovanja mogu se smatrati za jedinstvenu akciju Balkanskih vazduhoplovnih snaga stacioniranih u južnoj Italiji.
Opisi stradanja civila, kao i fotografije, užasavajući su. Posebno opisi stradanja beba i majki u Opštinskom porodilištu u Krunskoj ulici koje je razneto bombama, dece iz dečjih skloništa iz Zvečanske ulice, dela grada oko Bajlonijeve pijace, Aleksandrove ulice, Kalenićevog guvna, Terazija i drugih krajeva grada u kojima nije bilo nikakvih vojnih ili industrijskih meta. Pogođen je i logor na Sajmištu, gde je poginulo između 80 i 120 logoraša. Potpuno je srušeno ili teško oštećeno više od 1.200 objekata, vodovodna i kanalizaciona infrastruktura.
General Mihailović je 21. aprila 1944. poslao depešu Jugoslovenskoj kraljevskoj vladi obaveštavajući je da su prilikom bombardovanja od vojnih objekata stradali samo železnička stanica, fabrika vojnog pribora i kuća u kojoj je Gestapo bio smešten na Dorćolu. „Bombe su bacane po svim krajevima grada, čak su pogođene bolnice i sanatorijumi. Vojna bolnica, u kojoj su se nalazili naši zarobljenici povratnici radi lečenja, bila je pogođena. Dalje, srušene su sledeće ustanove: klinika za unutrašnje bolesti, dečja klinika, državna bolnica, opštinsko porodilište, zavod za izbeglu decu i mnogobrojne privatne zgrade.” Mihailović dalje navodi da su najviše stradali Slavija, deo oko Tehničkog fakulteta i studentskog doma, Terazije, Nemanjina, ulice Miloša Velikog, Kraljice Natalije i Sarajevska.
- Na ulicama leševi žrtava svuda su prisutni. Oni koji su preživeli razbegali su se na sve strane. Čitave ulice su u plamenu. Prva pomoć odmah je prestala da funkcioniše. Još uvek leševi se nalaze na ulicama. Posledice ovog bombardovanja daleko su gore od onog 6. aprila 1941. godine. Beograd koji je dao 27. mart nije zaslužio ovo - zaključio je Mihailović.
Slične podatke o razorenim delovima grada iznele su i lokalne vlasti u Beogradu dodajući precizne brojke o pronalaženju zatrpanih i sahranjivanih, raščišćavanju ulica i obnovi gradske infrastrukture.
Aprilska bombardovanja ciljeva u Jugoslaviji, a posebno uskršnje bombardovanje Beograda, uznemirili su i izbegličku vladu. Protestovali su ambasadori u Londonu i Vašingtonu (Bogoljub Jevtić i Konstantin Fotić). Bogoljub Jevtić je uložio pismeni protest Forin ofisu ukazujući na velike civilne žrtve i materijalna razaranja. Pored toga, posebno je isticao politički aspekt bombardovanja pozivajući se na emisije Bi-Bi-Sija u kojima je isticano da su bombardovanja preduzeta od saveznika na zahtev maršala Tita i da je namena ovih bombardovanja da razbiju mesta otpora na koja partizani nailaze, što im je davalo više politički nego vojnički karakter i trebalo je da ojačaju pokret maršala Tita.
Jugoslovenska vlada duboko je zabrinuta, kad su takva bombardovanja predstavljena kao intervencija u korist jedne strane, a protiv druge strane, što ostavlja utisak na narod Jugoslavije da veliki saveznici, ne samo što se interesuju unutrašnjim i lokalnim stvarima i razmiricama, već aktivno uzimaju učešća da pomognu jedan politički pokret, koji je jugoslovenskom narodu u celini tuđ i negativan.
Jevtića je posle vaskršnjeg bombardovanja Beograda primio stalni sekretar u Forin ofisu ubeđujući ga da je i bombardovanje Beograda deo opsežnih operacija protiv neprijatelja, da nije mogao Jevtiću da obeća da će bombardovanja prestati, ali da su date instrukcije pilotima da bombarduju samo vojne objekte, da „mi ne intervenišemo za jednu stranu protiv druge” i slično.
Saveznici su od maja do septembra 1944. još osam puta bombardovali Beograd. Poslednji put to je bilo 18. septembra 1944, dok je 4. oktobra 1944. poslednji put 21 britanski avion polagao mine u Dunav pored Beograda.
