Galileo Galilej
Uprkos zabrani Galileo je 1632. godine objavio delo "Dijalog" o dva glavna svetska sistema, u kojem je raspravljao o geocentričnom i heliocentričnom modelu. Iako je formalno predstavio oba sistema, delo je jasno favoriziralo heliocentrizam.
Ovo je izazvalo negodovanje, posebno jer je jedan od likova, Simplicio, koji je zastupao geocentrični pogled, smatran karikaturom pape Urbana VIII., Galileovog nekadašnjeg zaštitnika. Kao rezultat Galileo je pozvan u Rim na suđenje pred inkvizicijom.
Šta je bila inkvizicija?
Inkvizicija je bila ustanova, tokom srednjeg veka u katoličkoj crkvi čiji je zadatak da isleđuje, sudi i kažnjava ljude koje je crkva smatrala jereticima. Početak rada inkvizicije vezuje se za ličnost pape Grgura IX.
Najzloglasnija je bila Španska inkvizicija. Papa Inoćentije IV je izdao papsku bulu koja je eksplicitno dopuštala upotrebu mučenja pri iznuđivanju priznanja od navodnih jeretika tokom inkvizicije, i eksplicitno praštala praksu ubijanja povraćenih „jeretika“, spaljivanjem na lomači.
Bula je ustupala državi deo imovine, konfiskovane od osuđenika.
Suđenje je započelo u aprilu 1633. godine. Galileo je optužen za kršenje zabrane iz 1616. godine i za sumnju u herezu zbog podržavanja heliocentrizma. Tokom ispitivanja je tvrdio da nije govorio o jeretičkim uverenjima nakon 1616. godine, ali je priznao da bi čitatelji njegovog "Dijaloga" mogli steći utisak da delo podržava heliocentrizam.
Dana 22. juna 1633. inkvizicija je osudila Galilea na doživotni kućni pritvor zbog sumnje u herezu. Takođe, zabranjena je objava njegovih dela.
Galileo je ostatak života proveo u kućnom pritvoru, nastavljajući svoja naučno istraživanja. Njegovo suđenje postalo je simbolom sukoba između nauke i vjere. Tek u 19. veku Katolička crkva je uklonila dela koja podržavaju heliocentrizam s Indeksa zabranjenih knjiga, a 1992. godine papa Ivan Pavao II. službeno je priznao greške počinjene u slučaju Galilea.
Na naslovnoj strani posvećenoj oproštaju od poglavara Rimokatoličke crkve, glasilo hrvatskih nacionalista optužuje ga za izdaju Hrvata, šurovanje sa Srpskom pravoslavnom crkvom, i zaustavljanje kanonizacije Alojzija Stepinca.
U tišini ispunjenoj molitvom i zahvalnošću, prisećamo se deset bisera mudrosti pape Franje koji će i dalje grejati svet – podsećajući nas da vera spaja, raduje i vodi kroz tamu.
U vremenu kada svetinje postaju meta relativizacije reči Svetog Pajsija odzvanjaju kao opomena: od umanjivanja svetitelja do opasnog puta ka zaboravu Boga kao Stvoritelja i Oca.
Čakovečki detektivi usko sarađuju s kolegama iz Krapinsko-zagorske županije kako bi što pre rasvetlili sve okolnosti ovog slučaja.