Duhovna riznica 20.04.2025 | 18:34

BEOGRAD NE ZABORAVLJA KRVAVI VASKRS 1944. GODINE: Leševi su bili svuda na ulicama, Hitna pomoć je prestala da radi

Slika Autora
Autor: M. Š.
BEOGRAD NE ZABORAVLJA KRVAVI VASKRS 1944. GODINE: Leševi su bili svuda na ulicama, Hitna pomoć je prestala da radi
Wikipedia Uništen Beograd

Bom­be su ba­ca­ne po svim kra­je­vi­ma gra­da, čak su po­go­đe­ne bol­ni­ce i sa­na­to­ri­ju­mi. Voj­na bol­ni­ca, u ko­joj su se na­la­zi­li na­ši za­ro­blje­ni­ci po­vrat­ni­ci ra­di le­če­nja, bi­la je po­go­đe­na...

Dva us­kr­šnja ra­do­sna da­na, ne­de­lja 16. i po­ne­de­ljak 17. april 1944. go­di­ne, za Be­o­grad i nje­go­ve ži­te­lje pre­tvo­re­na su u „Kr­va­vi us­krs”. U ta dva da­na sa­ve­znič­ki avi­o­ni bom­bar­do­va­li su Be­o­grad „pro­si­pa­ju­ći bom­be ši­rom va­ro­ši”. Ra­za­ra­ne su i po­ru­še­ne ku­će, uli­ce, bol­ni­ce, nad­le­štva. Iako su u in­struk­ci­ja­ma pi­lo­ti­ma bi­li ozna­če­ni voj­ni ci­lje­vi, kao što su fa­bri­ke avi­o­na i avi­on­skih de­lo­va „Ika­rus” i „Ro­go­žar­ski”, mo­sto­vi na Sa­vi, že­le­znič­ka sta­ni­ca u Be­o­gra­du i aero­drom Ze­mun, ovi ci­lje­vi su pre­tr­pe­li ne­znat­na ošte­će­nja, ali su za­to grad­sko je­zgro, pa čak i si­ro­ma­šni de­lo­vi gra­da, bi­li raz­ru­še­ni.

Po lo­šem srp­skom obi­ča­ju broj na­stra­da­lih ni­je pre­ci­zno utvr­đen, a za­vi­sno od iz­vo­ra ko­ji ko­ri­sti­te, kre­će se od 1.300 do 3.000 po­gi­nu­lih i oko 6.000 ra­nje­nih. Ne­mač­kih voj­ni­ka po­gi­nu­lo je 18. U sva­kom slu­ča­ju, reč je sa­mo o pro­ce­na­ma bro­ja na­stra­da­lih ci­vi­la, a ne o pre­ci­zno po­i­me­ni­ce po­pi­sa­nim žr­tva­ma. Taj ne­mar, kad je reč o žr­tva­ma, od­no­si se i na stra­da­le u bom­bar­do­va­nju NA­TO-a 1999. go­di­ne i u go­to­vo svim ra­to­vi­ma.

Niko nije slutio katastrofalni ishod tog Vaskrsa...

Pošto su već oguglali na zvuk sirene za vazdušnu opasnost koja je ratnih godina često odzvanjala okupiranim gradom, Beograđanima je dan počeo gotovo kao i svaki drugi.

Iako su krajičkom oka sporadično bacali pogled ka nebu, nadali su se da će praznik provesti u miru.

Tako je bilo i u ulici Zeke Buljubaše, na zvezdarskom naselju Bulbulder - roditelji su spremali po kući, dok su se deca igrala napolju i kucala uskršnjim jajima.

A onda se sve promenilo u jednom trenutku.

"Prema bakinom sećanju, bombarderi su se pojavili na nebu iz pravca opservatorije i Zvezdarske šume, a deca su navijala ,Naši, naši!'", govori Nikola Milikić, istoričar kustos Istorijskog muzeja Srbije i unuk Mirjane Milikić, rođene Krstić, tada srednjoškolke i svedokinje događaja, piše BBC.

Tog oblač­nog 16. apri­la 1944. po­le­te­la su 432 te­ška bom­bar­de­ra da na­pad­nu fa­bri­ke avi­o­na i že­le­znič­ke čvo­ro­ve u Bra­šo­vu, Turn-Se­ve­ri­nu, fa­bri­ke avi­o­na u Be­o­gra­du, aero­drom u Ze­mu­nu i že­le­znič­ki čvor u Ni­šu. Bom­bar­de­re je pra­ti­lo 140 lo­va­cam javlja "Politika".