Nedićeva administracija smatrala je ovo bombardovanje terorističkim aktom, žalila se Međunarodnom crvenom krstu i preko štampe napadala Engleze, kojima nikada ne treba verovati, koji su ovim bombardovanjima pomagali partizanskom pokretu i Josipu Brozu.
Pored toga, priređena je i izložba i objavljena knjiga dokumenata „Beogradski krvavi Vaskrs”, za koju je Miroslav Spalajković napisao poseban članak o razaranju Beograda zapitavši se „Ko ga još nije bombardovao!… Sva ranija bombardovanja mogu se razumeti i donekle opravdati. Ali protiv ovog poslednjeg buni se ne samo moral, nego i običan zdrav razum”.
Nevine žrtve ovih bombardovanja, uvažavajući ukupan kontekst ratnih zbivanja, traže nezaborav i zaslužuju adekvatne belege na mestima stradanja, gde bi se mogao položiti cvet i upaliti sveća.
Kako je saopšteno iz Zavoda, radovi su realizovani u dve faze prema projektnoj dokumentaciji koju je uradio Zavod. Predavanje će održati dr Vojislav Pavlović, direktor Balkanološkog instituta SANU. Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana. Prilikom rada na ovoj izložbi glavni cilj bio je da se pruži skroman doprinos u očuvanju kulture sećanja na naše stradalnike. Crkva je odlučila da instalira avatar sa veštačkom inteligencijom, pri čemu je nakon diskusije izabrana figura Isusa kao najbolje rešenje. Najosnovnije na Vaskrs jeste da se ode na svetu liturgiju gde se proslavlja vaskrsenje Hristovo, moli se Bogu i pričešćuje se, a kada se dođe kući, slavi se Vaskrs sa najmilijima, objasnio je sveštenik. Na praznik Vaskrsenja Hristovog, među svetlim zidovima manastira Mileševa, nastao je prizor koji je postao duhovni simbol praznika: susret i kuckanje vaskršnjim jajima mitropolita Atanasija i umirovljenog vladike Filareta, sadašnjeg i bivšeg pastira Eparhije mileševske. U duhovnom centru srpske crkve na Kosmetu, patrijarh je odao počast Vaskrsenju, dok je mladim studentima i učenicima sa ovog prostora omogućio obrazovni napredak kroz donaciju iz Zadužbine Sime A. Igumanova. Najosnovnije na Vaskrs jeste da se ode na svetu liturgiju gde se proslavlja vaskrsenje Hristovo, moli se Bogu i pričešćuje se, a kada se dođe kući, slavi se Vaskrs sa najmilijima, objasnio je sveštenik Žarko Marković. Najpouzdanije svedočanstvo o životu Marije Magdaline daje nam Sveto Jevanđelje, pogotovo što sva četvorica jevanđelista obraćaju pažnju na nju. Ukoliko je zaborav hleba koji silazi s neba dublji, utoliko je pohlepa čovekova za bogaćenjem, novcem i uživanjem veća i nezajažljivija, govorio je patrijarh Pavle. Na praznik Vaskrsenja Hristovog 1993. godine, u tišini drevne Optinske pustinje, dogodio se svirepi zločin koji je ostavio neizbrisiv trag na savremenoj crkvenoj istoriji. Ubistvo trojice krotkih slugu Božijih otvorilo je pitanja o duhovnoj borbi, zlu koje vreba i svetosti koja ne umire — čak ni u smrti. U Hramu Hrista Spasitelja, u prisustvu patrijarha Kirila i predsednika Ruske Federacije, obeležen je Vaskrs 2025. godine — u znaku molitve za pravedni mir i ujedinjenje hrišćanskog sveta. Minut nakon što smo zakoračili u 20. april, Hram na Vračaru ispunili su plamenovi sveća, miris tamjana i glasovi vernika u sabornosti — potvrđujući da vera u vaskrslog Hrista nadilazi i tamu i vreme. U svetinji na mestu Hristovog groba, pred hiljadama vernika i pod strogim merama bezbednosti, pojavio se sveti plamen – nevidljiv, neoskvrnjen, večan. Ovo čudo još jednom je potvrdilo da vera ne zna za granice, a nada ne prestaje da svetli ni u najmračnijim vremenima. U susret Vaskrsu, tradicionalno se farbaju jaja - najčešće crvenom, ali i drugim bojama. Jedno posebno jaje izdvaja se i čuva u kući tokom cele godine kao tzv. čuvarkuća. U trenucima kada radosno kličemo „Hristos vaskrse!