Duhovna riznica 04.05.2025 | 14:14

"IPAK SE OKREĆE" Ovo je bio najveći sukob Katoličke crkve i nauke - evo zašto je bio osuđen Galileo Galilej

Slika Autora
Izvor: religija.rs
"IPAK SE OKREĆE" Ovo je bio najveći sukob Katoličke crkve i nauke - evo zašto je bio osuđen Galileo Galilej
wikipedia Lukrecija Bordžija

Galileo je svojim teleskopskim promatranjima, poput faza Venere i Jupiterovih meseca, pružio snažne dokaze u prilog kopernikanskoj teoriji koja je tvrdila da se Zemlja i ostale planete okreću oko Sunca.

Dana 13. februara 1633. godine slavni italijanski naučnik Galileo Galilej stigao je u Rim kako bi se suočio s inkvizicijskim suđenjem zbog svojih uverenja o heliocentričnom sistemu.

Premda je povukao svoje tvrdnje, navodno je pred kraj suđenja izjavio: "Eppur si muove", odnosno: "Ipak se kreće."

Pozadina sukoba

wikipedia
Galileo Galilej

 

Galileo je svojim teleskopskim promatranjima, poput faza Venere i Jupiterovih meseca, pružio snažne dokaze u prilog kopernikanskoj teoriji koja je tvrdila da se Zemlja i ostale planete okreću oko Sunca.

Ova ideja bila je u suprotnosti s tada prihvaćenim geocentričnim modelom koji je podržavala Katolička crkva. Godine 1616. inkvizicija je proglasila heliocentrizam "formalno jeresom", a Galileu je naređeno da se suzdrži od podučavanja ili obrane te teorije.

Objava Dijaloga i poziv na suđenje

wikipedia
Galileo Galilej

 

Uprkos zabrani Galileo je 1632. godine objavio delo "Dijalog" o dva glavna svetska sistema, u kojem je raspravljao o geocentričnom i heliocentričnom modelu. Iako je formalno predstavio oba sistema, delo je jasno favoriziralo heliocentrizam.

Ovo je izazvalo negodovanje, posebno jer je jedan od likova, Simplicio, koji je zastupao geocentrični pogled, smatran karikaturom pape Urbana VIII., Galileovog nekadašnjeg zaštitnika. Kao rezultat Galileo je pozvan u Rim na suđenje pred inkvizicijom.

Šta je bila inkvizicija?

Inkvizicija je bila ustanova, tokom srednjeg veka u katoličkoj crkvi čiji je zadatak da isleđuje, sudi i kažnjava ljude koje je crkva smatrala jereticima. Početak rada inkvizicije vezuje se za ličnost pape Grgura IX. 

Najzloglasnija je bila Španska inkvizicija. Papa Inoćentije IV je izdao papsku bulu koja je eksplicitno dopuštala upotrebu mučenja pri iznuđivanju priznanja od navodnih jeretika tokom inkvizicije, i eksplicitno praštala praksu ubijanja povraćenih „jeretika“, spaljivanjem na lomači.

Bula je ustupala državi deo imovine, konfiskovane od osuđenika.

Suđenje je započelo u aprilu 1633. godine. Galileo je optužen za kršenje zabrane iz 1616. godine i za sumnju u herezu zbog podržavanja heliocentrizma. Tokom ispitivanja je tvrdio da nije govorio o jeretičkim uverenjima nakon 1616. godine, ali je priznao da bi čitatelji njegovog "Dijaloga" mogli steći utisak da delo podržava heliocentrizam.

Dana 22. juna 1633. inkvizicija je osudila Galilea na doživotni kućni pritvor zbog sumnje u herezu. Takođe, zabranjena je objava njegovih dela.

Galileo je ostatak života proveo u kućnom pritvoru, nastavljajući svoja naučno istraživanja. Njegovo suđenje postalo je simbolom sukoba između nauke i vjere. Tek u 19. veku Katolička crkva je uklonila dela koja podržavaju heliocentrizam s Indeksa zabranjenih knjiga, a 1992. godine papa Ivan Pavao II. službeno je priznao greške počinjene u slučaju Galilea.