Ka­ko je mi­si­ja na ci­lje­ve u Ru­mu­ni­ji na­pu­šte­na usled gu­ste oblač­no­sti, ga­đa­ne su se­kun­dar­ne me­te u Be­o­gra­du, aero­drom, ran­žir­na, tj. že­le­znič­ka sta­ni­ca i fa­bri­ka avi­o­na. Ba­če­no je vi­še od 500 to­na bom­bi. Iz­gu­blje­na su dva avi­o­na, B-17 i B-24. Osta­li avi­o­ni vra­ti­li su se ot­pri­li­ke u 13.15 sa­ti u svo­je ba­ze u ju­žnoj Ita­li­ji.

U de­talj­ni­jem iz­ve­šta­ju sto­ji još da je 19 od 34 avi­o­na iz jed­ne gru­pe ko­ji su uz­le­te­li iz­gu­bi­lo for­ma­ci­ju u obla­ci­ma iz­nad Ju­go­sla­vi­je i vra­ti­lo se u ba­zu. Če­tr­na­est dru­gih po­je­di­nač­no se pro­bi­ja­lo do vr­ha obla­ka, pre­gru­pi­sa­li su se i pod vođ­stvom pu­kov­ni­ka Glan­cber­ga, ko­ji je iza­brao kraj­nju me­tu, bom­bar­do­va­li be­o­grad­ski aero­drom u Ze­mu­nu. Ras­pr­ska­va­ju­će bom­be ba­ca­ne su kroz obla­ke pa pi­lo­ti ni­su mo­gli da vi­de re­zul­ta­te. Po­lo­vi­na avi­o­na iz­nad ci­lja po­go­di­la je flak (pro­tiv­a­vi­on­ska od­bra­na), a je­dan po­go­đe­ni avi­on iz­gu­bljen je iz­nad ci­lja.

Wikipedia
Beograd je bio sravnjen

 

Su­tra­dan, 17. apri­la 1944, čak 470 avi­o­na B-17 i B-24 u prat­nji 200 lo­va­ca bom­bar­do­va­lo je most na Sa­vi, že­le­znič­ku sta­ni­cu, fa­bri­ku „Ro­go­žar­ski” i fa­bri­ku avi­o­na „Ika­rus”, aero­drom Ze­mun i ci­lje­ve u So­fi­ji. Za ovu mi­si­ju sto­ji da je: „Pri­mar­ni cilj ove mi­si­je bio kraj­nja me­ta od ju­če. Ovaj put su me­tu pot­pu­no za­klo­ni­li obla­ci i ni­su ba­če­ne sve bom­be.”

Ci­lje­vi u Be­o­gra­du bom­bar­do­va­ni su i 21. i 24. apri­la 1944. Ukrat­ko, sa­mo u apri­lu, za de­vet da­na, sa­ve­zni­ci su Be­o­grad bom­bar­do­va­li če­ti­ri pu­ta. Be­o­grad je na Us­krs 16. apri­la 1944. bom­bar­do­van kao se­kun­dar­ni cilj (a ne da je bom­bar­do­van slu­čaj­no), dok su ci­lje­vi ra­zor­nog bom­bar­do­va­nja dru­gog da­na Us­kr­sa 17. apri­la ozna­če­ni kao pri­mar­ni cilj sa­ve­znič­kih bom­bar­de­ra.

Sva ova če­ti­ri us­kr­šnja bom­bar­do­va­nja mo­gu se sma­tra­ti za je­din­stve­nu ak­ci­ju Bal­kan­skih va­zdu­ho­plov­nih sna­ga sta­ci­o­ni­ra­nih u ju­žnoj Ita­li­ji.

Opi­si stra­da­nja ci­vi­la, kao i fo­to­gra­fi­je, uža­sa­va­ju­ći su. Po­seb­no opi­si stra­da­nja be­ba i maj­ki u Op­štin­skom po­ro­di­li­štu u Krun­skoj uli­ci ko­je je raz­ne­to bom­ba­ma, de­ce iz deč­jih sklo­ni­šta iz Zve­čan­ske uli­ce, de­la gra­da oko Baj­lo­ni­je­ve pi­ja­ce, Alek­san­dro­ve uli­ce, Ka­le­ni­će­vog guv­na, Te­ra­zi­ja i dru­gih kra­je­va gra­da u ko­ji­ma ni­je bi­lo ni­ka­kvih voj­nih ili in­du­strij­skih me­ta. Po­go­đen je i lo­gor na Saj­mi­štu, gde je po­gi­nu­lo iz­me­đu 80 i 120 lo­go­ra­ša. Pot­pu­no je sru­še­no ili te­ško ošte­će­no vi­še od 1.200 obje­ka­ta, vo­do­vod­na i ka­na­li­za­ci­o­na in­fra­struk­tu­ra.