“, duša se najdublje osvećuje molitvom. Otkrivamo zašto je čitanje Akatista Vaskrsenju Hristovom najsnažniji način da istinski doživimo smisao Praznika nad praznicima. Minut nakon što smo zakoračili u 20. april, Hram na Vračaru ispunili su plamenovi sveća, miris tamjana i glasovi vernika u sabornosti — potvrđujući da vera u vaskrslog Hrista nadilazi i tamu i vreme. Pravoslavna crkva podseća vernike da se posle vaskršnje liturgije osvećuju darovi pripremljeni za prazničnu trpezu – od ofarbanih jaja do sira i mesa, kako bi u svoje domove uneli ne samo radost praznika, već i Božji blagoslov
PRIVODE SE KRAJU RADOVI NA SANACIJI STAROG SAJMIŠTA: Ovde su zbog verske i nacionalne pripadnosti stradali naši sugrađani
VELIKO BESPLATNO PREDAVANJE U PALATI SANU: "Katolička crkva u Jugoslaviji tokom Drugog svetskog rata"
STIGLA VELIKA SVETINJA IZ JASENOVCA: Krst napravljen od krova logora u NDH sada je pred vernicima SPC
ZEMALJSKI PAKAO ZVAN "JASENOVAC" Svi mogu da vide delić užasa kojim su bili izloženi logoraši u NDH (VIDEO)
UMESTO SVEŠTENIKA UVELI VEŠTAČKU INTELIGENCIJU: Vernici se ispovedaju avataru sa likom Isusa Hrista, ovo izaziva brigu
ŠTA JE TRADICIJA, A ŠTA POMODARSTVO U PROSLAVI VASKRSA! Sveštenik otkrio šta je najbitnije uraditi na današnji praznik
FOTOGRAFIJA IZ MILEŠEVE GANULA CEO SRPSKI ROD: Najdirljivija slika Vaskrsa 2025. nastala pod svodom jedne od najvećih srpskih svetinja
VASKRŠNJA BLAGODAT IZLILA SE NA KOSOVO I METOHIJU: Posle liturgije u Pećkoj patrijaršiji, patrijarh podelio 100 stipendija kosovskim studentima
ŠTA JE TRADICIJA, A ŠTA POMODARSTVO U PROSLAVI VASKRSA! Sveštenik otkrio šta je najbitnije uraditi na današnji praznik
NJOJ SE ISUS PRVOJ JAVIO KAD JE VASKRSAO! Ko je bila Marija Magdalena - BLUDNICA ILI SVETICA!
"MILIONI DUHOVNO OSIROMAŠENIH ŽIVE KAO U HLADNOM GROBU"! Reči patrijarha Pavla u jednoj od Vaskršnjih poslanica koje i danas žive
NEPRIJATELJI KRSTA NA VASKRS UBILI TROJICU MONAHA: Jeziv zločin u jednoj od najvećih svetinja pravoslavlja i danas potresa svet
VASKRS KAO POZIV NA MIR: Predsednik Rusije Putin učestvovao u svim vaskršnjim obredima na ponoćnoj liturgiji u moskovskoj Sabornoj crkvi (VIDEO)
POČELA PONOĆNA LITURGIJA U HRAMU SVETOG SAVE: Služi vladika Tihon, uz molitveno prisustvo hiljada vernika (VIDEO)
NAJVEĆE ČUDO HRIŠĆANSTVA OBASJALO VELIKU SUBOTU: U Crkvi Hristovog Groba spustio se plamen s nebesa – Blagodatni oganj ponovo ogrejao pravoslavni svet (VIDEO)
IMA 4 NAČINA DA PROŠLOGODIŠNJE JAJE ČUVARKUĆU ODLOŽITE: Sveštenik objasnio - nikako ne smete da uradite JEDNU stvar
MOLITVA KOJU SVAKI PRAVOSLAVNI VERNIK TREBA DA PROČITA NA VASKRS: Božanske reči Akatista Vaskrsenju Hristovom donose blagodat u dom
POČELA PONOĆNA LITURGIJA U HRAMU SVETOG SAVE: Služi vladika Tihon, uz molitveno prisustvo hiljada vernika (VIDEO)
VAŽAN OBIČAJ KOJI MNOGI ZABORAVE U VASKRŠNJOJ EUFORIJI: Zašto treba poneti korpicu sa jajima i hranom u crkvu