Beoinfo
Staro Sajmište

 

Ge­ne­ral Mi­ha­i­lo­vić je 21. apri­la 1944. po­slao de­pe­šu Ju­go­slo­ven­skoj kra­ljev­skoj vla­di oba­ve­šta­va­ju­ći je da su pri­li­kom bom­bar­do­va­nja od voj­nih obje­ka­ta stra­da­li sa­mo že­le­znič­ka sta­ni­ca, fa­bri­ka voj­nog pri­bo­ra i ku­ća u ko­joj je Ge­sta­po bio sme­šten na Dor­ćo­lu. „Bom­be su ba­ca­ne po svim kra­je­vi­ma gra­da, čak su po­go­đe­ne bol­ni­ce i sa­na­to­ri­ju­mi. Voj­na bol­ni­ca, u ko­joj su se na­la­zi­li na­ši za­ro­blje­ni­ci po­vrat­ni­ci ra­di le­če­nja, bi­la je po­go­đe­na. Da­lje, sru­še­ne su sle­de­će usta­no­ve: kli­ni­ka za unu­tra­šnje bo­le­sti, deč­ja kli­ni­ka, dr­žav­na bol­ni­ca, op­štin­sko po­ro­di­li­šte, za­vod za iz­be­glu de­cu i mno­go­broj­ne pri­vat­ne zgra­de.” Mi­ha­i­lo­vić da­lje na­vo­di da su naj­vi­še stra­da­li Sla­vi­ja, deo oko Teh­nič­kog fa­kul­te­ta i stu­dent­skog do­ma, Te­ra­zi­je, Ne­ma­nji­na, uli­ce Mi­lo­ša Ve­li­kog, Kra­lji­ce Na­ta­li­je i Sa­ra­jev­ska.

Na uli­ca­ma le­še­vi žr­ta­va svu­da su pri­sut­ni. Oni ko­ji su pre­ži­ve­li raz­be­ga­li su se na sve stra­ne. Či­ta­ve uli­ce su u pla­me­nu. Pr­va po­moć od­mah je pre­sta­la da funk­ci­o­ni­še. Još uvek le­še­vi se na­la­ze na uli­ca­ma. Po­sle­di­ce ovog bom­bar­do­va­nja da­le­ko su go­re od onog 6. apri­la 1941. go­di­ne. Be­o­grad ko­ji je dao 27. mart ni­je za­slu­žio ovo - za­klju­čio je Mi­ha­i­lo­vić.

Slič­ne po­dat­ke o ra­zo­re­nim de­lo­vi­ma gra­da iz­ne­le su i lo­kal­ne vla­sti u Be­o­gra­du do­da­ju­ći pre­ci­zne broj­ke o pro­na­la­že­nju za­tr­pa­nih i sa­hra­nji­va­nih, raš­či­šća­va­nju uli­ca i ob­no­vi grad­ske in­fra­struk­tu­re.

Istorijski arhiv Beograda
Uništen Beograd

 

April­ska bom­bar­do­va­nja ci­lje­va u Ju­go­sla­vi­ji, a po­seb­no us­kr­šnje bom­bar­do­va­nje Be­o­gra­da, uz­ne­mi­ri­li su i iz­be­glič­ku vla­du. Pro­te­sto­va­li su am­ba­sa­do­ri u Lon­do­nu i Va­šing­to­nu (Bo­go­ljub Jev­tić i Kon­stan­tin Fo­tić). Bo­go­ljub Jev­tić je ulo­žio pi­sme­ni pro­test Fo­rin ofi­su uka­zu­ju­ći na ve­li­ke ci­vil­ne žr­tve i ma­te­ri­jal­na ra­za­ra­nja. Po­red to­ga, po­seb­no je is­ti­cao po­li­tič­ki aspekt bom­bar­do­va­nja po­zi­va­ju­ći se na emi­si­je Bi-Bi-Si­ja u ko­ji­ma je is­ti­ca­no da su bom­bar­do­va­nja pred­u­ze­ta od sa­ve­zni­ka na zah­tev mar­ša­la Ti­ta i da je na­me­na ovih bom­bar­do­va­nja da raz­bi­ju me­sta ot­po­ra na ko­ja par­ti­za­ni na­i­la­ze, što im je da­va­lo vi­še po­li­tič­ki ne­go voj­nič­ki ka­rak­ter i tre­ba­lo je da oja­ča­ju po­kret mar­ša­la Ti­ta.

Ju­go­slo­ven­ska vla­da du­bo­ko je za­bri­nu­ta, kad su ta­kva bom­bar­do­va­nja pred­sta­vlje­na kao in­ter­ven­ci­ja u ko­rist jed­ne stra­ne, a pro­tiv dru­ge stra­ne, što osta­vlja uti­sak na na­rod Ju­go­sla­vi­je da ve­li­ki sa­ve­zni­ci, ne sa­mo što se in­te­re­su­ju unu­tra­šnjim i lo­kal­nim stva­ri­ma i raz­mi­ri­ca­ma, već ak­tiv­no uzi­ma­ju uče­šća da po­mog­nu je­dan po­li­tič­ki po­kret, ko­ji je ju­go­slo­ven­skom na­ro­du u ce­li­ni tuđ i ne­ga­ti­van.

Jev­ti­ća je po­sle vas­kr­šnjeg bom­bar­do­va­nja Be­o­gra­da pri­mio stal­ni se­kre­tar u Fo­rin ofi­su ube­đu­ju­ći ga da je i bom­bar­do­va­nje Be­o­gra­da deo op­se­žnih ope­ra­ci­ja pro­tiv ne­pri­ja­te­lja, da ni­je mo­gao Jev­ti­ću da obe­ća da će bom­bar­do­va­nja pre­sta­ti, ali da su da­te in­struk­ci­je pi­lo­ti­ma da bom­bar­du­ju sa­mo voj­ne objek­te, da „mi ne in­ter­ve­ni­še­mo za jed­nu stra­nu pro­tiv dru­ge” i slič­no.

Sa­ve­zni­ci su od ma­ja do sep­tem­bra 1944. još osam pu­ta bom­bar­do­va­li Be­o­grad. Po­sled­nji put to je bi­lo 18. sep­tem­bra 1944, dok je 4. ok­to­bra 1944. po­sled­nji put 21 bri­tan­ski avi­on po­la­gao mi­ne u Du­nav po­red Be­o­gra­da.

Ne­di­će­va ad­mi­ni­stra­ci­ja sma­tra­la je ovo bom­bar­do­va­nje te­ro­ri­stič­kim ak­tom, ža­li­la se Me­đu­na­rod­nom cr­ve­nom kr­stu i pre­ko štam­pe na­pa­da­la En­gle­ze, ko­ji­ma ni­ka­da ne tre­ba ve­ro­va­ti, ko­ji su ovim bom­bar­do­va­nji­ma po­ma­ga­li par­ti­zan­skom po­kre­tu i Jo­si­pu Bro­zu.

Wikipedia
Uništen Beograd

 

Po­red to­ga, pri­re­đe­na je i iz­lo­žba i ob­ja­vlje­na knji­ga do­ku­me­na­ta „Be­o­grad­ski kr­va­vi Vas­krs”, za ko­ju je Mi­ro­slav Spa­laj­ko­vić na­pi­sao po­se­ban čla­nak o ra­za­ra­nju Be­o­gra­da za­pi­tav­ši se „Ko ga još ni­je bom­bar­do­vao!… Sva ra­ni­ja bom­bar­do­va­nja mo­gu se raz­u­me­ti i do­ne­kle oprav­da­ti. Ali pro­tiv ovog po­sled­njeg bu­ni se ne sa­mo mo­ral, ne­go i obi­čan zdrav ra­zum”.

Ne­vi­ne žr­tve ovih bom­bar­do­va­nja, uva­ža­va­ju­ći uku­pan kon­tekst rat­nih zbi­va­nja, tra­že ne­za­bo­rav i za­slu­žu­ju ade­kvat­ne be­le­ge na me­sti­ma stra­da­nja, gde bi se mo­gao po­lo­ži­ti cvet i upa­li­ti sve­ća.